Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve “Iz pera znatiželjnih umova”: Knjiga na dar… i kako su se naši stari nosili s bolestima

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

Na poklon sam dobila izuzetno vrijednu knjigu koju sam oduvijek priželjkivala za svoju kućnu biblioteku. Riječ je o knjizi „Međimurje: ljudi, vjerovanja, običaji“ mađarskog etnologa i pedagoga Ferencza Gönczija. Originalno na mađarskom jeziku kao „Muraköz es nepe“ objavljena je u Budimpešti 1895. godine, a na hrvatski ju je preveo poznati čakovečki ljekarnik Ladislav Antauer.

Gönczi je navodno pješke prošao cijelo Međimurje: „Posjetio sam skoro svako međimursko selo, zapazio raznovrsne načine života tamošnjeg naroda, njegove navike, interese i raspoloženja.“ Poznavanju međimurskih prilika svakako je doprinijelo i Gönczijevo desetogodišnje iskustvo rada u Državnoj pučkoj školi u Kuršancu.

Autora interesira sve što ima veze s Međimurjem i njegovim narodom pa u knjizi nastupa istodobno kao povjesničar, geograf, demograf, etnograf, dijalektolog itd. Tekst prate zanimljivi crteži nastali na temelju stvarnih fotografija, a radio ih je sam Gönczi, što je još jedan pokazatelj njegove svestranosti. Gönczijev me poduhvat podsjetio na djelatnost ranih antropologa koji su kulturu pojedinog naroda istraživali dugotrajno boraveći na terenu među njezinim nositeljima, istodobno participirajući u svim njezinim segmentima (tzv. promatranje sa sudjelovanjem). Djelo nije imalo većih znanstvenih pretenzija, ali je zato ideološki (promađarski) stav njegova autora prilično jasan i izričit.

„Međimurje: ljudi, vjerovanja, običaji“ knjižica je kojoj se valja vratiti više puta. Kojom se god temom bavila, redovito pomislim kako bi bilo korisno provjeriti što je Gönczi o tome svojedobno pisao. Neka su njegova zapažanja zaista neobična i jedinstvena. Je li razlog tome njihova arhaika pa zbog smjene generacija više ne nalazimo na terenu potvrde istoga/sličnoga ili pak činjenica da se neke stvari jedincato pojavljuju u Gönczija govori da bi ih se trebalo uzeti sa zrnom soli. Bilo kako bilo, ovog sam se puta, potaknuta aktualnom pandemijom korona virusa, fokusirala na dijelove knjige koji govore kako su se naši stari nosili s bolestima i drugim sličnim nedaćama.

Gönczi smatra da Međimurci ne paze na svoje zdravlje. Od zaraznih bolesti osobito pate ljudi u ravničarskim dijelovima Međimurja, prvenstveno zbog močvarnog okoliša. Razvoju bolesti pogoduje i siromaštvo, odnosno izuzetno skroman komoditet. U mnogim kućama dvije do tri obitelji žive zajedno, a prostorije se rijetko provjetruju. Nadalje piše da su Međimurci u nevoljama skloni praznovjerju. Nerado govore o bolestima i nesrećama drugih, jer bi na taj način isto moglo snaći i njih. Najbolje sredstvo za ozdravljenje je voda kojom se umivaju. Krava se prodaje zajedno s užetom vezanim za rogove, a ruka je pri prodaji pokrivena pregačom. Kupac je preuzima na isti način da ne bi neka zarazna bolest prešla s krave u kuću. Za mladog su mjeseca za krepkost i mladolik izgled izgovarali stihove „Dej mi Bog zdravo ovoga meseca živeti. Pomladi mene, kak ti sam sebe!“ Na mladoj su mjesečini neki pak gladili bradavice na rukama, vjerujući da će im tako brže proći.

“Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje