Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna “Međimurske prirode”: Što rade ustanove za zaštitu prirode?

Objavljeno:

- dana

Piše: dr. sc. Mihaela Mesarić, stručna voditeljica

Iako većina ljudi na spomen rada u sektoru zaštite prirode ima predodžbu da je to posao iz snova, gdje si stalno na terenu te svakodnevno šećeš i uživaš u spokoju koji pruža priroda, istina je ipak nešto drukčija.

Naravno, ima i terenskih dana koji uvijek vesele i predstavljaju zanimljiviji dio obaveza, ali značajni dio posla u zaštiti prirode znači uredski rad na administriranju ogromnih količina podataka, rad na upravljanju i provedbi projekata te na procesuiranju svega što se zabilježi na terenu.

Svaka javna ustanova radi temeljem godišnjega plana i programa te rad mora prilagoditi mogućnostima

Očuvanje i održivost

Zakon o zaštiti prirode definira da zaštićenom prirodom u Republici Hrvatskoj upravljaju javne ustanove. Njihove djelatnosti obuhvaćaju zaštitu, održavanje i promicanje zaštićenog područja u cilju zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguravanja neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivoga korištenja prirodnih dobara. Javne ustanove nadziru provođenje uvjeta i mjera zaštite prirode na području kojim upravljaju te sudjeluju u prikupljanju podataka u svrhu praćenja stanja očuvanosti prirode (monitoring).

Ako sve to sažmemo, možemo napisati da smo ustanova koja upravlja zaštićenim prirodnim područjima Međimurske županije. Što sve podrazumijeva upravljanje? Provođenje i koordinaciju različitih aktivnosti koje se mogu podijeliti u nekoliko kategorija. Prva je očuvanje prirodnih vrijednosti koja obuhvaća praćenje stanja i istraživanje pojedinih sastavnica prirode, nadzor zaštićenih područja, izradu planova upravljanja i provođenje konkretnih opravdanih zahvata u prirodi. Drugi set aktivnosti se odnosi na održivost korištenja prirodnih dobara te zaštitu tradicijskih vrijednosti područja.

Značajan dio posla obuhvaća upravljanje posjećivanjem, interpretaciju i edukaciju, jer, ukoliko pojedinac razumije vrijednost nečega, onda je vjerojatnije da će to i čuvati. Naravno da nema efikasne zaštite prirode bez suradnje s lokalnom zajednicom. Suradnja s udrugama i volonterima te upravljanje koje uključuje sudionike visoko su na listi naših prioriteta.

U konačnici, svaka javna ustanova radi temeljem godišnjeg plana i programa rada, te svoj rad mora prilagoditi realnim ljudskim i proračunskim mogućnostima.

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje