Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve “Iz pera znatiželjnih umova”: na fašenjk se treba oblječi kak sneha!

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

Iako rijetko, i u novije se vrijeme u danima oko poklada po međimurskim selima mogu uočiti manje skupine djece što maskirana obilaze od kuće do kuće, pjevaju i plešu, a njihovi ih sumještani u znak podrške nagrađuju. Praksa je to koje se dobro sjećam iz svoga djetinjstva.

Običajni rekvizitarij djece korespondira sa suvremenim trendovima, a to se ponajprije očituje u izboru kostima kojima djeca utjelovljuju njima omiljene junake iz popularnih crtića, filmova ili video igara. To je još jedan pokazatelj dominantno društvene funkcije poklada u suvremenosti, naspram one prvotne magijske iz vremena kada je (međimurski) čovjek bio neraskidivo – ekonomski i duhovno – vezan uz prirodu pa je i različitim običajnim postupcima potencirao njezinu blagonaklonost. Usmena predaja svjedoči da je sličnih pokladnih obilazaka djece u Međimurju bilo i ranije, i to znatno češće i redovitije.

Međimurska etnologinja i folkloristica Marija Novak u razdoblju 1979.-1982. u petnaestak je međimurskih sela istraživala pokladne skupine djevojčica. Do desetak je djevojčica u dobi od otprilike šest do dvanaest godina na „fašenjsku nedelju“ ili sam „fašenjk“  obilazilo kuće svojih rođaka i susjeda i plesalo kolo uz i danas poznatu i često izvođenu pjesmu „Tu za repu, tu za ljen“. Na početne su stihove – „Tu za repu, tu za ljen / tu za masno zelje!“ – djevojčice redovito cupkale, poskakivale ili udarale nogama o pod. Zašto? Njihovi se specifični plesni pokreti uz spomenute stihove tumače kao magijski postupci prizivanja plodne poljoprivredne godine.

Djevojčice su dolazile u kuće svojih sumještana da im pjesmom i plesom požele plodnu godinu. Ivan Ivančan ih stoga naziva ranoproljetnim „bajalicama“ ili „poželaricama“. Zanimljivo je da su se i one međusobno nazivale određenim imenima. Neke su djevojčice njihove majke pomno pripremale za ophode. Svojom su bogato urešenom odjećom i specifičnim frizurama sa čipkicama po čelu nalikovale mladim snahama.  Zato su se i nazivale „fašenjskim snehicama“. Druge su pak u ophode odlazile obučene „onak po domače, kak so več deca bila oblječena“. Potonje su djevojčice obično dolazile iz siromašnijih obitelji i za razliku od kičenih „fašenjskih snehica“ nazivali su ih „fašenjskim frajljicama“. Odnos fašenjskih snehica i frajljica dobra je ilustracija ekonomske i socijalne stratifikacije sela izražene putem običajne prakse.

Marija Novak pretpostavlja da su u ophode prvotno odlazile „prave“ mlade snahe i da su s vremenom, kako su se vjerovanja modificirala, svoja zaduženja prenijele na djevojčice. Transfer običaja odraslih u sferu dječjeg folklora, potaknut promjenama načelnih svjetonazora, učestao je obrazac u tradicijskoj praksi. Marija Novak skrenula je pozornost i na starije žene koje su u danima oko poklada običavale nositi svečano tradicijsko ruho, ne percipirajući ga pritom, dakako, pokladnim kostimom. Za pretpostaviti je, piše Novak, da je odjeća postala sastavni dio ophoda te da su žene, iako prenijevši običaj na djevojčice, zadržale taj detalj vjerujući da već i odjećom utječu na ishod poljoprivredne godine koja im predstoji. Eto zato se na „fašenjk treba oblječi kak sneha“.

 

 

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje