Povežite se s nama

Međimurje

Nikola Sebastian Jambrošić i “Furjonova zviezda” za 130. obljetnicu Andraščeva rođenja

Objavljeno:

- dana

Protekle nedjelje u župnoj crkvi u Dekanovcu održan je koncert povodom 130. obljetnice rođenja Florijana Andrašeca.

Glavni organizator i pokrovitelj manifestacije bila je Općina Dekanovec, ostali pokrovitelji Ministarstvo kulture i Međimurska županija, suorganizator dekanovska Župa Svih svetih, dok je suorganizator programa bio Institut „Ars musica“. Koncert je dio projekta „Furjonova zviezda“, kojim se promiču tradicijski napjevi Florijana Andrašeca u obradama suvremenih skladatelja. Jedno od ključnih imena koje se susreće uz ovaj projekt definitivno je dirigent Nikola Sebastian Jambrošić, porijeklom iz Dekanovca.

Pjevači koji su nastupali u sklopu projekta, upoznajući tako kulturu Međimurja, obično se vrate u posjet Međimurju s obitelji

– Dekanovec, moje rodno mjesto, uvijek mi je bilo u srcu, a tako će i ostati. Moji roditelji i veći dio obitelji živi u ovom prekrasnom mjestu. Živim u Zagrebu, otišavši „trbuhom za kruhom“, no iskoristim svaku mogućnost da dođem u Dekanovec. Projekt „Furjonova zviezda” jedan je od načina kako mogu tu poveznicu održati čvrstom. Neizmjerno mi je drago što su to mještani, načelnik i ostali odgovorni prepoznali te što mi daju srdačnu podršku. Trenutno intenzivno radim u području glazbene pedagogije. Radim u Gimnaziji Sesvete, gdje sam nastavnik predmeta Glazbena umjetnost i zborsko pjevanje. Mentor sam studentima pedagoškog usmjerenja na Muzičkoj akademiji, pa ta područja zaokupljaju veći dio mog vremena. Kao voditelj Djevojačkog zbora „Aurora“ radim s mladim pjevačicama.

U slobodno vrijeme, koliko ga ima, volim čitati, posjetiti koncerte, stjecati nova znanja i putovati – kaže Jambrošić, koji je diplomirao crkvenu glazbu pri Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu i glazbenu pedagogiju na Muzičkoj akademiji u istom gradu. Usavršavao se u školi za dirigente pri Sveučilištu u Limericku u Irskoj.

Tradicijski napjevi

Dodaje da je projekt prvenstveno namijenjen domeni zborske glazbe. Zamisao je Andrašecove napjeve oplemeniti zvukom zbora u skladu s idejama suvremenih skladatelja:

– Skladatelji su još za Andrašecova života znali tako postupati, samo što mu najčešće nisu pridali zasluge autora teksta i melodije. Njegovo ime nije zaboravljeno: zahvaljujući naporima koje su uložili Dekanovčani, njihov načelnik Ivan Hajdarović i ostali entuzijasti, ono je postalo prepoznatljivo u Međimurju, a polako i u Hrvatskoj. Osobno mnogo radim u području zborskog pjevanja, kao voditelj i kao pjevač, pa je na neki način bilo prirodno da projekt bude usmjeren k zborskom pjevanju.

Razmišljajući kako najbolje pridonijeti razvoju „brenda Andrašec“, jer ipak su “legende” o njemu i njegova ostavština utjecali na moj profesionalni put, zaključio sam da bi u projekt primarno trebalo uključiti skladatelje i izvođače koji nisu iz Međimurja: mislim da svaki skladatelj prije pisanja neke skladbe ili obrade, da bi ona bila u duhu kraja, mora upoznati Međimurje, međimursku popevku, kulturu i život. To mora i dirigent da bi dosljedno mogao interpretirati skladbu. Skladatelji tako obogaćuju svoj izražajni jezik elementima međimurske kulture, koje tada mogu koristiti u drugim skladbama. Budući da je moje radno mjesto povezano sa Zagrebom i ostalim većim gradovima Hrvatske, ovaj način djelovanja omogućuje mi rad izvan Međimurja, pri čemu sam svejedno povezan sa svojim rodnim mjestom! Sve naznake ukazuju na činjenicu da bi projekt mogao postati redovitom manifestacijom!

Umrežavanje

Kao suorganizator koncerta naveden je Institut „Ars musica“, institucija s dekanovečkom adresom.

– Ideja za „Ars musicu“ nastala je otprilike u istom razdoblju kad i projekt „Furjonova zviezda“. Za pripremu terena bila su potrebna istraživanja koja je trebalo obaviti na terenu. Budući da je za istraživanja potrebna suradnja stručnjaka iz različitih područja glazbe, poput etnomuzikologa, skladatelja, dirigenata, producenata i slično, tražio sam način kako najbolje okupiti i umrežiti stručne entuzijaste koji mogu zajedno raditi na različitim glazbenim projektima. Najveći dio trenutnog rada usmjeren je prema istraživanju i umrežavanju stručnih članova, poticanju konstruktivnog stvaralaštva, očuvanju domaće tradicije i podizanju kulturne svijesti.

U sljedećoj fazi (do 2020.) planirani su osnivanje vokalnih i instrumentalnih sastava te pripremanje različitih edukacija usmjerenih u ta područja. Dosad je prikupljen popriličan broj obrađenih Andrašecovih skladbi koje čekaju prvu izvedbu. Postoji interes i za predstavljanje projekta izvan Međimurja. Sljedeći nam je cilj izdati notne materijale za zborove diljem Hrvatske! – kaže Nikola.

Smatra da postoji prostor za popularizaciju lika i djela Florijana Andrašeca u Hrvatskoj:

– Uskoro ću izdati pjesmaricu za zborove osnovnih škola s njegovim napjevima koja će se moći koristiti u nastavi. Već neko vrijeme radim i na knjizi o čuvarici naše pučke kulture Muni Orehov. Andrašec je primjer pravog umjetnika, istaknuo se u mnogim područjima. Tragično je što nije imao pristup višem obrazovanju.

Teško je prežaliti gubitak zahtjevnijih partitura za koje znamo samo iz korespondencije i svjedočanstava Vinka Žganca i Miroslava Vuka Croate. Andrašec je po struci bio orguljaš. Završio je (s pohvalama!) školu za crkvenog orguljaša u Celju. Skladatelji su često uzimali njegova djela i potpisivali ih kao narodna ili čak kao vlastita! Volio je neumorno stvarati i svoje ideje pretakati u umjetnost. Projektima poput „Furjonove zviezde“ želimo pomoći u senzibilizaciji mladih za ljubav prema tradiciji!

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje