Povežite se s nama

U fokusu

Koliko se isplati biti udomitelj s 500 kuna osobne naknade i 2.000 kuna opskrbnine?

Objavljeno:

- dana

OTKRIVAMO

– U Varaždinskoj županiji trenutno postoji 150 udomiteljskih obitelji za djecu, a najviše ih ima na području djelovanja Centra za socijalnu skrb Varaždin. 

Na ostalim je područjima Županije udomiteljskih obitelji malo, a najpotrebnije su u Novom Marofu gdje ih je trenutno samo šest, s time da su četiri srodničke – navodi psihologinja Stana Vereš, tajnica Udruge udomitelja za djecu i mlade Varaždinske županije “Zipka”.

Nedostatna podrška

U udomiteljskim obiteljima na području Varaždinske županije trenutno je smješteno 309 djece, s time da ih je gotovo polovica iz  drugih županija, a najčešće dolaze iz Zagreba, Rijeke, Karlovca i Bjelovara.

U tijeku je proces deinstitucionalizacije, čiji je cilj da svako dijete živi u obiteljskom okruženju udomiteljskih obitelji. -Kako bi se smještaj organizirao u najboljem interesu djeteta,  važno je osigurati dovoljan broj udomiteljskih obitelji. U Varaždinskoj županiji broj udomiteljskih obitelji stagnira, a na nekim se područjima i smanjuje. Stoga postoji potreba za novim udomiteljskim obiteljima za djecu, a posebno mlađim i obrazovanijim, jer je prosječna dob udomitelja na razini Hrvatske 55 godina te većina ima završeno srednjoškolsko obrazovanje  – naglašava Katarina Maček,  stručna suradnica Foruma za kvalitetno udomiteljstvo djece – udomitelji za djecu, koji je mreža 12 udruga udomitelja diljem Hrvatske,   među kojima su i udruge “Zipka” iz Varaždina i “Nada“ iz Ivanca.

 

Problem je što broj udomitelja u Županiji stagnira, a u nekim područjima je u padu

– Slab interes za bavljenje udomiteljstvom pripisuje se nepovoljnom položaju udomitelja u društvu. Naknada za njihov rad nije rasla unatrag osam godina iako su se troškovi života višestruko povećali. Naknada za korisnika je 1.800 kuna  za dijete predškolske dobi i 2.000 kuna za dijete školske dobi, a naknada udomitelju je 500 kuna za prvo dijete, a za ostalu 400 kuna – ističe Maček te napominje da je problem što su i donatori uglavnom usmjereni na djecu u dječjim domovima  pa ona dobivaju poklone za razne prigode i imaju osigurano ljetovanje i zimovanje, a udomljenoj djeci bi to trebali osigurati udomitelji iz svoje naknade. – Uz to, udomitelji 24 sata na dan skrbe o djeci s raznovrsnim teškoćama te preuzimaju posao koji u ustanovama obavlja tim stručnjaka različitih profila. Dakle, udomiteljima nedostaje stručna pomoć i podrška u prevladavanju raznovrsnih problema s kojima se svakodnevno susreću – zaključuje.

Pokrenuli peticiju

– Zasigurno najveći problem je što udomiteljstvo nije priznato kao profesija kao što je slučaj u susjednim zemljama, Sloveniji, Srbiji i BIH. Udomitelji nakon niza godina rada nemaju niti jedan dan staža i nemaju pravo niti na minimalnu mirovinu – napominje Maček. Forum za kvalitetno udomiteljstvo djece – udomitelji za djecu pokrenuo je potpisivanje inicijative  za profesionalizaciju udomiteljstva kako bi udomiteljstvo postalo zanimanje temeljem kojeg bi udomiteljima bila priznata sva prava iz radnog odnosa.

Performans mladih

Forum za kvalitetno udomiteljstvo djece – udomitelji za djecu, je od Zamaha putem Natječaja za građanske akcije dobio 13.000 kuna za akciju „Kaj sad s nama“. Cilj akcije je senzibilizacija javnosti o problemima i potrebama mladih iz alternativne skrbi nakon što im prestane pravo na smještaj. – Pažnju javnosti želimo privući kroz izvedbu performansa koji će izvesti mladi iz udomiteljskih obitelji, članovi Kluba mladih Udruge udomitelja „Nada“ Ivanec te mladi volonteri Udruge. – Pozivamo sve građane da nam se pridruže 26. i 29. kolovoza u Ivancu na Trgu hrvatskih ivanovaca. Sama izvedba će biti u prijepodnevnim satima između 10 i 12 sati i ponavljat će se više puta. Postavljen će biti i info-štand na kojem ćemo svim zainteresiranim osobama davati informacije o udomiteljstvu – ističe Katarina Maček.

Završe školu i onda mogu jedino na cestu

– Mladi imaju pravo ostati u udomiteljskoj obitelji najduže godinu dana nakon završetka obrazovanja i nakon toga su doslovno prepušteni sami sebi jer sustav nema rješenje za njih. Budući da obično stječu niži stupanj obrazovanja za zanimanja koja su manje konkurentna na tržištu rada, izloženi su velikom riziku za siromaštvo i socijalnu isključenost. Zbog nezaposlenosti ili iznimno niskih i nesigurnih primanja nisu u mogućnosti riješiti svoje stambeno pitanje te im često samo ostaje mogućnost da odu u prenoćište za beskućnike ili se vrate kući, gdje je situacija često još i gora nego što je bila prilikom njihovog izdvajanja – napominje Katarina Maček, stručna suradnica Foruma za udomiteljstvo – udomitelji za djecu. Napominje da istraživanja pokazuju da tri četvrtine mladih iz alternativne skrbi završava trogodišnje srednje škole, a dvije trećine se obrazuje za pomoćna zanimanja.

– U našem sustavu nedostaje prijelazno razdoblje kroz koje bi se mladima pružila podrška da steknu znanja i vještine i da zakorače u svijet odraslih. Mi očekujemo od mlade osobe od 18 godina, ili koju godinu više, da odraste preko noći i da pronađe posao, a to je često teško i velikom broju osoba s visokom stručnom spremom. Istraživanja su pokazala da je 32 godine prosječna životna dob u kojoj mladi napuštaju roditeljsku kuću – objašnjava.
Srećom, ima i pozitivnih primjera rješavanja ovog problema.

– Grad Varaždin je Udruzi udomitelja „Zipka“ dao na korištenje dvosobni stan koji se uređuje putem donacija u koji bi bile smještene tri mlade osobe. U Petrijancu koji je poznat po velikom broju udomiteljskih obitelji, se također uređuje stambena zajednica u koju bi bilo smješteno šestero mladih – ističe Maček.

Izvor:
Foto:

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje