FOTO Povodom Dana Općine Ljubešćica naglasak stavljen na aktualne projekte, ali i važne planove za budućnost
Općina Ljubešćica svoj dan obilježava 5. kolovoza, na blagdan Majke Božje Snježne, a tim je povodom u četvrtak održana svečana...
Kazao je da se razmišlja i o novim mjerama, piše telegram.hr.
Capak je objasnio zbog čega su zatvoreni kafići.
– Kafići nisu širitelji, ali se njihovim zatvaranjem smanjuju kontakti. I za trgovačke centre smo donijeli mjere, i oni moraju odrediti točan broj ljudi koji smije ući. Još nismo odlučili treba li i njih zatvoriti, ali u mnogim zemljama to razmatra – rekao je.
Ako se bolest nastavi širiti, Capak je najavio mogućnost uvođenja novih mjera.
– To ne ovisi o meni, ali ako se situacija pogorša, predlagat ćemo dodatne mjere. To će biti smanjivanje kontakata u javnom prijevozu, trgovačkim centrima i dućanima – najavio je.
Odigrat će se humanitana nogometna utakmica za Udrugu “Život i radost” iz Cestice.
To je udruga koja okuplja djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom.
U goste 12. kolovoza u 18 sati NK Poletu iz Cestice dolazi zagrebački Dinamo.
Igra se na stadionu Graba Cestica, a minimalna donacija je 20 kuna. Sva prikupljena sredstva idu Udruzi ŽIR.
Pokrovitelj događaja je Općina Cestica.
U današnjem svijetu obilježenom strelovitim tehnološkim i gospodarskim napretkom, jednim od najvećih društvenih izazova postalo je pitanje kako u postojećim uvjetima postići skladan suživot s prirodom.
Vrlo je važna štednja vode, što će u budućnosti biti sve bitnije, piše stampar.hr.
Kakvu će vodu stanovnici Hrvatske piti u budućnosti ovisit će o:
Kako trošimo vodu i kako vodu štedjeti?
Najviše vode se, uz ispiranje WC kotlića, u kućanstvu potroši na održavanje higijene tijela. Kupanjem u kadi troši se 130 – 160 litara vode, dok je za tuširanje potrebno 30 – 50 litara.
Kontrolom brtve na slavinama može se ostvariti značajna ušteda. Zbog kvara na slavini dnevno može iskapati oko 17 litara vode, što je godišnje oko 6.200 l pitke vode. Zamjenom potrošenih gumica za brtvljenje na slavinama, čija je cijena svega 5 kuna, može se napraviti značajnije smanjenje potrošnje pitke vode.
Ručnim pranjem posuđa troši se i do 80% više vode, nego prilikom pranja u perilici posuđa. Moderne perilice za posuđe troše mnogo manje vode i električne energije u odnosu na starije modele te mogu pridonijeti štednji vode i energije.
Zatvaranjem slavine prilikom pranja zubi može se uštedjeti dnevno i do 5 litara vode po osobi. Zubi se mogu kvalitetno oprati i sa 2 dl vode korištenjem čaše, umjesto da voda teče tijekom pranja.
Pranje automobila najbolje je obaviti u automatiziranim praonicama vozila jer se ručnim pranjem vozila uglavnom potroši više vode, nego u automatiziranim praonicama.