Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve – iz pera znatiželjnih umova: Pak kakva ti je to sestra? Pisana!

Na fotografiji Dunja Miser i Enion Habjan, članice KUD-a „Seljačka sloga“ Donja Dubrava

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

Prva nedjelja poslije Uskrsa, katolički službeno nazvana „Bijela nedjelja“, u Međimurju je poznata i kao „Pisana“, „Mlada“, „Pisanovi(h)lanička“, „Pisana bjelanička“ ili „Mal(j)i Vuzem“, dok se u Podravini i pojedinim selima uz Muru u Mađarskoj udomaćio naziv „Matkana nedelja“. Većina pobrojanih tradicijskih naziva svoj kontekst nalazi u običaju sestrenja i/ili bratimljenja (matkanja u Podravini), koji se u nas najdulje održao u selima donjeg Međimurja.

Mlade i neudane djevojke (ponegdje i neoženjeni mladići) tog su dana tradicijom diktiranim postupcima učvrstile svoja prijateljstva i uzdigle ga na razinu ritualnog rodbinskog odnosa. Osim što su se otad nazivale „sestrama“, novosklopljeni su odnos u formalnom smislu obilježile i različitim navescima koje su dodavale na osobna imena (npr. Mara je bila Marenka) te međusobnim oslovljavanjem s „Vi“.

U nekim je međimurskim selima običaj sestrenja započinjao blagoslovom, ponegdje i „spričavanjem“ pisanica u crkvi. Pisanice su, uz pogaču i štafetu u drugim varijantama običaja, bile simbol sestrinstva, a izrađivale su ih vješte seoske žene. Marija Novak iznosi podatak da je krajem 19. i u prvoj polovini 20. st u svakom selu bilo i do dvadesetak žena koje su se bavile izradom pisanica. Nakon mise, mladi bi se obično sastali na livadi i uz stihove „Sestra, sestra, zanaveke sestra“ ili „Brat, brat, zanaveke brat“ razmijenili pisanice. Ostatak su dana provodili u igri i plesu.

Na fotografiji Dunja Miser i Enion Habjan, članice KUD-a „Seljačka sloga“ Donja Dubrava

Na fotografiji Dunja Miser i Enion Habjan, članice KUD-a „Seljačka sloga“ Donja Dubrava

U drugoj je, ponešto složenijoj varijanti sestrenja središnji običajni rekvizit bila pogača, okrugli ili duguljasti dizani kolač okićen jabukom, vrpcama i staklenim kuglama za bor ili štafeta zataknuta u bidru, a načinjena od ukrasa sličnih onima kojima se kitila pogača. Na dan sestrenja selom je prolazila djevojačka povorka, obično od kuće gdje se nalazila pogača do kuće u kojoj je bila upriličena glavna svečanost. Povorku je pratila glazba. „Bandisti so igrali kak na Božjem sodu“, simpatično se prisjetila kazivačica iz Hodošana. Pogledi svih su seljana tog dana bili uprti u djevojke, posebice u onu koja je u povorci nosila pogaču. Smatralo se izuzetno važnim kako će djevojka izgledati i kako će se ponašati, jer ona u povorci nije predstavljala samo sebe, već i svoju obitelj. „Saka je mama svoji rekla: ´Ka bo na tebi najlepše stalo, ka boš po seli lepo išla, ka naš dolji tuljila, lepo se nesi!´“ Djevojke su bile obučene u svečano ruho bijele ili koje druge svjetlije boje, u čemu se krije simbolika djevičanstva. S obzirom na stroge patrijarhalne obiteljske odnose, svečanost sestrenja za djevojke je bila jedna od rijetkih prilika da se zabave te privuku pozornost mladića, potencijalnih budućih ženika. U kući u kojoj je bila priređena svečanost sestrenja, nakon plesa s pogačom svaka je djevojka prišla svojoj prijateljici te je upitala – „Sestra nevesta, boš ti moja sestra? / Bodem! / Do ke dobi? / Do smerti!“

I zaista, neke su žene sestrinske veze njegovale čitav život. „Naše dve sosede so si do smrti govorilje jena drugi sestra. Jempot je jena žena pitala sosedo: ´Pak kakva ti je to sestra?´ Soseda ji je odgovorila: ´Pisana!´“.

Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Međimurje

Proslava Dana Međimurske županije trajat će 32 dana u 78 manifestacija

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na konferenciji za medije 27. ožujka u parku Centra znanja predstavljen je bogat program proslave Dana Međimurske županije.

Trajat će 32 dana u 78 manifestacija kojima će se slaviti razvojna snaga, inovativnost i kultura Međimurja. Program započinje u srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec humanitarnom izložbom i koncertom za Katružu, a završava 12. svibnja smotrom tamburaških sastava u Mačkovcu, s centralnom svečanošću 30. travnja u Čakovcu, na sam spomendan stradanja Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana.

Da bi se ovoliki organizacijski posao kvalitetno izveo, Međimurskoj županiji pridružili su se brojni čuvari baštine, pojedinci, udruge s područja kulture, te županijske ustanove.

Predsjednik županijske Skupštine Dragutin Glavina osvrnuo se na središnji dio proslave: “Nakon uskrsnih blagdaa započinjemo s proslavom Dana Županije. Centralni dio proslave bit će svečana sjednica Skupštine Međimurske županije 30. travnja, u čast naših povijesnih velikana Zrinskog i Frankopana. Uz prisjećanje na njihovu žrtvu, svečana sjednica bit će prigoda da prikažemo rezultate izvršne i predstavničke vlasti u proteklih godinu dana. S ponosom ćemo, tada, predati najviše županijske nagrade – Nagradu Zrinskih i Povelju Međimurske županije, u ruke našim zaslužnim građanima.”

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da se promoviraju vrijednosti utkane u međimurski identitet, kulturu, baštinu i postignuća: “Poštujemo prirodne ljepote Međimurja, poštujemo vrijednosti naših ljudi i nagrade koje su kruna predanog rada svih Međimurki i Međimuraca i zato je slogan ovogodišnjih Dana Međimurske županije u zelenom tonu i glasi “Green is in”. Međimurje je in. Spomen je to na činjenicu da smo prva regija u Hrvatskoj i četvrta u svijetu koja je osvojila nagradu Green Destination i simbol koji ističemo i kojim zahvaljujemo svima koji čuvaju ovaj naš najljepši falačec svijeta. Ove godine, pripremili smo 78 događaja kojima kažemo hvala svim ljudima vezanima za našu povijest, kulturu, za postignuća u sportu, obrazovanju, gospodarstvu… Proslavu završavamo upravo na Dan Europe, jer su europske vrijednosti duboko utkane u naš karatkter.”

Predsjednik Udruge Zrinska garda Đuro Bel govorio je o dijelu programa u organizaciji udruge koju predstavlja naglasivši da će 24. travnja u Riznici biti predstavljena knjiga o obitelji Zrinskih, a tradicionalni mimohod povijesnih postrojbi održat će se 27. travnja.

Humanitarno

Upraviteljica Zaklade solidarnosti Katruža Petra Vadlja istaknula je: “Iznimno me veseli što ovogodišnje Dane Županije otvaramo u humanitarnom tonu. U srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec otvaramo izložbu Vuprem oči. Zahvaljujemo Astronomskom društvu Vega na donaciji od 15 prekrasnih, zvjezdanih fotografija. Izložba je prodajnog karaktera, a sredstva idu Katruži za nove cikluse pomoći našim sugrađanima u liječenju i rehabilitaciji. Dobrotvorni program te večeri nastavlja se u 19 sati tradicionalnim koncertom Međimurje v srcu – prijatelji za Katružu. Cijena ulaznice je simbolična 7 eura jer je koncert dar i zahvala svima koji podržavaju rad Zaklade.”

Ulaznice za humanitarni koncert za Katružu, na kojem će nastupiti 14 izvođača, mogu se nabaviti na blagajni Centra za kulturu, kao i u uredu Katruže u Međimurskoj županiji.

I ovogodišnji program obilježavanja Dana Međimurske županije dostupan je putem QR koda, a naljepnice s kodom bit će dostupne u svakom kutku Međimurja. Programski sadržaji mogu se pratiti i putem plakata te objava na internetskim stranicama Međimurske županije.

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska županija i Općina Nedelišće sporazumom utvrdile put prema gradnji nove škole

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Međimurske županije Matija Posavec i načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak potpisali su sporazum o izgradnji nove škole u Nedelišću, kojim su definirana i pitanja imovinsko-pravnih odnosa na predviđenoj lokaciji, nadomak sportskog centra Aton.

Međimurska županija zatražila je od Ministarstva znanosti i obrazovanja suglasnost za idejni projekt, o čemu ovisi način realizacije projekta. Županija se obvezala, sukladno proračunskim mogućnostima, pratiti izgradnju škole, no omjer financiranja će ovisiti o odobrenim novčanim sredstvima.

S obzirom na blizinu Nacionalnog gimnastičkog centra Aton, ovim sporazumom definirana je mogućnost da učenici koriste sportsku dvoranu Atona u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture, što će Općina Nedelišće osigurati vlastitim sredstvima, u slučaju da idejni projekt izgradnje škole dobije suglasnost resornog Ministarstva.

Župan Matija Posavec naglasio je da se važnost ovog ulaganja u obrazovanje ogleda i u činjenici da je potreba za novom školom u Nedelišću iskazana još prije 20-ak godina.

– S naše strane smo učinili sve da otvorimo put prema gradnji nove škole, projekta koji bi predstavljao značajan korak naprijed u razvoju obrazovanja u Međimurju i našoj najvećoj općini. Sada je na potezu država, a kada situacija bude jasna, pristupit ćemo realizaciji ovog sporazuma ili pronalaziti nove opcije – rekao je župan, dodavši da je u ovom trenutku jedino sigurno da Međimurska županija neće odustati.

Načelnik Nikola Novak zahvalio je županu na podršci te izrazio nadu da Ministarstvo neće uskratiti suglasnost: “Gradnjom nove škole ne samo da bismo podigli standard života u našoj općini ulaganjem u jedno od vitalnih područja, već bismo, uz suglasnost Županije i prijenos vlasništva nad objektima stare škole u ruke Općine, dobili vrijedne prostore za naše udruge i javne potrebe.”

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje