Povežite se s nama

Kultura

Kotoriba: U Domu kulture predstavljene “Mudroljije z kotoripskoga zdenca”

Objavljeno:

- dana

“Mudroljije z kotoripskoga zdenca – kolokacije iz govora Kotoribe“ naziv je knjige koja nastala kao rezultat dugog i mukotrpnog rada dviju Kotoripčanki, Ane Anice Jauk i Ksenije Virgej. Kotoriba je dobila još jedan pisani trag kao obol bogatstvu govora Kotoribe, koji je prije dvije godine uvršten u zaštićeno nematerijalno kulturno dobro Hrvatske.

Kotoripsko blago

U ispunjenom Domu kulture u Kotoribi knjigu je predstavio urednik i jezični savjetnik djela, prof. dr. sc. Đuro Blažeka, istaknuvši da je knjiga blago Kotoribe koje skriva njene jezične tajne i sjećanje na pretke. Promocija je bila protkana kulturnim programom temeljenom na fragmentima iz knjige i pjesmama karakterističnima za kotoripski kraj u izvedbi članova Kulturno-umjetničkoga društva Kotoriba i polaznika Osnovne škole Jože Horvata Kotoriba.

Autorice su o knjizi govorile svaka sa svoje pozicije, no zajednička im je poruka da su knjigu posvetile svim Kotoripčanima, u zemlji i daleko od nje, kako bi se sačuvala kotoripska materinja riječ.

– Raduje me što na ovom malom međimurskom prostoru ima toliko kulturnog bogatstva – istaknuo je župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je izrazio radost i ponos što Kotoriba, poput drugih međimurskih sredina, ne dozvoljava da se zaborave vrijednosti prošlih vremena, a pogotovo kad je u pitanju kultura i ostavština naših predaka.

Promociji knjige prisustvovali su i načelnik Općine Kotoriba Ljubomir Grgec sa zamjenikom Robertom Ujlakijem, župnik Ivan Kljunić, dugogodišnji predsjednik KUD-a Kotoriba Vinko Horvat, ravnateljica OŠ Jože Horvata Kotoriba Snježana Matoš, ravnateljica Dječjeg vrtića Kotoriba Žaklina Gregurec Kranjec te brojni gosti i zaljubljenici u međimursku baštinu.

U pozdravnoj riječi općinski načelnik Ljubomir Grgec je izrazio zadovoljstvo što u Kotoribi ima ljudi koji se brinu za njenu prošlost, osobito za jezik te njegovu prošlost za koju nismo ni svjesni koliko je bogata. Potkrijepio je to pisanim projektima koje je Općina financijski podržala, dajući tako svoj doprinos očuvanju kulturnih vrijednosti. Program je vodila Kotoripčica Diana Šarek. Istaknula je da su autorice svojim trudom zadužile zajednicu. Izdanje je tiskano u tisuću primjeraka.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje