Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna „Ve: iz pera znatiželjnih umova“: Što se krije iza naziva Mohokos?

Objavljeno:

- dana

Piše: Janja Kovač magistra etnologije i kulturne antropologije te magistra južnoslavenskih jezika i književnosti

U međimurskim popevkama često čujemo da je Međimurje malo i ravno. Ali, ma kako ravno bilo mora imati svoj najviši vrh. Većina će ljudi reći da je to Mohokos sa svojih skromnih 343 metra. Da to baš i nije tako, piše geografkinja Mihaela Mesarić navodeći da je od Mohokosa za cijeli metar viši Cimermanov breg.

No, vratimo se mi Mohokosu. Na poticaj etnologinje Lidije Bajuk ovim zanimljivim nazivom pozabavio se poznati hrvatski indoeuropeist i slavist Radoslav Katičić. Naime, Bajuk se zapitala ne skriva li se u korijenu ovog naziva Mokoš.

Tko je Mokoš? Ona je, prije svega, žensko slavensko božanstvo. Njena ženska narav očituje se u simboličkoj ulozi u zazivanju plodnosti koje nam je ostalo zabilježeno u ruskim ljetopisima iz srednjeg vijeka koje pišu redovnici koji pokušavaju satrti pretkršćanska vjerovanja kod Slavena.

Mokoš je „božica Majka“, ona koja čini da zemlja rodi. To čini tako da vlaži tu zemlju vodom na što nas upućuje i njeno ime. Ono potječe od istog indoeuropskog korijena kao i glagol močiti te pridjev mokar. Istraživači koji su se bavili svetim pretkršćanskim slavenskim obrednim tekstovima smatraju da je marijanski kult direktni odjek kulta štovanja ženskog božanstva, od kojeg je vjerovanje u Mokoš jedan od odjeka.

FOTO: Iva Lulić

Katičić je izazov istraživanja naziva Mohokos spremno prihvatio. On Mokoš vidi kao božanstvo koje je zajedničko Baltima i Slavenima iz vremena kada ovi narodi i jezici imaju zajedničkog pretka – Baltoslavene. Žensko božanstvo u sebi ujedinjuje suprotstavljene karakteristike Peruna i Velesa. Riječima Radoslava Katičića ona je „jednom na prijestolju postavljenom na vrhu gore, a onda pri blatu u dolu, na mutnoj močvarnoj vodi. Gore na prijestolju, dosuđuje sreću i blagodat, a dolje, na mutnoj vodi, nevolje i tugu“.

Istraživanje lokaliteta Mohokos započeo je odlaskom na teren i širom otvorio oči. Svi koji ste bili na Mohokosu znate i sami da pogled nije bogzna kakav. Dapače, neuglednost ovog mjesta i blizina prometne ceste uspješno doprinose nevidljivosti ovog mjesta. No, Katičić je ipak vidio nešto. Okrenuvši se na jug vidio je Ravnu goru, Macelj, Strahinčšicu, Ivanščicu, Medvednicu i Kalnik. Pogled na gorje koji se pruža s Mohokosa velik je prinos tvrdnji da naziv Mohokos zapravo znači Mokošin vrh.

Ako je ovo vrh na kojem se smjestila Mokoš, onda negdje u blizini mora postojati i dol. Katičić ga našao u obližnjem Svetom Jurju na Bregu. Prije nego što je svetac zaštitnik župe postao Juraj, crkva je bila posvećena Mariji Lauretanskoj. Isto je tako prije mjesto Sveti Juraj na Bregu nosilo drugi naziv. Zvalo se Sveti Juraj med vodami i Sveti Juraj na jezerami. Tako je Katičić uspio smjestiti Mokoš na suhi vrh Mohokos te u dolinu koja je nekad u svom imenu nosila vodu.

Ako je Katičić u pravu, onda Međimurje pored Pozoja čuva ostatke vjerovanja u još jedno slavensko božanstvo – Mokoš.

“Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje