Povežite se s nama

Međimurje

Klub liječenih alkoholičara “Dr. Mato Golubić” dobitnik godišnjeg priznanja Grada Čakovca!

Klub liječenih alkoholičara

Objavljeno:

- dana

Gradsko vijeće Grada Čakovca na svojoj 5. sjednici donijelo je odluke o dodjeli gradskih priznanja iz raznih područja djelovanja.

Tako je za iznimno djelovanje u području zdravstva i socijalne skrbi ove godine nagrađen Klub liječenih alkoholičara „Dr. Mato Golubić“ iz Čakovca. Klub je nedavno napunio pola stoljeća djelovanja. Službeno je osnovan 12. siječnja 1968. godine uz pomoć dr. Mate Golubića i Dragutina Palašeka, tadašnjeg direktora Centra za socijalnu skrb, a na inicijativu jedanaestorice apstinenata koji su dotad na sastanke odlazili u Varaždin.

Najznačajniji zaokret u radu bio je početak primjenjivanja obiteljske terapije, koja dokazano polučuje najbolje rezultate, jer bračni partneri uviđaju da se zajedno moraju mijenjati i rasti u apstinenciji

Tog datuma započela je izvaninstitucionalna rehabilitacija ovisnika o alkoholu u Čakovcu, odnosno u Međimurju. Značaj Kluba liječenih alkoholičara Čakovec vrlo je brzo nakon osnutka prepoznat i na nacionalnoj razini, pa mu je na 10. godišnjoj sjednici Skupštine, kao jednom od najuspješnijih u Republici Hrvatskoj, uručeno najviše društveno priznanje u tadašnjoj Općini Čakovec – plaketa „Oslobođenje Međimurja“.

Prvi terapeut Kluba bio je dr. Mato Golubić, a u radu mu je do 1973. godine pomagala Olga Nenadović. U Klub se 1975. priključuje i socijalni radnik Josip Lehkec, koji je i danas aktivan terapeut s 43 godine volonterskog staža! Za svoj rad je dobio Nagradu „Zrinski“ za 2008. godinu za izuzetan doprinos u djelatnosti socijalne skrbi i volontiranja.
U travnju 2008. u rad Kluba priključuje se Kristina Zorčec, tada studentica, a danas magistra socijalnog rada. Nakon smrti osnivača i dugogodišnjega klupskog terapeuta dr. Mate Golubića, uz pristanak njegove obitelji Klub u prosincu 1994. godine mijenja ime u Klub liječenih alkoholičara „Dr. Mato Golubić“, koje nosi i danas.

Najznačajniji zaokret u radu bio je početak primjenjivanja obiteljske terapije, koja dokazano polučuje najbolje rezultate, jer bračni partneri uviđaju da se zajedno moraju mijenjati i rasti u apstinenciji.

Službeno je u matičnu knjigu upisano 567 članova, no stvarni broj je veći od 1000.
Važno je naglasiti da su, uz Klub liječenih alkoholičara Mursko Središće, kao i podršku ostalih takvih klubova u Međimurju, 5. kolovoza 2001. godine osnovali Savez klubova liječenih alkoholičara Međimurja. Članovi su Hrvatskog saveza klubova liječenih alkoholičara.

Sportske igre

Svake godine članovi Kluba odlaze na godišnje sjednice skupština drugih klubova sjeverozapadne Hrvatske, kao i susjedne Slovenije. Sudjeluju na sportskim igrama za članove klubova sjeverozapadne Hrvatske, a iduće godine bit će domaćini takve sportske manifestacije. Nedavno je, u prepunom restoranu Graditeljske škole u Čakovcu, 50. put održana i godišnja sjednica Skupštine Kluba.

Prisustvovali su zamjenica međimurskoga župana Sandra Herman, zamjenik gradonačelnika Zoran Vidović, pročelnik Upravnog odjela za društvene, europske i protokolarne poslove Grada Čakovca David Vugrinec, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Čakovec Alenka Bilić, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije dr. Marina Payerl-Pal, predsjednica Saveza klubova liječenih alkoholičara Međimurja dr. Biserka Goričanec, tajnica Hrvatskog saveza klubova liječenih alkoholičara Dušica Cesarec i predstavnici 17 takvih klubova iz sjeverozapadne Hrvatske i susjedne Slovenije.

U formalnom dijelu predstavljeno je izvješće o radu, financijsko izvješće, kao i planovi za ovu godinu, koji su usmjereni na veliki jubilej. Terapeutkinja Kristina Zorčec je ukratko prikazala rad Kluba u 50 godina postojanja. Prisjetili su se brojnih izleta, piknika, druženja, edukacija, kao i dragih ljudi koji su pomogli da Klub bude uspješan. Najvažniji dio sjednice činile su, naravno, „diplome“ apstinentima, koje su podijeljene za 3, 5, 10 i 15 godina apstinencije, dok su posebna priznanja dodijeljena članovima koji uspješno apstiniraju više od 35 godina!

Klub liječenih alkoholičara

Dr. Mato Golubić

U tisku je i njihova monografija, u kojoj će prikazati rast i razvoj Kluba s polustoljetnom tradicijom u izvaninstitucionalnoj rehabilitaciji građana.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje