Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve – iz pera znatiželjnih umova: Štivo s plaže

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

„Ne ostavljajte svojoj djeci samo sjećanja“

Zdenko Bašić. Sa stvaralaštvom ovog osebujnog zagrebačkog multimedijalnog umjetnika susrela sam se prvi puta na izložbi „Vjetrove sjene“ u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu 2017. godine. Zdenko Bašić bavi se animiranim filmom, režijom, ilustracijom, scenografijom, dizajnom (…) i u svakom od navedenih područja ostvaruje iznimne rezultate.

Bliskost s Bašićevim umjetničkim izričajem osjetila sam ponajviše zbog zajedničkog interesa za narodne priče, predaje, legende i druge usmene forme koje ovaj autor originalno ovjekovječuje služeći se raznim medijima. U nastavku ću se osvrnuti na Bašićevu knjigu „Sjeverozapadni vjetar: O vilenjacima i elementarnim bićima sjeverozapadnog dijela Medvednice pa do Samoborskog kraja“ iz 2011. godine. Na temelju knjige snimljena su 2017. i četiri istoimena dokumentarno-igrana serijala.

Knjiga „Sjeverozapadni vjetar“ nastala je prema pričama i predajama koje je Bašić kao dječak slušao od svojih baka. Već temeljem omjera teksta i slike daje se naslutiti da primat u knjizi imaju ilustracije, što i ne čudi s obzirom na činjenicu da je Bašić prvenstveno likovni umjetnik. Narativna fabula je rudimentarna, kratki tekstni odlomci međusobno su neovisni i za njihovo razumijevanje nije presudan kontekst cjeline. U svakom odlomku jednostavnim je jezikom ispričana po jedna predaja i to redoslijedom koji se oslanja na tijek godišnjih doba, od zime ka ljetu. Sjeverozapadni vjetar iz naslova knjige provodni je motiv koji sve predaje povezuje u jedinstvenu fabularnu cjelinu. Autor ga je zamislio kao svojevrsna šaptača drevnoga znanja koje dopire samo do uha koje „umije razumjeti“.

Bašićeva knjiga donosi vrijedan i opsežan predajni repertoar. Mnoge predaje koje bilježi Bašić nalazimo i na širem sjeverozapadnom hrvatskom području, pa tako i u Međimurju. Spomenimo kao primjer vjerovanje u tzv. mrake, noćna bića kojima se plašilo djecu kada bi predugo ostajala igrati se vani. Bašić spominje i vile suđenice koje tek rođenome djetetu proriču sudbinu; muru i mračnaka, noćna bića koja napadaju čovjeka u snu; nevidničiće, bića koja u obliku bijelih kugli lebde u zraku i traže onoga tko je skrivio neko zlo; bića koja nastanjuju različito cvijeće, visibabe, zvončiće, đurđice, jaglace, kukurijek; crne jagare koji se neprijateljski odnose prema lovcima koji love u „svete“ dane itd. Imanentno slikovit karakter ovih predaja dodatno osnažuju prekrasne Bašićeve ilustracije koje svekolikom vilinskom svijetu o kojem autor pripovijeda daju stvarnosnu dimenziju.

Vilinski svijet i jest stvaran, on postoji usporedo s ljudskim. Točnije, postojao je usporedo s ljudskim sve dok ga glasna buka suvremenog čovjeka nije utišala. Bašić, međutim, lijepo poručuje da vilinski svijet ipak nije posve iščeznuo, već je „tu kraj vas, možda odmah iza ovog parkirališta, ondje u šumarku kraj autoceste ili iza one betonske zgrade. I skriva ljepotu i tajne koje još može čuti i vidjeti svatko tko je voljan“.

“Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje