Povežite se s nama

U fokusu

Koronakriza: neki uzgajivači u Varaždinskoj županiji već su počeli bacati cvijeće

Objavljeno:

- dana

Uzgajivači cvijeća i cvjetnih sadnica u Varaždinskoj županiji, ali i u cijeloj Hrvatskoj, zbog situacije s koronavirusom u velikim su problemima. Naime, od sredine ožujka do sredine svibnja je glavna sezona prodaje cvjetnih sadnica, ali zbog epidemije koronavirusa uzgajivači nemaju mogućnost prodaje.

U Varaždinskoj županiji, na širem području Ludbrega i Velikog Bukovca te Vidovca, najveći su uzgajivači cvijeća u našoj zemlji. Kako saznajemo od samih uzgajivača i službi koje se brinu za njih, oni su očajni jer su uložili novac, a ako se uskoro ne nađe rješenje, već uzgojene biljke morat će bacati. Na gubitku su tako OPG-ovi, ali i radnici, koji će ostati bez posla.

– Pohvalno je organiziranje online tržnica i takva prodaja, ali za cvjećare to je tek kap u moru. Neki su već počeli bacati cvijeće! – kaže naš sugovornik.

Bruno Hranić

Cvjećari i načelnici su se organizirali i uputili apel nadležnim ministarstvima i drugim službama da se nađe način na koji bi se omogućila prodaja cvijeća.

S obzirom da je vidovečki kraj središte poljoprivredne proizvodnje Varaždinske županije, na inicijativu načelnika Vidovca Brune Hranića počelo se s izradom baze podataka poljoprivrednih proizvođača s područja cijele Županije radi lakše distribucije njihovih proizvoda do potrošača.

U Podravini se proizvodi oko 50 % cvijeća u Hrvatskoj, pa je jasno zašto su mnoga mala gospodarstva ugrožena

Načelnik Hranić ovom inicijativom ne namjerava pomoći samo poljoprivrednim proizvođačima već i proizvođačima cvijeća i cvjetnih presadnica, koji su itekako pogođeni pandemijom. S državnim tajnikom Ministarstva poljoprivrede Tugomirom Majdakom 30. ožujka Hranić je raspravljao o problemu plasmana cvijeća i cvjetnih sadnica s obzirom na specifičnost njihova tržišta. Hranić je 1. travnja o istom problemu razgovarao s ministricom poljoprivrede Marijom Vučković. U Vidovcu je 2. travnja održan sastanak cvjećarskih udruga s područja Varaždinske županije. O problemu prodaje cvijeća uz Hranića razgovarali su Željko Mesarić (Tres-M-Flos d.o.o.), Saša Jerković (Udruga cvjećara Ludbreg), Mirjana Kovaček (Poljoprivredna zadruga “Cvetek”) i Ivana Matijašec (PCZ “Varaždinski cvijet”). Na potezu su sada Ministarstvo poljoprivrede i Nacionalni stožer civilne zaštite, ali uzgajivačima je potrebno hitno rješenje.

Moguće rješenje

Ministar Davor Božinović je 5. travnja na konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite najavio da se priprema odluka kojom bi se omogućila prodaja cvijeća na tržnicama, ali nije dao kokretan datum kada bi ona mogla biti donesena. O drugim mjerama pomoći uzgajivačima cvijeća nije bilo govora. Također, varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok na svom je Facebook profilu iznio ideje o prodaji cvijeća na varaždinskoj tržnici. Najavio je postavljanje drvenih kućica u tu svrhu.

Produžiti mjere za radnike i otvoriti tržište Slovenije

Donosimo pregled mjera koje su cvjećari uputili Ministarstvu poljoprivrede:

1) Prodaju cvijeća i cvjetnih sadnica potrebno je omogućiti samo proizvođačima istih, isključujući trgovačka društva, a po modelu da je proizvođaču omogućena prodaja svaki drugi dan, i to isključivo na tržnicama putem klupa koje proizvođači imaju već rezervirana.

2) Puno bi pomoglo otvaranje tržišta Slovenije, važnog za naše proizvođače.

3) Za djelatnost cvjećarstva putem mjera Vlade Republike Hrvatske predviđena je pomoć u iznosu od 1.500.000 kuna, što je nedostatno, stoga se predlaže, kao najbolja mjera pomoći, da se cvjećarima pomogne u podmirenju ulaznih troškova koje su imali u razdoblju od 1. 11. 2019. do 1. 4. 2020. godine, kada su ulaganja najviša, barem u visini 50 %, tim više što poticaji za djelatnost cvjećarstva uopće ne postoje. Također je potrebno cvjećarima pomoći putem sufinanciranja goriva koje isti koriste za grijanje prostora u kojima uzgajaju cvijeće i cvjetne presadnice.

4) Preporuka gradovima i općinama je da od cvjećara izvrše interventni otkup cvijeća cvjetnih sadnica, u cilju uređenja javnih i zelenih površina.

5) Cvjećari zapošljavaju i velik broj radnika na neodređeno vrijeme, oko 2000, a mjera Vlade za financiranje plaće radnika odnosi se samo na razdoblje od tri mjeseca, odnosno do lipnja, što je period kada su cvjećari bez prihoda.

S obzirom na to da se radnicima ne smije otkazati ugovor o radu, a isti su vrlo bitni za obavljanje poslova, apelira se da se za djelatnost cvjećarstva, s obzirom na specifičnost, produlji financiranje plaće radnicima do rujna.

6) Apelira se na jedinice lokalne samouprave na oslobađanje od plaćanja komunalne naknade i osobito na Hrvatske vode radi oslobađanja od plaćanja naknade za uređenje voda.

U fokusu

Habijan o radu na izborni dan: Neradni je dan, a oni koji žele radnike na poslu moraju platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Već neko vrijeme traju polemike o tome je li dan izbora neradni dan ili poslodavci mogu radnicima naložiti da dođu na posao.

Danas smo pisali o slučaju gdje je poslodavac, odnosno tvrtka iz Ludbrega, svojim radnicima naložila da 17. travnja dođu na posao.

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

O toj temi danas se oglasio i ministar gospodarstva Damir Habijan.

Izborni dan je neradni te su poslodavci obvezni osigurati radnicima ostvarivanje njihova biračkog prava, a oni koji na izborni dan 17. travnja budu radili imaju pravo na povećanu plaću za taj dan, izjavio je Damir Habijan.

Habijan naglašava da zakon propisuje da je to neradni dan, a i Državno izborno povjerenstvo je reklo da su poslodavci obvezni radnicima osigurati ostvarivanje njihova biračkog prava.

Dodaje i da zakon propisuje kako radnici koji rade u dane blagdana i neradne dane imaju pravo na povećanu plaću.

Svima treba osigurati izlazak na izbore, a onima koji rade uvećati plaću za taj dan, rekao je Habijan.

Nastavite čitati

U fokusu

Ovo su imena ljudi na HDZ-ovoj listi u našoj izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon sastanka stranačkih tijela, predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković predstavio je izborni program “Za sve izazove” kao i izborne liste.

-S nama na liste idu dosadašnji partneri – HSLS, HDS, HNS, Hrvatska stranka umirovljenika i Marijana Petir. Naša ključna poruka bila je politička stabilnost, koju smo zadržali i održali. Rezultat je to politike desnog centra, liberalnih stranaka, demokršćanskih stranaka i manjinskih stranaka. Sastavit ćemo Vladu, bit ćemo relativni pobjednici – rekao je Plenković.

Nositelji HDZ-ovih lista bit će: Andrej Plenković (prva izborna jedinica), Gordan Jandroković (druga), Anđelko Stričak (treća), Ivan Anušić (četvrta), Marin Piletić (peta), Davor Božinović (šesta), Tomo Medved (sedma), Oleg Butković (osma), Ivan Malenica (deveta), Branko Bačić (deseta), dok će listu za dijasporu (11 izborna jedinica) nositi državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas.

Lista u III. izbornoj jedinici izgleda ovako:

1. Anđelko Stričak

2. Zoran Gregurović

3. Ljubomir Kolarek

4. HNS (Predrag Štromar)

5. Damir Habijan

6. Žarko Tušek

7. Sanja Borovec

8. Dražen Srpak

9. Ljubica Jembrih

10. Siniša Jenkač

11. HNS (Robert Šplajt)

12. Gordana Ramušćak

13. Zdravko Tušek

14. Goran Kaniški

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje