Povežite se s nama

U fokusu

Klizišta u Ivancu prouzročila višemilijunsku štetu, kod Toplica stradali i vinogradi

Objavljeno:

- dana

Gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić je s pročelnikom Upravnog odjela za urbanizam, komunalne poslove i zaštitu okoliša Stankom Rožmanom te drugim suradnicima iz gradske uprave obišao više klizišta na području grada Ivanca koja su se aktivirala uslijed naglog topljenja velikih količina snijega.

Na pojedinim mjestima klizišta su teško oštetila nerazvrstane ceste i zaprijetila sigurnosti kuća, vikendica i gospodarskih objekata.

Među najvećima od njih su dva nova klizišta na području Jazvačine na nerazvrstanoj cesti Prigorec – Ivanečka Željeznica, koja je zbog teških oštećenja zatvorena za promet, a prijeti i sigurnosti okolnih kuća i vikend objekata.

Prema prvim procjenama, troškovi sanacije bit će iznimno visoki, procjenjuje se da će stajati čak milijun kuna.

Novo, ogromno klizište, široko pedesetak i dugo više od 80 metara, aktiviralo se u zaseoku Gužvinci u Mjesnom odboru Gačice, tik uz nerazvrstanu cestu koja je i gospodarski važna jer vodi prema obližnjoj farmi.

Opasnost je velika jer klizište je iznimno strmo, prijeti ne samo cesti već i privatnoj kući udaljenoj tek nekoliko metara, a trošak sanacije procjenjuje se na 500.000 kuna.

Predstavnici gradske uprave obišli su i golemo klizište na cesti Salinovec – Šatornjak, koje se aktiviralo lani, kada je, radi prohodnosti, interventno sanirano, međutim, ono i dalje „radi“. Klizi cijelo brdo, a velike raspukline se protežu i niže, duž privatnih vinograda, u kojima su stupovi i nasadi također „krenuli“ nizbrdo.

Projekt sanacije ovog klizišta je izrađen i kandidiran na natječaj Ministarstva graditeljstva pa se očekuje dodjela sredstava koja bi omogućila izvođenje sanacijskih radova. Inače, ovo klizište je najveće na području grada Ivanca, a troškovi sanacije iznosit će 1,23 milijuna kuna.

Aktiviralo se i više drugih klizišta – ponovno je „proradilo“ staro na nerazvrstanoj cesti u Pecama (Šalamoni), gdje cijeli brijeg „silazi“ na cestu, a nova klizišta nastala su u Šikadu u MO-u Punikve te na Skradnjaku u Kanpiću. Veliko klizište je i u Vuglovcu, u Zagorskoj ulici u Margečanu, u Škriljevcu te na odvojku Kuštri u Gačicama.

Posebno zabrinjavaju dojave o klizištima koja su ugrozila privatne kuće (u Ivancu, Salinovcu i drugdje) kao i vijesti o klizanju tla koje potencijalno ugrožava županijske ceste.

-S pet novih klizišta koja su se aktivirala ove godine, trenutačno na području grada Ivanca imamo 11 velikih klizišta i sva ona onemogućavaju ili otežavaju promet i ugrožavaju sigurnost građana. Odmah krećemo s procjenom sanacijskih troškova i izradom projekata sanacije. O kolikoj šteti je riječ pokazuje podatak da će, prema prvim procjenama, za sanaciju nerazvrstanih cesta biti potrebno gotovo 6 milijuna kuna! Sam Grad to ne može isfinancirati i zato je hvale vrijedna odluka Vlade RH da će se uključiti u sanaciju klizišta. U sanaciju će se uključiti i Hrvatske vode, slijedom činjenice da je na prijedlog Kluba zastupnika HNS-a u Zakon o financiranju vodnog gospodarstva ugrađena odredba da će se dio sredstava za sanaciju klizišta osigurati iz vodnog doprinosa koji ubiru Hrvatske vode – izjavio je Batinić.

U ovom trenutku Grad Ivanec ima pet projekata spremnih za kandidiranje, a dva od njih (klizišta na cesti Salinovec – Šatornjak i klizište Kuštri) već su prijavljena Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja.

Što se tiče dojava građana o klizištima koja su ugrozila županijske ceste, gradske službe o tome će obavijestiti ŽUC kako bi mogao što prije krenuti u njihovu privremenu sanaciju ili izradu projektne dokumentacije za sanaciju.

Nažalost, klizišta je sve više, a ona kod Toplica uništila su i višegodišnje nasade vinove loze.

U fokusu

Ovo su imena ljudi na HDZ-ovoj listi u našoj izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon sastanka stranačkih tijela, predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković predstavio je izborni program “Za sve izazove” kao i izborne liste.

-S nama na liste idu dosadašnji partneri – HSLS, HDS, HNS, Hrvatska stranka umirovljenika i Marijana Petir. Naša ključna poruka bila je politička stabilnost, koju smo zadržali i održali. Rezultat je to politike desnog centra, liberalnih stranaka, demokršćanskih stranaka i manjinskih stranaka. Sastavit ćemo Vladu, bit ćemo relativni pobjednici – rekao je Plenković.

Nositelji HDZ-ovih lista bit će: Andrej Plenković (prva izborna jedinica), Gordan Jandroković (druga), Anđelko Stričak (treća), Ivan Anušić (četvrta), Marin Piletić (peta), Davor Božinović (šesta), Tomo Medved (sedma), Oleg Butković (osma), Ivan Malenica (deveta), Branko Bačić (deseta), dok će listu za dijasporu (11 izborna jedinica) nositi državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas.

Lista u III. izbornoj jedinici izgleda ovako:

1. Anđelko Stričak

2. Zoran Gregurović

3. Ljubomir Kolarek

4. HNS (Predrag Štromar)

5. Damir Habijan

6. Žarko Tušek

7. Sanja Borovec

8. Dražen Srpak

9. Ljubica Jembrih

10. Siniša Jenkač

11. HNS (Robert Šplajt)

12. Gordana Ramušćak

13. Zdravko Tušek

14. Goran Kaniški

Nastavite čitati

U fokusu

Razočaranje za umirovljenike, dobili manji dodatak od očekivanog

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Umirovljenici su u srijedu dobili još jedan Vladin dodatak, ali umjesto veselja, neugodno ih je iznenadio manji iznos od onoga koji su očekivali. To se opet dogodilo zbog usklađivanja mirovina za siječanj.

Tako su mnogi upali u viši razred primanja s nižim dodatkom. Sve bi to bilo u redu, da im je to usklađivanje već isplaćeno, ali nije, nego će tek biti u travnju, piše portal Mirovine.hr.

– U obradi korisnika mirovine radi isplate jednokratnog novčanog primanja (JNP) obuhvaćene su usklađene mirovine, prema novoj aktualnoj vrijednosti (AVM), odnosno stopi rasta od 4,19 posto od 1. siječnja 2024. Mirovine povećane prema novom AVM-u  isplatit će se u travnju s mirovinom za ožujak, s razlikom za siječanj i veljaču. Zbog navedenog usklađivanja mirovina, došlo je do povećanja razreda isplate JNP-a, koji je povećan s 840 na 880 eura – odgovorili su iz HZMO-a.

Ovisno o visini mirovine, iznos dodatka kreće se od 50 do 160 eura. Za 98.912 umirovljenika s mirovinom do 320 eura isplatit će se 160 eura. Po 120 eura dodatka dobit će 218.130 korisnika mirovina od 320,01 do 460 eura. Iznos od 80 eura dobit će 204.644 umirovljenika s mirovinom od 460,01 do 600 eura. Za 119.505 korisnika s mirovinom od 600,01 do 730 eura osigurano je po 60 eura, dok će 83.508 korisnika koji primaju mirovinu od 730,01 do 880 eura dobiti po 50 eura dodatka.

-Međutim, nije baš jasno kako se može gledati prihod koji još uvijek nekome nije niti isplaćen – piše portal Mirovine.hr, čijoj su se redakciji javili ogorčeni umirovljenici.

– Nemalo sam iznenađena, a vjerujem i umirovljenici koji su negdje na granici primanja za isplatu dodatka, odnosno takozvane državne uskrsnice. Obračun je trebao biti po obračunatoj i isplaćenoj mirovini za veljaču, dakle ovomjesečna isplata, međutim, nije tako. U obračun je uzeta  i buduća razlika mirovine koja će biti isplaćena u travnju s mirovinom za ožujak. Znači, umjesto 60 eura, ja sam dobila ipak 50. Vjerujem da ima još umirovljenika koji su iznenađeni ovim, pojasnila je umirovljenica Julijana portalu Mirovine.hr.

– Danas je bio dodatak na mirovinu. Moja mirovina je 448 eura te sam trebala dobiti dodatak od 120 eura, jer imam mirovinu manju od 460 eura. Međutim dobila sam 80 eura. Kako je moguće da je isplaćeno manje od onog obećanog? Vjerujte, nisam jedina – rekla je pak gospođa Mirjana.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje