Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve – iz pera znatiželjnih umova: Iz povijesti međimurskog čipkarstva

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

U svojoj svakodnevici čovjek se služi gomilom stvari, rijetko pitajući se o njihovu podrijetlu i širem povijesnom i kulturnom kontekstu iz kojeg su one proizašle. Značenja koja im danas pridaje često su posve drugačija od značenja koja su one imale na svom izvoru.

Jedna od takvih stvari je i čipka, specifična šupljikava tekstilna tvorevina koju nalazimo na najrazličitijim komadima odjeće i posoblja. Motiv čipke uočit ćemo i u slikarstvu, arhitekturi, grafičkom dizajnu te drugim vizualnim umjetnostima. Proizvodnja čipke dakako ima svoju povijest, a njezine niti nisu zaobišle ni naše malo Međimurje.

Čipka je proizvod renesanse. Svojom jednostavnošću i bjelinom savršeno se uklapala u renesansnu poetiku koja je inzistirala na raskidu sa srednjovjekovnim koloritom. Kolijevka čipke na iglu ili šivane čipke je Venecija, dok se čipka na batiće najranije javila u okolici Antwerpena u Belgiji.

Do polovice 20. stoljeća čipku na batiće izrađivale su i žene i djevojke iz donjeg Međimurja. U zapisima se kao glavna čipkarska središta spominju sela Sveta Marija, Donji Mihaljevec i Čukovec. I danas aktivna međimurska čipkarica, Nada Mance, u svojim je istraživanjima ustanovila da se čipka u Međimurju radila i u selima Hemuševec, Draškovec i Cirkovljan. Tradicija izrade čipke na batiće danas se održala samo u Svetoj Mariji, gdje je naporima spomenute Nade Mance i starijih Svetomarščica revitalizirana tijekom 90–ih godina 20. stoljeća.

O podrijetlu i uopće povijesti čipke na batiće u Međimurju malo je poznato. Domaća čipkarska terminologija (npr. „špice“ kao naziv za čipku prema njemačkome „die Spitze“) upućuje na mogućnost postajanja vanjskih, srednjoeuropskih utjecaja. U razdoblju 1879–1918. u Beču je djelovao Središnji čipkarski tečaj koji su polazile brojne žene iz drugih čipkarskih centara sjeverozapadne Hrvatske, primjerice Lepoglave. Dosadašnja istraživanja, međutim, pokazala su da međimurske čipkarice nisu pohađale čipkarske tečajeve u inozemstvu te da u Međimurju nije bilo organiziranih oblika učenja čipkarstva.

Međimurke su čipku izrađivale strogo namjenski. Ona je bila dio ženskog tradicijskog oglavlja, tzv. poculice. Čipka za poculicu trakastog je oblika s pet polukružnih cjelina („cakni“) ukrašenih motivima „katruže“, „lastavičke“, „jagnješca“ i „krogljice“. Ovakva je čipka (bila) iznimno zahtjevne izrade. Primjerice, za motiv „katruže“ čipkarica je koristila 36 para batića! Čipku u obliku pravokutnih traka i s jednostavnijim motivima međimurske su čipkarice izrađivale za prodaju u Podravini i Moslavini. Prodajom čipke priskrbljivale su si dodatnu zaradu za kućanstva.

Danas je tradicijsko umijeće izrade čipke na području Svete Marije zaštićeno kao nematerijalno kulturno dobro na nacionalnoj razini, a njegovu očuvanju svojim angažmanom najviše pridonose gospođa Mance, članice udruge „Svetomarska čipka“ i polaznice sekcije školske zadruge „Mala čipkarica“ u Osnovnoj školi Sveta Marija.

Naslov fotografija: članice Udruge „Svetomarska čipka“ i polaznice Zadruge „Mala Čipkarica“

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje