Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna „Međimurske prirode“: Ne hodaj po sprudovima!

Objavljeno:

- dana

Piše: Velimir Bašek, glavni čuvar prirode

Rijeke za vrijeme visokih vodostaja imaju veliku snagu te tada nose i talože ogromne količine šljunka i pijeska. Kada se rijeka smiri i vodostaj vrati u svoje normalno stanje nastaju sedimentne naslage – sprudovi. Većina sprudova su proširenja plitke strane riječne obale, ali mogu biti i mali ili veći otoci. Iako naizgled beživotne naslage potencijalnog građevinskog materijala, sprudovi su važna staništa za mnoge biljne i životinjske vrste.

Kulik slijepčić, crvenokljuna čigra ili iznimno rijetka mala čigra najpoznatije su ptice gnjezdarice riječnih sprudova. Svoja gnijezda grade na golom šljunku ili pijesku te polažu jaja direktno na tlo na pješčanim ili šljunkovitim sprudovima. Kao i velik broj drugih vrsta, i ove su ugrožene prvenstveno zbog ljudskih aktivnosti na rijekama. Kanaliziranje rijeka, izgradnja hidroelektrana i obaloutvrda, vađenje šljunka i pijeska neki su od razloga gubitka sprudova – glavnih staništa ovih vrsta.

S obzirom da su jaja ovih ptica nalik kamenju kakvo se nalazi na sprudu, jedna od opasnosti je i samo hodanje po sprudovima jer je iznimno teško uočiti gnijezdo i jaja u gomili kamenja koje se nalazi oko gnijezda pa postoji velika vjerojatnost da će hodač nenamjerno uništiti jaja. Isto tako, opasnost postoji i za male ptiće dok se izlegnu i započinju svoju avanturu života na sprudu.

Kako bi pomogli opstanku rijetkih malih čigri i sačuvali zanimljive kulike u što većem broju – izbjegavajmo hodanje i vožnju po šljunčanim i pješčanim sprudovima tijekom sezone gniježđenja, od sredine travnja do kraja srpnja.

Ako postoji potreba za izlaženjem iz čamaca prilikom plovidbe po našim rijekama, ne udaljavajmo se daleko od rijeke, ostanimo u pojasu od nekoliko metara od vode i krećimo se uz oprez i širom otvorenih očiju. Krhka su jaja pod našim nogama!

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje