Povežite se s nama

U fokusu

Konačno se rješavamo smrada koji je godinama dolazio iz smjera pročistača!

Objavljeno:

- dana

U varaždinskoj Gradskoj vijećnici potpisan je Sporazum o dogradnji i rekonstrukciji uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV Varaždin) u okviru projekta Aglomeracija Varaždin.

Prije godinu dana Aglomeracija Varaždin djelovala je gotovo bezizlazno. Temeljem prijedloga koji je stigao od Hrvatskih voda obustavljen je rad na dvije trase projekta, na ugovorima A-1 Dogradnja sustava odvodnje – Grad Varaždin i sanacija postojećeg sustava odvodnje te A-2 Dogradnja sustava odvodnje, Općina Cestica, Općina Vinica, Općina Petrijanec, Općina Sračinec. Nakon što je otklonjena sumnja u potencijalni sukob interesa došlo je do nastavka cjelokupnog projekta i nove javne nabave.

Projekt se završava do listopada 2021. godine, kada će uređaj ući u testnu fazu, koja traje dvanaest mjeseci

Sporazum za dogradnju i izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Varaždin, koji je potpisan u Gradskoj vijećnici s predstavnicima odabranog ponuditelja, zajednice ponuditelja WTE Wassertechnik GmbH iz Njemačke i GIS Aqua Austria GmbH iz Austrije, daje novo svjetlo ovom velikom projektu i velik zamah puno kvalitetnijem pročišćavanju voda.

Ukupna vrijednost projekta je 855 milijuna kuna, od čega je za uređaj za pročišćavanje voda namijenjeno 203 milijuna kuna s PDV-om. Projekt se treba završiti do listopada 2021. godine, kada će uređaj ući u testnu fazu, koja traje dvanaest mjeseci, za vrijeme kojih uređaj mora pokazati da je sve na njemu funkcionalno, odnosno da je voda koja se na kraju ispušta u rijeku Dravu s trećim stupnjem pročišćavanja, koji uz organsku tvar čisti i fosfor i dušik.

Varkom je trenutno jedini isporučitelj vodnih usluga u Hrvatskoj koji ima zatvorene ugovore za dvije aglomeracije – Varaždin i Varaždinske Toplice.

Kruna javne nabave

– Ovdje je riječ o važnoj stvar za Grad Varaždin, ali i za Varaždinske Toplice i za cijeli ovaj kraj, za naše vodotokove, rijeke Dravu i Bednju, za podzemne vodotokove, ali i za kompletnu zaštitu okoliša. Potpisali smo dva ugovora za pročišćavanje otpadnih voda, jedan za Aglomeraciju Varaždin, drugi za Aglomeraciju Varaždinske Toplice. Kompletirali smo cjelokupan proces javne nabave kao jedan od ključnih i najkritičnijih elemenata ugovaranja velikih infrastrukturnih projekata. Naime, infrastrukturni projekti imaju četiri ključne faze: projektiranje, koje dugo traje, nakon toga slijedi financiranje i zatim ugovaranje i javna nabava, i upravo u toj fazi danas cijeli hrvatski vodoopskrbni sustav, ali i drugi, imaju velikih problema, a mi smo tu fazu uspješno priveli kraju. Ovi su ugovori kruna u kompletiranju procesa javne nabave kao jedan od ključnih i najkritičnijih elemenata ugovaranja velikih infrastrukturnih projekata. Sada slijedi izvedba, u kojoj već djelomično jesmo – rekao je direktor Varkoma Željko Bunić.

Varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok je prilikom potpisivanja istaknuo da je ovo jedan od najvažnijih projekata Grada Varaždina i Varkoma te da potpisivanjem ugovora Aglomeracija Varaždinske Toplice Varkom postaje tvrtka koja, uz HEP i Hrvatske vode, ima najviše europskih novaca.

Treba se prilagoditi i varaždinska industrija

Gradonačelnik tvrdi da s pročistačem više neće biti neugodnih mirisa jer će industrija također morati prilagoditi svoje sustave, a cijeli rekreacijsko-turističko-sportski kompleks od Arene Varaždin do Motičnjaka postat će zelena zona zaštite prirode, otvoreni vodotok.

– Varaždinci možda ni ne znaju da se najveći dio problema vezanih uz smrad pročistača odnosi na industrijske zagađivače koji se ne drže pravila, a riječ je o prehrambenoj i mesnoprerađivačkoj industriji koja u kanalizaciju ispušta organske tvari koje je gotovo nemoguće preraditi ovakvim uređajem. Na kraju krajeva, ovaj uređaj nije ni projektiran da prima otpadne vode iz industrije, već bi ona trebala, prije puštanja vode u kanalizaciju, imati vlastito predčišćenje, odnosno predtretiranje – naglasio je direktor Varkoma.

Dodao je da industrija zasad još uvijek, s obzirom na sve slabosti sustava u Hrvatskoj, radi na prilagodbi svojih otpadnih voda, no sada plaćaju povišene iznose jer su njihove koncentracije veće od dozvoljenih.

– U slučaju nepoštivanja normi, a da bismo sačuvali cijeli projekt, mi ćemo ih biti prisiljeni isključiti iz sustava odvodnje. Varkom je u prošlosti puno radio na projektnoj dokumentaciji i zato je mogao aplicirati. No samo apliciranje ne znači ništa, to je novac koji se nalazi u nekoj omotnici i koji se može iskoristi samo ako se ugovori posao i nakon toga izvede. Hrvatske vode su, primjerice, podijelile 10,5 milijardi alokacija, a potpisani su ugovori samo za 2 milijarde kuna. Varkom je završio ove dvije aglomeracije na način da je potpisao ugovore i nakon trnovitog puta javne nabave došao u priliku da troši novac iz te omotnice. Osvrnuo se Bunić i na financijsku konstrukciju projekta dogradnje i izgradnju UPOV-a Varaždin.

– S te je strane ovo za Varkom sjajan projekt jer ne ulažemo ništa. Investicija se sa 71 % financira iz Europskog kohezijskog fonda, oko 24 % daju Hrvatske vode i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te oko 5,7 % daju jedinice lokalne samouprave – zaključio je direktor Bunić.

Do 1. rujna imat ćemo tri stanice za mjerenje koncentracije plinova

– Teško je definirati što je smrad, ima li ga i koliki mu je intenzitet. Ali postoje posebne metode mjerenja plinova, koje ćemo napraviti u tri stanice; jednoj izravno kod uređaja, na kojoj ćemo mjeriti temperaturu, smjer vjetra, količinu padalina, ali i koncentracije plinova sumporovodika, amonijaka, merkaptama i amina, kao najčešćih uzročnika mirisa, a sve te podatke mjerit ćemo i na dvije točke koje idu prema naseljima, jedna prema strani Aquacityja i druga prema Trnovcu, tako da ćemo imati pokazatelje u realnom vremenu koje će uređaji bilježiti, uz to imat ćemo i ulazne parametre u pročistač i moći ćemo napraviti analizu i sustavno praćenje, koje će nam nakon godinu-dvije točno pokazati za koliko smo uspjeli smanjiti utjecaj na okoliš. Do sada smo mogli samo mjeriti koliki su podaci na ulazu u pročistač, ali izlaz koji nije bio definiran niti projektom je bio miris. Sad ćemo točno znati i te podatke – zaključio je direktor Varkoma.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje