Povežite se s nama

Međimurje

“Kristuš nam se gori stal, Smrt je doli potepal!”

Objavljeno:

- dana

Uskrsni običaji duboko su utkani u međimursku tradiciju.

Iako su se obredi i običaji mijenjali tijekom vremena, u velikoj su mjeri do današnjeg dana zadržali svoju izvornost. Mnogi od njih jednaki su u cijelom Međimurju, tek poneki je karakterističan za pojedino naselje.

Veliki tjedan

Priprema za uskrsno slavlje započinje korizmom. Vrla važan sastavni dio korizmenog vremena je post. On je znak pokore, pripreme, ali i čišćenja. Post završava na Veliku subotu nakon večernje svete mise. Tijekom korizme ljudi su nosili skromniju i jednostavniju odjeću tamnih boja. Tako je bilo sve do Cvjetne nedjelje, kada su se iz ormara izvlačila svečana odijela, a nerijetko se kupovala i nova svečana odjeća.

Posebno intenzivna priprema uslijedila je ulaskom u Veliki tjedan. Tada su prestajali svi radovi na zemlji, a posebno je to vrijedilo za sveto trodnevlje. Na Veliki četvrtak, također je prestala zvonjava s crkvenih tornjeva. Zapisi o uskrsnoj tradiciji u Međimurju navode: „De je gud bila bogoboječa hiža, gazdarica je niti jena ne dala jesti dok se zvoni nado rezvezali, v sobotu vjutro“.

Zavezana zvona mogu se shvatiti i doslovno, kao zvona vezana užadi u zvoniku, u vremenima kada još nisu postajala električna zvona. S obzirom da je pojedina zbivanja u crkvi potrebno oglašavati zvonjavom, koristile su se velike čegrtaljke, odnosno „škrebetaljke“.

Veliki tjedan obilježava i obred pranja nogu. Vrijeme je česte molitve, odlaska na veliku godišnju ispovijed, a česte su i pobožnosti križnoga puta.

Na Veliki petak i Veliku subotu uobičajen je posjet Božjem grobu koji čuva svečana straža.
Neposredno prije ili tijekom misnih slavlja blagoslivljali su se voda i oganj. Voda je u svim kultura simbol života, sredstvo očišćenja i središte obnavljanja. Voda se u crkvi blagoslovi na blagdan Sv. tri kralja, ali i na Veliku subotu, a to je krsna blagoslovljena voda.

Oganj daje svjetlost i toplinu, ali ima i razornu uništavajuću snagu. Zato se na Veliku subotu pali oganj pred crkvom, svećenik na njemu upali uskrsnu svijeću, unosi je uoči obreda uskrsnuća, pritom tri puta govoreći „Svjetlo Kristovo“.

Osim blagoslova ognja na cijelom sjeveru Hrvatske itekako je udomaćen običaj paljenja uskrsnih krijesova, odnosno, vuzmenki. Vuzmenke se pripremaju puno prije Velike subote, a u postupak su uključeni i stari i mladi.

Kod kuće su se izrađivale pisanice i blagdanski kolači. Među obvezne uskrsne kolače spadaju perec, kuglof i vrtanj. Pečenje vrtanja posebno je vezano za Donji Vidovec. Vrtanj izgleda kao perec, samo što je mnogo veći.

Svečani zajtrek

Svi ovi obredi i običaji samo su uvod u proslavu Uskrsa, Vazma, odnosno Vuzema. Posebnost uskrsnog slavlja očituje se i na svečanoj odjeći žena: „One su bile u najsvečanijoj opravi, u bijelim pečnicama, u pet do šest poštirkanih i ispeglanih spodnjica, u blujzima i dudačima, a na glavi s prelievancima od dudove svile u svim svijetlim bojama. Fertufi su im bili crni ili bijeli, učipkani, s bogatim naborima“.

Nakon blagoslova jela i svete mise žene žure kućama jer se vjeruje da će obitelj one koja prva stigne biti među prvima u radu, a gospodarstvo obilno u prinosima. Svečani zajtrek započeo je molitvom, nakon koje domaćice na stol donose blagoslovljenu hranu.
Svečani je bio i uskrsni ručak: „Za obed je bila juha, picekova ili govedska, z krpicaj ili rezancaj, pečeni picek ili raca, kak je što mogel, pak kromper i šalata. Potli se jela bidra ili pita od jabuki“.

Mrvice hrane se ne bacaju u smeće. Stavljaju se u oganj ili pak rasteple po vrtu i polju. Vjeruje se da blagoslovljene imaju čudotvorne moći i čuvaju od zla i slaboga roda u kući, gospodarstvu i polju.

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje