Povežite se s nama

Život i društvo

Kina je raj za keramičare, a najviše smo uživale radeći s njihovim majstorima

Objavljeno:

- dana

PUTOVANJE

Kineski porculan i keramika sinonimi su vrhunskog umijeća oblikovanja te je zasigurno san svakog keramičara imati priliku doći u doticaj s originalnom kineskom keramikom. Za troje hrvatskih keramičara taj se san ispunio.

Varaždinke Snježana Pokos-Vujec i Danijela Pičuljan s kolegom Borisom Rocom iz Rijeke jesenas su tijekom mjesec dana boravili na keramičarskoj umjetničkoj rezidenciji u muzejskom kompleksu smještenom u blizini drevnoga kineskoga grada Xi’ana, prve prijestolnice kineskih careva, u blizini kojeg je otkriven mauzolej s kolekcijom poznatih terakota-vojnika.

Umjetničko selo

 Drugim riječima, imali su priliku boraviti u jednoj od najvažnijih kolijevki keramičarskog zanata i oblikovati vlastite skulpture spajajući tradicionalne kineske materijale s principima suvremene keramike. Njihov je domaćin bio muzejski kompleks pod nazivom FuLe International Ceramic Art Museum (FLICAM), koji je dio Futo grupe iz Fupinga, grada u blizini Xi’ana. Kompanija se bavi izradom suvenira i drugih uporabnih predmeta od keramike te paralelno razvijaju umjetnički projekt FLICAM, tako da su pored tvornice niknuli izložbeni prostori i paviljoni posvećeni radovima umjetnika određene nacije ili regije svijeta. Kompleks je poznat pod nazivom Fuping Pottery Art Village te svakodnevno privlači brojne posjetitelje iz Kine, ali i šire. Vlasnik kompanije Xu Dufeng strastveni je kolekcionar antičke keramike, a svoju ljubav prema keramičarskom umijeću pretočio je u muzejski projekt FLICAM.

U kineski muzejski kompleks FLICAM dolaze keramičari iz cijelog svijeta, a njihovi radovi ostaju izloženi u Muzeju

Koncept gradnje i dogradnje Muzeja polazi od ideje da se na jednome mjestu nađu radovi umjetnika iz cijelog svijeta. Kustos Muzeja dr. I Chi Hsu odabire i poziva umjetnike te im se kroz rezidenciju omogućuje rad u studiju sa svim potrebnim materijalima i priborom. S druge strane, sve što stvore ostaje u Muzeju, tako da su dosad izloženi radovi više od 500 umjetnika iz cijelog svijeta.

– Kineska je keramika pod jakim utjecajem tradicije i na ovaj se način žele približiti suvremenoj umjetnosti – objašnjavaju nam Snježana Pokos-Vujec i Danijela Pičuljan. Iz Kine su se vratile prije više od mjesec dana, ali su još pune dojmova s putovanja i planova kako nastaviti suradnju s kineskime muzejom. U FLICAM-u su prve muzejske paviljone 2005. godine dobili Francuzi i Skandinavci, zatim su izgrađeni paviljoni Australije, Azije, Sjeverne Amerike, Velike Britanije, Nizozemske, Belgije, Italije, Njemačke i zemalja Istočne Europe.

Hrvatski paviljon

Ovo je bilo prvo sudjelovanje hrvatskih keramičara, ali se naše sugovornice nadaju da neće biti jedino. Njihova je želja podijeliti svoja iskustva iz Fupinga s kolegama i potaknuti ih na odlazak u Kinu, s ciljem da se jednog dana u Fupingu otvori i hrvatski paviljon.

– Polazna ideja za rad, s kojom umjetnici obično dođu u Fuping, gotovo se uvijek transformira pod utjecajem doživljaja, emocija i atmosfere s kojima se tamo susretnu te doticaja s lokalnom glinom i porculanom. Tako je bilo i s nama – govori Danijela Pičuljan, ističući da je umjetnička rezidencija rijetka prilika za svakog umjetnika da mjesec dana može biti samo s keramikom, bez svakodnevnih obveza. 

Naše sugovornice nadaju se da će potaknuti i druge kolege keramičare iz Hrvatske na odlazak u kineski FLICAM

– Zaista smo uživali – govori ona i dodaje da su u studiju imali ogromne peći, pa su mogle oblikovati radove velikih formata, što inače nije česta prilika, i gline u neograničenim količinama. Zanimljivo je da su tijekom svog boravka utrošili oko  tonu i pol gline za skulpture. Osim kineske zime bez pravoga grijanja, štapića umjesto žlice i vilice, satelitskoga grada budućnosti, kulturnih znamenitosti i kaosa svakodnevnog života u ogromnim gradovima najmnogoljudnije zemlje svijeta te znatiželjnih posjetitelja u studiju, uvijek zainteresiranih za zajedničko fotografiranje, među stvarima koje su ih se najviše dojmile bila je suradnja s kineskim tehnolozima i radnicima iz tvornice.

Zbližavanje

– Studio je bio opremljen i alatima za keramiku koje nismo poznavali, pa smo u pomoć pozvali tehnologe i radnike iz tvornice. Na početku su bili prilično oprezni prema nama. Nisu se baš rado odazivali, kao da se srame, što nam je bilo neobično jer kroz studio svake godine prođu deseci umjetnika iz cijelog svijeta, no vjerojatno ne ostvare sa svima bliski odnos. Kroz kratko vrijeme to se promijenilo, tako da smo sa svima uspostavili vrlo dobar kontakt, bez obzira na jezičnu barijeru. Jako nas je obradovalo kad su na kraju svi došli na našu završnu izložbu i slikali se s nama – opisuje Snježana, čiji su radovi bili inspirirani terakota-vojnicima iz Xi’ana. Skulpturama pod nazivom “Unutarnji život terakota-vojnika”, koje su napravljene u kombinaciji gline i porculana, željela je prikazati tragičnu ljudsku stranu vojnika. Prema jednoj legendi vojnici su bili predložak za terakota-vojnike, jer svaki ima drugačije lice. Prema drugoj priči, govori Snježana, vojnike su prelili glinom i nitko od njih nije živ napustio mjesto gradnje Mauzoleja kako bi mjesto ostalo tajno. Želja im je varaždinskoj publici približili svoja iskustva iz Kine, stoga na proljeće planiraju organizirati zajedničku izložbu novih radova inspiriranih svojim susretom s Kinom.

Spoj tradicije i modernog

– Naši su radovi bili dosta suvremeni, dok se u skulpturama drugih izloženih umjetnika primjećuje utjecaj tradicije – govori Danijela, čiji su radovi u porculanu kombinirani sa suvremenim materijalom fiberglasom. Koristila ga je i za izradu porculanskog panoa pod nazivom “Zima/ Smrznuta voda”, inspiriranog doživljenom zimom i tradicionalnim motivom iz knjižice za oslikavanje koju je dobila na uvid od majstorice za dekoriranje umjetničke keramike. Drugu skulpturu izradila je u suradnji s majstorom za izradu posuda velikih formata upijajući njegove tehnike i znanja tradicionalnog rada i velike efikasnosti. On je prema njezinim nacrtima izgradio posudu visoku 1,60 metara, a ona ju je dekorirala.

 

Izvor:
Foto:

Život i društvo

U Varaždinu javna vježba svih županijskih žurnih službi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije, u ponedjeljak, 29. travnja, održat će se vježba svih žurnih službi Županije u povodu Nacionalnog dana hitne medicinske službe.

Vježbom će se još više povezati sve žurne službe, kako bi i u budućnosti djelovali na najbolji mogući način, a zainteresirano građanstvo vidjelo metode i postupke djelovanja žurnih službi.

Lokacija održavanja vježbe  je Međimurska ulica u smjeru Čakovca.

Nastavite čitati

Život i društvo

Gosti su bili puni hvale na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Maruševca, a za vikend Zlatko Pejaković i Dani folklora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Maruševec šarolikim programom obilježava svoje Dane, a današnji utorak je blagdan svetog Jurja te proštenje u Maruševcu.

Od 10 sati pod šatorom kod crkve sviraju Faringaši, u 11 sati počinje sveta misa, a nakon toga tradicionalno proštenje.

Ponedjeljak poslijepodne, 22. travnja, pak je bio rezerviran za svečanu sjednicu Općinskog vijeća Općine Maruševec. Načelnik Mario Klapša i predsjednik Općinskog vijeća Damir Šprem bili su domaćini brojnim dragim gostima, a spomenut ćemo samo neke; gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić, saborska zastupnica Barbara Antolić Vupora, načelnik prijateljske Občine Rogatec Martin Mikolič, zamjenik gradonačelnika Varaždina Miroslav Marković i potpredsjednik Skupštine Varaždinske županije i načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec.

Gosti su bili puni riječi hvale za suradnju s Općinom Maruševec, njezine prirodne ljepote te dobre ljude.

Šprem je svima poželio dobrodošlicu u Maruševec te svim slavljenicima čestitao imendane.

Načelnik Klapša je u svom govoru naglasak stavio na nestabilna vremena u kojima živimo, ali i brojna ulaganja na području Općine za generacije koje dolaze.

– Hvala svima koji su došli na “rođendan” naše općine, a puno toga se promijenilo i od protekle godine, ali ostao nam je ponos i srce koje malo jače zakuca kad se radi o našem Maruševcu. Svjesni smo da je Maruševec mala sredina, ali smo svjesni i odgovornosti koju imamo prema našim žiteljima; mladim obiteljima, poljoprivrednicima, gospodarstvenicima i starijim sugrađanima. Ono bez čega nema budućnosti je naša mladost koja će razvijati našu općinu te su dočekali gradnju stambene zone u Donjem Ladanju. Ne sumnjam da ćemo radišni i ujedinjeni postići svaki cilj koji si zadamo – istaknuo je načelnik.

Klapša je govorio o klimatskim izazovima i važnosti borbe s njima na lokalnoj razini, zatim važnosti obrazovanja kao temelja gospodarskog razvoja te ulaganjima u uređenje objekata i cestogradnju.

Nagrađeni

Na kraju svečane sjednice dodijeljena su općinska priznanja zaslužnim mještanima. Nagrada Općine Maruševec za iznimna dostignuća u proteklom razdoblju dodijeljena je Udruzi žena Maruša – za izniman doprinos očuvanju i promociji tradicijskih jela, rukotvorina i tradicijskih običaja maruševečkog kraja. Ista je nagrada dodijeljena Luki Hrgareku, za postignute izvanredne rezultate na sportskim natjecanjima u powerliftingu u zemlji i svijetu, a umjesto sportaša nagradu je primila njegova majka.

Plaketu Općine Maruševec primili su Josip Fadiga, za izniman doprinos razvoju sporta na području općine, Darko Posavec, za izniman doprinos u obrani domovine i stvaranju Republike Hrvatske, i KUD Klaruš Maruševec za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja.

Proslava Dana općine traje sve do 29. travnja. U subotu, 27. travnja, održat će se 21. Dani folklora u Maruševcu, a u večernjim satima pod šatorom fešta uz Zlatka Pejakovića. Nedjelja je rezervirana za Općinski kup u malom nogometu, a ponedjeljak za svečano otkrivanje kipa književnika Gustava Krkleca kod osnovne škole u Maruševcu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje