Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve – iz pera znatiželjnih umova: ples mladih sneha z bidrami na glavi

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

Otprilike do polovice 20. stoljeća u nekolicini međimurskih sela u okolici Čakovca (Mala Subotica, Palinovec, Palovec, Orehovica, Belica, Kvitrovec i Štefanec) na svadbenoj se svečanosti izvodio ples mladih sneha z bidrami na glavi. Riječ je o osobitom svadbenom predstavljačkom obliku koji je, osim pjesme i plesa, uključivao i poluimprovizirane dijaloge glavnih svadbenih dužnosnika, podsnehalje i starešine.

U plesu z bidrami sudjelovale su isključivo mlade snahe. Obično poslije svadbene večere ili poslije ponoći, mlade su snahe izašle pred svatove i u glavnoj prostoriji gdje se održavala svadbena svečanost plesale kolo. Svaka je od njih na glavi imala poveći kolač okruglog oblika, tzv. bidru ili pogaču. Naziv bidra potječe od mađarske riječi bodra, što znači rebro. Naime, zemljana posuda koja je služila za pravljenje kolača bidre, bila je rebraste površine. Takve posude (također bidre) danas u Međimurju aktivno izrađuju još samo Lovro Pergar iz Zasadbrega i Đurđica Horvat iz Svetog Urbana.

Mlade su snahe osobito pazile da im bidra tijekom plesa ne sklizne s glave, što se smatralo ne samo sramotnim, već i neprimjerenim, jer je bidra kao kolač ili kruh ujedno i božji dar. Kršćanska simbolika kruha kao dara božjega dolazi do izražaja i u običajnoj obvezi da se kruh prije rezanja mora prekrižiti. Osim toga, ne kaže se slučajno – Dok boš znal kuruzo kopati, unda si moreš i kruha narezati. Kruh, dakle, valja zaslužiti i odnositi se prema njemu s punim poštovanjem. Zabave radi, ponekad bi koji veseo uzvanik namjerno ometao snahe u plesu, s ciljem da im poruši bidru s glave.

Ples mladih snaha naizmjenično je bio prekidan dijalozima podsnehalje i starešine. Podsnehalja bi skinula bidru s glave, došla pred starešinu i pitala ga: „Gospon kapitan, elj more of dar na vaš oltar?“ Starešina bi prvi put odgovorio da bidra nije dovoljno zdelana, drugi put da nije dovoljno pečena, treći put da nema dost orehi (…), što je značilo da snahe, a s njima i podsnehalja, moraju još plesati, i to tako dugo dok starešina ne kaže da je bidra dobra i sprema za oltar. Napomenimo da podsnehalja nije otvoreno iskazivala tobožnje nezadovoljstvo starešininim sudom. Odnos podsnehalje i starešine tijekom ovog predstavljačkog oblika ilustracija je društveno prihvaćenih rodnih uloga, koje će i mladenci morati obnašati u skorašnjem bračnom životu.

Lončar Lovro Pergar izrađuje bidru

Marija Novak znakovito primjećuje da se bidra, osim u svadbenim običajima, pojavljuje i u običajima uz rođenje djeteta. Nakon što se dijete rodilo, krsna kuma dolazi mu u posjetu noseći na glavi košaru s onoliko bidri koliko je u kući bilo članova. Na povratku bi joj domaćica jednu bidru vratila natrag u košaru. Usporedna pojavnost bidre u običajima uz porod i u svadbenim običajima, konkretno svadbenome plesu z bidrami, prema mišljenju spomenute autorice potkrepa je bidre kao simbola plodnosti.

Ples z bidrami svojom strukturom i funkcijom u svadbenome kontekstu veoma podsjeća na ples na zelje koji je, za razliku od plesa z bidrami, zabilježen u većini međimurskih sela. Je li u slučaju plesa z bidrami uistinu riječ o uskoj lokalnoj tradiciji, ili su snažne sile zaborava s vremenom učinile svoje, pitanje je koje ostaje otvorenim.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje