Rasprodana predstava „Maratonci trče počasni krug“ na Špancirfestu
Predstava „Maratonci trče počasni krug“ koja će biti održana 30. kolovoza na pozornici kod Vile Bedeković tijekom Špancirfesta je -...
Na sjeveru Hrvatske krajem kolovoza događa se niz atraktivnih turističko-kulturnih manifestacija. Stoga je odaziv na predstavljanje knjige Eli kaj, eli nikaj u nedjelju 25. kolovoza na Matulovu gruntu u Frkanovcu bio i više nego odličan.
Vruće popodne donijelo je ipak ugodnu klimatsku svježinu na gruntište ovog edukacijsko-istraživačkog centra, ali i svježe štivo temeljeno na bogatstvu riječi i mudrosti svakodnevnog govora žitelja Međimurja.
O knjizi su govorili autor Siniša Golub, urednica Srebrenka Peregrin, u ime nakladnika Mihaela Mesarić te Roberta Radović, autorica ovitka knjige. Predviđena školska vura brzo je minula, pa se o knjizi raspravljalo i nakon službenog dijela programa sve do večernjih sati. Jer, zbirku četverorječnih umotvorina međimurske kajkavštine prema reakcijama prvih vlasnika ovog djela, čitaju sve generacije, pa čak i oni koji rijetko knjigu u ruke uzimaju.
Nakana autora bila je da na jednom mjestu objedini često izgovarane frazeme u Međimurju i Podravini, kako bi se starije generacije prisjetile svog djetinjstva, svojih baka i djedova, a mlađim generacijama da postane izvorište učenja danas već nekih pomalo zaboravljenih, ali genijalnih narodnih mudrosti. Svrstane su u 17 poglavlja, a sočna međimurska kajkavština, kako ističe pisac Kristian Novak, mnogima će lalofku raskapčiti.
Nakladnik izdanja je Murania Mamut d.o.o, a prijelom knjige potpisuje Saša Bogadi. Knjiga je tiskana u 500 primjeraka (format 23 x 16 cm) u koprivničkoj tiskari Bogadigrafika d.o.o. u srpnju 2024. godine.
Prema riječima autora, već nakon tiskanja knjige, sakupio je više od tridesetak novih često korištenih četverorječnih međimurskih frazema, što dodatno pokazuje puninu, dinamičnost i bogatstvo međimurske kajkavštine. Međimursko narječje, nepresušno je vrelo inspiracije i ne smijemo ga zanemariti i zaboraviti, naglasio je Golub. Knjigu je napisao u spomen njegovoj prabaki Tereziji Zemljić (1907. – 2000). Dobro je u djetinjstvu zapamtio njezine riječi kad bi je netko od ukućana pitao: Mamica, kaj bote večerjali? A mamica bi odgovorila: Eli kaj, eli nikaj.
Opera – jedinstven i zadivljujući fenomen sklada poezije i glazbene scene na programu je Koncertne dvorane Lisinski u petak, 18. listopada. Uz OFF ciklus Zagrebačke filharmonije udahnite ljepotu operne glazbe – najljepše uvertire i arije.
Ne propustite raskošnu opernu večer Zagrebačke filharmonije i mo. Ive Lipanovića s najboljim hrvatskim opernim prvacima u glavnoj ulozi predvođenima našom primadonom i profesoricom Lidijom Horvat Dunjko koja će ovim koncertom obilježiti 35 godina pedagoškog rada.
Uživat ćete u svim epohama europske opere: Händelovoj baroknoj ljupkosti, Mozartovom genijalnom šarmu i snažnoj Wagnerovoj osobnosti u arijama.
Štoviše, osebujnost i čarobnu melodiku čut ćete i u arijama i duetima francuskih opernih majstora.
Uz Zagrebačku filharmoniju pod dirigiranjem maestra’ Ive Lipanovića uz Lidiju nastupaju njezini bivši učenici i učenice – Josipa Bilić, Antonija Dunjko, Valentina Fijačko Kobić, Gabriela Hrženjak, Lana Kos – soprani, Helena Lucić Šego, Martina Menegoni – mezzosoprani, Marko Antolković – sopranist, Emanuel Tomljenović – tenor, Florian Tavić – bariton.
Više o programu pročitajte OVDJE
U utorak 15. listopada 2024. godine Knjižnica Nikola Zrinski Čakovec počinje s obilježavanjem Mjeseca hrvatske knjige.
Programi će započeti s gostovanjem novog pisanog djela Siniše Goluba. Nakladnik Murania Mamut iz Svetog Martina na Muri i autor Siniša Golub predstavljaju knjigu međimurskih kajkavskih sintagmi i frazema pod naslovom: Eli kaj, eli nikaj.
Knjiga je iz tiska izašla u srpnju ove godine, a autor je za istu prikupio i interpretirao preko 400 frazema i sintagmi iz svakodnevnog međimurskog govora. Posebnost knjige je da su sve sintagme četverorječne umotvorine međimurske kajkavštine. Uz autora o knjizi će govoriti Mihaela Mesarić, a susret moderirati Željka Hatvalić Strahija.
I dok nekima te četverorječice predstavljaju povratak u djetinjstvo i sadrže cijeli svemir značenja, drugima su to tek jezične konstrukcije koje nikad nisu čuli ili ne mogu pojmiti njihovo dublje značenje. Zato ih je Golub zapisao i opisao, u spomen na svoju prabaku Tereziju Zemljić (1907-.2000.) koja je naslovnu mudrost izgovarala gotovo svakodnevno.
Predstavljanje knjige održat će se u Multimedijalnoj dvorani Knjižnice Nikola Zrinski Čakovec s početkom u 18 sati.