KOMENTAR Budimo realni, NK Varaždin mora dovesti šest pravih prvoligaških pojačanja ako želi biti konkurentan u 1. HNL

Svjetla reflektora nad 2. HNL su se ugasila. Naslov prvaka osvojio je Nogometni klub Varaždin, koji je i prije sezone bio favorit.

No, nije za Varaždince sve bilo tako lako. Pripreme je s njima prošao Mario Carević i vodio ih u prvih šest kola. U tih šest kola upisao je tri remija, dva poraza i pobjedu. Varaždinci su bili u zoni ispadanja i uprava kluba morala je nešto poduzeti. Carević je smijenjen i stigao je Mario Kovačević.

Domaći trener uspio je razbuditi momčad, momčad u kojoj je ostalo čak 70 % igrača koji su sezonu prije ispali iz 1. HNL. Problem je bio utuviti igračima u glavu da su kvalitetni. On je u tome uspio. Nizao je pobjedu za pobjedom i na kraju stigao do drugog mjesta na polusezoni.

Za drugi dio sezone dovedeni su Fran Brodić i Ricardo Bagadur te s juniorima koji su se afirmirali, Varaždinci su postali prejaki za 2. HNL. U drugom dijelu sezone momčad je izdržala pritisak i kolo prije kraja osigurala naslov. Iako te partije nisu bile za nogometne sladokusce i Kovačevićeva momčad rješavala je utakmice pri samome kraju, Varaždinci su ostvarili svoj cilj.

Jedino ih je pregazio jedini pratitelj Rudeš (3:0) kada su se Varaždinci preplašili prilike da Prvenstvo mogu riješiti i četiri kola prije kraja.

Cilj je ostvaren iako na početku sezone, nije tako izgledao. Carević je solidan trener i svi igrači Varaždina će vam to potvrditi, no Kovačević ima ono nešto u sebe da prodrma sastav, zadobije povjerenje igrača i onda se igrači za njega bespoštedno bore na terenu.

No, za sportskog direktora Nikolu Šafarića i upravu tek sad slijedi pravi posao. Prvenstvo počinje već 16. srpnja, pa pripreme moraju krenuti za desetak dana.

Budimo realni, Varaždinci imaju solidan kostur (Senić i Urata u obrani, Postonjski i Lusavec u sredini, prema naprijed Teklić, Posavec, Šego i Brodić, pa i Herrera).

No, ako se taj kostur neće nadograditi s boljim igračima od te devetorice, Varaždince će se opet boriti za ostanak u 1. HNL. Pitanje je hoće li Šego, Sentić i Teklić ostati ili će se vratiti u Hajduk čiji su igrači. Također, pitanje je hoće li ostati Brodić koji je posuđen iz Gorice.

Ono što je Varaždincima nasušno potrebno za 1. HNL je pravi, prvoligaški napadač jer Posavec, Teklić, pa ni Brodić i Šego nisu čistokrvni napadači, već povučeni napadači koji se vole spustiti po loptu i razigrati. To moraju biti prvi potezi uprave, sportskog direktora i trenera.

No, također u svakoj liniji su potrebna barem dva prvoligaška pojačanja, ako je cilj, kao što su iz uprave istaknuli, sredina tablice.

Sigurno je blago Varaždina što u ekipi ima trojicu perspektivnih mladih igrača Lusavca, Belcara i Domjanića, koji su s juniorima osvojila Hrvatski kup. Bit će zanimljivo vidjeti kako će ta trojica snaći u prvoligaškom nogometu, odnosno kako će odgovoriti na zahtjeve 1. HNL.

Sve u svemu, prve poteze uprave i sportskog direktora vjerojatno ćemo vidjeti u naredna dva tjedna kad će nam biti jasnije gradi li se, odnosno može li se graditi ekipa za sredinu ljestvice 1. HNL ili je to samo san.

SuperSport HNL: Varaždinci bod u Osijeku platili teškom ozljedom kapetana Postonjskog

Ilustracija

U 5. kolu SuperSport Hrvatske nogometne lige nogometaši Varaždina gostovali su u Osijeku. Susret je završio rezultatom 2:2.

Već je prvo poluvrijeme pokazalo da se Varaždin nije došao samo braniti. Sjajnu igru koju su pokazali u prethodna dva kola protiv Hajduka i Dinama, Varaždinci su nastavili i protiv Osječana. Iako u prvom poluvremenu nije bilo previše izglednih prilika, Varaždin je bio taj koji je diktirao tempo, čemu svjedoči i posjed lopte koji je omjerom 61:39 bio na strani Varaždinaca.

I dok se na odmor otišlo bez golova, u nastavak susreta proradili su i strijelci. Domaćini su prvi stigli do prednosti. U 57. minuti Jugović je zabio za vodstvo od 1:0 nakon ubačaja iz kornera. Rezultatski minus nije pokolebao nogometaše Varaždina koji već u 65. minuti dolaze do izjednačenja. Teklić je sjajno pronašao Brodića u kaznenom prostoru kojemu nije bilo teško pogoditi za 1:1.

Domaćini ponovno vode u 77. minuti, a sada je strijelac bio Drena Beljo. Bod Varaždincima donosi Karlo Perić u 83. minuti, samo dvije minute nakon što je ušao u igru. Ba je dugom loptom pronašao Brodića, koji je prsima spušta za strijelca Perića.

Spomenimo i da je Varaždin od 29. minute igrao bez kapetana Postonjskog koji je morao napustiti teren nakon teške ozljede koju je zaradio u sudaru s Caktašem. Odvezen je u osječku bolnicu gdje je odmah podvrgnut operaciji.

U sljedećem kolu Varaždin dočekuje Šibenik.

Županijski nogometni kup: Varteks uvjerljiv u Donjoj Voći, minimalno slavlje Nedeljanca protiv Poleta (C)

U nedjeljnim utakmicama 2. kola županijskog nogometnog Kupa Varteks je bez većih problema stigao do pobjede u Donjih Voći protiv domaće Vindije. Varaždinci su slavili s visokih 9:1. Prolaz u sljedeći krug osigurao je i Nedeljanec koji je s 1:0 bio bolji na gostovanju protiv cestičkog Poleta.

Nova Ves kod kuće je sa sigurnih 4:0 bila bolja od Vratna, dok je Ivančica upisali 4:1 pobjedu u Svetom Iliji protiv domaćeg Obreša.

Ostali rezultati nedjeljnih utakmica: Podravac Kitro – Karlovec 4:1, Mladost (VT) – Jalžabet 1:2, Beretinec – Zadrugar 0:2, Razvitak – Drava-Ajax 1:3.

U subotu, 13. kolovoza, igrali su: Orač – Plitvica 1:6, Mladost (Vž) – Bukovčan 1:0, Čevo – Novi Marof 1:5, Gora – Radnički 5:3 (2:2), Udarnik 32 – Podravina 0:8, Mladost (M) – Sloboda (T) 6:7 (3:3), Polet (T) – Mladost (S) 4:3.

U ponedjeljak, 15. kolovoza, u 17 sati u Martijancu igraju domaći Polet i Bednja.