Povežite se s nama

Međimurje

Koliko je jednostavno doći do potpora u poljoprivredi?

Objavljeno:

- dana

Zbog značaja poljoprivrednog sektora za razvoj cjelokupnog gospodarstva, ne trebaju čuditi česte poticajne mjere lokalnih, nacionalnih i europskih institucija. Financiranjem i sufinanciranjem programa i projekata u poljoprivredi izravno se potiče proizvodnja hrane koja je osnova većini ostalih prerađivačkih industrija.

Samo u posljednjih mjesec dana poljoprivrednicima su dane mogućnosti prijave na nekoliko različitih natječaja. Ministarstvo poljoprivrede osiguralo je 3,1 milijardu kuna za izravna plaćanja, 157 milijuna za projekte iz Programa ruralnog razvoja, 43 milijuna za osiguranje usjeva, 25 milijuna za uzgoj rasplodnih junica…

I lokalna zajednica pomaže poljoprivrednicima. Međimurska županija je za program potpora u poljoprivredi osigurala 1,4 milijuna kuna. Županijski program potpora u poljoprivredi sustavno se provodi od 2014. godine s ciljem poticanja razvoja poljoprivrede, unapređenja ruralnog prostora, poticanja konkurentnosti poljoprivrede i postizanja održivog razvoja ruralnih zajednica, kao i drugih ciljeva utvrđenih poljoprivrednom politikom Republike Hrvatske, a obuhvaća mjere koje su usklađene s uredbama Europske komisije.

U 2014. godini putem Programa financirana je samo jedna mjera koja je obuhvatila 53 korisnika, dok su u 2019. godini obuhvaćena 393 korisnika.

– U razdoblju od 2014. do 2019. godine za potpore u poljoprivredi isplaćeno je oko 2,1 milijun kuna, a u 2020. godini putem županijskoga Proračuna za ovaj program osigurana su čak 1,4 milijuna kuna. Ulažemo u niz mjera kojima našim poljoprivrednicima želimo dati dodatni vjetar u leđa i motivirati ih da rezultati, brojke i uspjeh u plasmanu kvalitetnih poljoprivrednih proizvoda na tržište iz godine u godinu budu sve bolji – istaknuo je međimurski župan Matija Posavec.

Ali kako stvari funkcioniraju u praksi? Jesu li natječaji uistinu koncipirani na način da se svatko, od najmanjih OPG-ova do velikih tržišnih igrača, mogu na njih javiti bez uvlačenja u administrativnu i birokratsku zavrzlamu?

– Udruga pčelara Međimurske županije „Agacija“ redovito se javlja na natječaje koje objavljuje Međimurska županija, ali i Grad Čakovec. Prijavljujemo najčešće projekte koji se odnose na informiranje javnosti, organizaciju izložbi i ocjenjivanja meda, stručna predavanja… Mogu potvrditi da je riječ o vrlo jasnim natječajima kod kojih ne postoje nikakvi problemi vezani uz prijavu – otkrio je predsjednik međimurskih pčelara Željko Trupković.

Pčelari se i pojedinačno svake godine prijavljuju na različite mjere, prije svih one u okviru Nacionalnoga pčelarskog programa.

– Pravila su vrlo jasna i dobro poznata pčelarima, tako da ne postoje prepreke u prijavama. Pčelarima su u Nacionalnom pčelarskom programu najzanimljivije četiri mjere na koje se redovito javljamo: tehnička pomoć pčelarima i pčelarskim organizacijama, suzbijanje štetnika i bolesti, a naročito varooze, racionalizacija troškova selećega pčelarenja i analiza proizvoda. Pozitivna je stvar što je prilagođen Program ruralnog razvoja te se sada na njegove mjere mogu javiti i pčelari jer su smanjene vrijednosne granice. Budući da je za nas to sasvim novo iskustvo, osobno sam angažirao konzultante koji su mi pomogli u pripremi aplikacije – rekao je uspješni međimurski pčelar Trupković.

Jednostavno do potpora ukoliko se natječaju pristupa ozbiljno

I Damir Mesarić, predsjednik Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira, smatra da su uvjeti natječaja prilično jasni:

– Do potpora u poljoprivredi dolazi se vrlo jednostavno, pod uvjetom da se natječajima pristupa ozbiljno. Međimurska županija proizvođačima pruža veliku podršku gdje god može pa nam je tako izašla ususret i s registracijom robne marke „Međimurski kalamper“, čiji je Županija nositelj, kao i s, primjerice, ispitivanjem i kalcifikacijom tla, pri čemu surađuje s Općinom Belica te zajedno sufinanciraju 75-80 posto troškova. Naime, u skladu s tzv. nitratnom direktivom Europske unije, svake četiri godine mora se analizirati tlo na svakoj parceli površine veće od jednoga hektra. Zemlja se ne smije dovesti u loše stanje, odnosno, tlo se ne smije pretjerano osiromašiti. Zato nam regionalna i lokalna samouprava izlaze ususret i sufinanciraju obogaćivanje tla s po 40 posto, što znači da sam poljoprivrednik pokriva samo preostalih 20 posto – objašnjava Mesarić. Za potpore male vrijednosti tako je na stranicama Međimurske županije raspisan Javni poziv za mjere edukacije i stručnog osposobljavanja poljoprivrednika, podizanja i obnove trajnih nasada, nabave i postavljanja sustava za zaštitu višegodišnjih nasada od tuče, sudjelovanja na sajmovima i izložbama, programe kvalitete, stvaranja robne marke i zaštite međimurskih poljoprivrednih proizvoda, ekološke poljoprivrede, iskorjenjivanja artritisa encefalitisa koza, potpore za građenje, rekonstrukciju i opremanje objekata za preradu poljoprivrednih proizvoda, potpore za okrupnjavanje i povećanje posjeda poljoprivrednog zemljišta na poljoprivrednim gospodarstvima te nabave i zadržavanja uzgojno valjanih nerastova i nazimica. Osim toga, u Pozivu su navedeni podaci tko može i pod kojim uvjetima ostvariti potporu, koji su rokovi podnošenja, potrebna dokumentacija, način podnošenja, dodatne informacije, ostale odredbe i svi potrebni prilozi, čime je podnošenje zahtjeva maksimalno pojednostavljeno.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje