Povežite se s nama

U fokusu

Koja sramota: najavili početak gradnje kanalizacije, a natječaji su im propali!

Objavljeno:

- dana

OTKRIVAMO

Je li projekt izgradnje kanalizacije u Varaždinu i deset općina, koji provodi Varkom, ugrožen?

To pitanje otvorio je prošlog utorka županijski vijećnik HDZ-a Anđelko Stričak, koji je izvijestio da su propala dva Varkomova natječaja. Varkom je 18. listopada poništio natječaj za dogradnju i sanaciju kanalizacijske mreže Grada Varaždina, čija je procijenjena vrijednost gotovo 100 milijuna kuna. Poništen će biti i dvostruko „teži“ natječaj, onaj za dogradnju i rekonstrukciju pročistača, ključnog objekta Aglomeracije Varaždin.

Atraktivni posao

Izgradnja kanalizacije najveći je infrastrukturni projekt ikad pripreman u Varaždinskoj županiji: u sklopu projekta Aglomeracija Varaždin treba biti izgrađeno 220 kilometara kanalizacijske mreže, više od 100 prepumpnih stanica, sustava za mjerenje i drugih objekata, kao i pročistač vrijedan više od 200 milijuna kuna. Ukupna vrijednost ulaganja je više od 800 milijuna kuna, od čega bi čak 70 posto trebalo biti financirano EU novcem, iz Kohezijskog fonda Europske unije.

Međutim, veliko je pitanje kad će se stanovnici prigradskih naselja Varaždina i općina Beretinec, Cestica, Gornji Kneginec, Maruševec, Petrijanec, Sračinec, Sveti Ilija, Trnovec Bartolovečki, Vidovec i Vinica moći priključiti na kanalizacijsku mrežu.

Vlado Vlašić, direktor Varkoma: “Financiranje iz EU nije upitno. Kraj 2018. je rok u kojem sva naselja moraju imati treći stupanj pročišćavanja otpadnih voda.”

Devet mjeseci nepovratno je izgubljeno na natječaju za gradnju pročistača: raspisan je u siječnju, a Varkom će ga sad poništiti. Za taj atraktivni posao natjecalo se čak deset zajednica ponuditelja, gotovo iz cijele Europe. Ponude su poslali Nijemci, Grci, Poljaci, Belgijanci, Slovenci, Španjolci, a i hrvatske tvrtke. Među njima su bili varaždinski GK grupa i Zagorje Tehnobeton, kao članovi različitih zajednica ponuditelja. Sedam ponuda je odbijeno, a posao je dodijeljen Izraelcima, tvrtki Tahal Consulting Engineers. Varkomovo povjerenstvo je njihovu ponudu ukupne vrijednosti 227,4 milijuna kuna odabralo kao najpovoljniju. Međutim, pet zajednica ponuditelja se žalilo na takvu odluku, a Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) je sve žalbe uvažila. Varkom će morati platiti više od pola milijuna kuna žalbenih troškova, ali – što je još gore – poništiti i taj natječaj, jer je DKOM ocijenio da nijedna ponuda ne odgovara uvjetima nadmetanja.

Utrka s vremenom

Nije to prvi ni jedini zahtjevni postupak javne nabave koji će biti poništen. Međutim, nije u tome problem. Varkom je ovime ušao tešku i neizvjesnu utrku s vremenom, jer se kao rok za dovršetak svih zahtjevnih radova dosad stalno navodio kraj 2018. godine. Stoga je pitanje jesu li natječaji pripremljeni i objavljeni prekasno, ali i hoće li zbog kršenja rokova EU odbiti „keširati“ oko 500 milijuna kuna?

– Projekt Aglomeracije Varaždin ide dalje, kao što je i planirano – ustvrdio je direktor Varkoma Vlado Vlašić u srijedu. Brza reakcija je, čini se, uslijedila kako bi se umirila javnost. Vlašić je poručio da financiranje nije upitno, pri čemu je iznio drugačije rokove za dovršetak radova. – Kraj 2018. je rok u kojem sva naselja moraju imati treći stupanj pročišćavanja otpadnih voda, a to ne znači da se uređaj ne može graditi dodatne dvije godine. Sredstva su osigurana i to nema veze s izgradnjom, nego s preuzetim obvezama prema EU da će naselja određene veličine imati treći stupanj pročišćavanja – rekao je Vlašić.

Stričak: Međimurci svoju kanalizaciju dovršavaju, a mi nemamo ni izvođače radova

Je li moguće taj treći stupanj, a to je stroža obrada otpadnih voda, postići a da nije gotov uređaj koji će te vode pročišćavati? Prema Vlašiću, to je moguće. Rokove smo provjerili i u službenim dokumentima. U revidiranom Planu provedbe vodno-komunalnih direktiva iz 2010. kao rokovi za ispunjenje EU za Aglomeraciju Varaždin naveden je 31. prosinca 2018.

Taj rok je u skladu s onime što je dosad javno iznosio župan Predrag Štromar, koji se hvalio da je Županija koordinator kompleksnog projekta. U ožujku 2015. je održano veliko predstavljanje na kojem je istaknuto da je „zadatak do kraja 2018. godine izgraditi i pustiti u pogon“ svih dvjestotinjak metara cjevovoda, svih stotinjak objekata, ali i pročistač.

Prošlog mjesca, 20. rujna, župan Predrag Štromar je ustvrdio da se „uskoro može očekivati početak radova“. Svega 30-ak dana kasnije potpuno drugačija priča: Vlašić je otkrio da su raspisali pet od osam natječaja, ali dosad nije potpisan nijedan ugovor! Nije htio nagađati hoće li do sredine sljedeće godine uopće biti izabran izvođač radova za pročistač, a kamoli kad će početi radovi. Naveo je kako se nada da će u proljeće početi izgradnja kanalizacije u Varaždinu, ali samo u slučaju da u „drugom pokušaju natječaj normalno protekne“.

Prvi ugovor – za informiranje javnosti

Za izgradnju kanalizacijske mreže, stotinjak objekata i pročistač Varkom mora raspisati ukupno osam natječaja. I dok su natječaji za gradnju kanalizacijske mreže u Varaždinu te dogradnju i rekonstrukciju pročistača poništeni, u tijeku je žalbeni postupak na drugu odluku o izboru tvrtke koja će sve radove nadzirati. 
Direktor Varkoma Vlašić je naveo da je dosad završen samo natječaj za vođenje cijelog projekta, kao i onaj za informiranje javnosti i vidljivost projekta. Ugovori još nisu potpisani. Preostala tri važna natječaja, ona za gradnju kanalizacije u svim općinama, još nisu ni raspisani.
Prvi ugovor „težak“ 1,2 milijuna kuna Varkom bi trebao potpisati sa zagrebačkim Inženjerskim biroom i slovenskim Ericom, čija će zadaća biti da o provođenju projekta Aglomeracije informiraju javnost. Možda će time, ako ništa drugo, javnost barem dobiti pouzdane informacije o tome što se uistinu događa s najvećim projektom u povijesti Varaždinske županije.

AGLOMERACIJA

U sklopu projekta Aglomeracija Varaždin kanalizacija treba izgrađena u prigradskim naseljima Varaždina i općinama Beretinec, Cestica, Gornji Kneginec, Maruševec, Petrijanec, Sračinec, Sveti Ilija, Trnovec Bartolovečki, Vidovec i Vinica. Prema službenom planu, rok za dovršetak je 31. prosinca 2018.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Hrvati dramatično lošije ocjenjuju zdravstvo nego prije četiri godine

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Građani Hrvatske dramatično lošije ocjenjuju zdravstvo nego prije četiri godine te velika većina (njih čak 88 posto) tvrdi da će na njihovu odluku o odabiru političke opcije u najvećoj mjeri utjecati programi usmjereni na poboljšanje kvalitete zdravstvene skrbi.

Konkretno, ocjena zdravstva koja je 2020. bila prosječnih 3.3 danas je pala na jako niskih 2.7, piše index.hr.

Pri tome, samo 13 posto građana hrvatskom zdravstvu daje ocjenu vrlo dobar, a gotovo nitko odličan, dok tek svaki šesti građanin misli da je zdravstveni sustav fokusiran na pacijenta.

Najvažniji su to nalazi istraživanja o stanju zdravstvu u Hrvatskoj koje je prošlog mjeseca za HealthComm Forum provela agencija Ipsos.

Osim što su, ocjenjujući stanje po različitim aspektima zdravstva, nikad nezadovoljniji hrvatskim zdravstvenim sustavom, građani ističu da su iznimno nezadovoljni javnim zdravstvenim politikama Vlade i ministarstva (samo 17 posto građana ocjenjuje ih visokom ocjenom), a najviše hvale kvalitetu privatnih zdravstvenih ustanova i digitalizaciju zdravstva (52 posto daje visoku ocjenu privatnim zdravstvenim ustanovama, odnosno 53 posto digitalizaciji).

Kada se govori o konkretnim temama u zdravstvu, buduća Vlada najhitnije bi trebala riješiti pitanje lista čekanja jer čak 56 posto građana smatra ukidanje ili skraćivanje liste čekanja za dijagnosticiranje i liječenje, posebno za onkološka oboljenja, najvažnijom pojedinačnom zdravstvenom temom kampanje koja utječe na njihov odabir političara odnosno stranaka na proljeće.

Nastavite čitati

U fokusu

Ustavni sud: Milanović uopće ne smije biti kandidat za premijera

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ustavni sud u ponedjeljak je odlučio da Zoran Milanović mora dati ostavku ukoliko se namjerava kandidirati, odnosno biti na listi SDP-a.

-Ustavni sud je na današnjoj sjednici razmotrio izjavu predsjednika RH da će se kandidirati na izborima za Sabor kao neovisni i nestranački kandidat na listi SDP-a. Ustavni sud razmotrio je izjave predsjednika i na njegovoj Facebook stranici. Ustavni sud dužan je upozoriti sva tijela koja sudjeluju u izbornom procesu. Predsjednik predstavlja RH u zemlji i inozemstvu, brine za stabilnost državne vlasti, brine za teritorijalnu cjelovitost RH, vrhovni je zapovjednik i daje mandat osobi koja. Predsjednik Republike ne može obavljati nijednu funkciju. Predsjednik je nestranačka osoba. Kandidiranje predsjednika dok obavlja tu dužnost te isticanje njega kao kandidata za predsjednika Vlade nespojivo s njegovom dužnošću i trodiobom vlasti. Ako se kandidira ili istupa kao kandidat, odmah mora podnijeti ostavku – Miroslav Šeparović, predsjednik Ustavnog suda, prenosi Telegram.

Izbori za predsjednika u slučaju ostavke trebaju se održati u roku od 60 dana, a do tog dana funkciju obnaša predsjednik Sabora Gordan Jandroković, ali napomenimo da onda on ne može biti na listi.

Međutim, Milanović teoretski može i dalje biti predsjednik, odustati od kandidature na listi, ali sudjelovati u kampanji. Šeparović je na današnjoj konferenciji naglasio da Ustavni sud može poništiti i odluku o raspisivanju izbora, kao i rezultate izbora.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje