Povežite se s nama

Život i društvo

Krunoslav Lukačić imenovan je posebnim savjetnikom ministrice poljoprivrede

Objavljeno:

- dana

Dužnost zamjenika načelnika u Općini Sračinec Krunoslav Lukačić volonterski je obavljao punih 12 godina. U tom razdoblju bio je zadužen za niz projekata koje je uspješno provodio, a kao što nam je rekao, u politici ga je uvijek vodila želja da pomogne svom kraju, svojim sumještanima. I to ne samo u svojoj općini nego i šire – u Županiji i na području cijelog sjevera Hrvatske. Povod ovom razgovoru je nedavno imenovanje posebnim savjetnikom ministrice poljoprivrede Marije Vučković za poslove savjetovanja vezane uz pojednostavljenje procedura korištenja potpora u poljoprivredi i administrativnog rasterećenja te unapređenje sustava kontrole javne nabave kod korisnika.

U javnom životu varaždinskoga kraja najviše smo vas upoznali kroz dužnost direktora Agencije za razvoj Varaždinske županije. Možete li se malo vratiti u ta vremena i izdvojiti projekte koje ste realizirali u tom razdoblju?

U Agenciji za razvoj Varaždinske županije svoj put sam započeo kao zaposlenik na EU projektima 2011. godine. S timom odličnih suradnika radio sam na pripremi i provedbi nekih od najvećih projekata (npr. opremanje mesne industrije PPK Karlovac u vrijednosti od 21 milijuna kuna, izgradnja sustava odvodnje u Općini Motovun u vrijednosti od 11 milijuna kuna, rekonstrukcija nerazvrstanih cesta u općinama i gradovima Varaždinske županije u vrijednosti višoj od 15 milijuna kuna i dr.), te sam u tom razdoblju stekao veliko iskustvo na razini „od ideje do realizacije“. To je dovelo i do mog imenovanja direktorom 2015. godine te je u idućem trogodišnjem razdoblju AZRA pripremila niz značajnih projekata koji su uspješno realizirani i još se danas spominju kao neki od najuspješnijih (npr. izgradnja spojnog objekta između Odjela II. i Odjela III. sa servisnom internom prometnicom i opremanje Službe za produženo liječenje i palijativnu skrb Novi Marof vrijednosti projekta od 51,5 milijuna kuna, energetske obnove javnih ustanova na području Varaždinske županije [škole, bolnice, Dom umirovljenika…] u vrijednosti višoj od 200 milijuna kuna).

Direktor AZRA-e

AZRA je ugašena prošle godine odlukom županijskih vlasti. Što mislite o tom potezu i jesu li time dovedeni u pitanje neki budući projekti važni za Varaždinsku županiju?

AZRA je u razdoblju svog djelovanja bila jedna od najboljih i najvažnijih agencija u cijeloj Hrvatskoj budući da smo pripremali niz projekata i za klijente izvan naše županije, a svojim iskustvom pomagali smo vrlo korisnim savjetima i na državnoj razini. Međutim, odluka o gašenju takve institucije pravo je svakog vlasnika, pa tako i trenutačne županijske vlasti. Ovom prilikom želim još jednom zahvaliti svim kolegicama i kolegama te suradnicima s kojima smo zajedno doprinijeli razvoju našeg kraja i poboljšanju standarda naših sumještana.

U politiku ste se uključili vrlo rano, i to na lokalnoj razini u vašoj općini. Kako je došlo do toga da uđete u javni život kroz kandidiranje na lokalnim izborima?

Činjenica je da dolazim iz Općine Sračinec, ali ono što želim naglasiti je da živim u naselju Svibovec Podravski, koje uz naselje Sračinec čini jednu općinu. To je specifična situacija u cijeloj županiji da imamo samo dva naselja u općini. Moj angažman započeo je kroz društveni angažman – sportski, vjerski – a na poziv aktualnog načelnika Božidara Novoselca uključio sam se u politički život Općine kandidiranjem za zamjenika načelnika 2009. godine. Želja mi je bila da naš Svibovec bude u svemu ravnopravan s drugim dijelom Općine, ali i Županije. Stekao sam dojam da su moji sumještani zadovoljni mojim angažmanom, što pokazuje i velika podrška koju sam dobivao kroz tri izborna ciklusa. Želim zahvaliti svim mještanima Općine, suradnicima i načelniku Božidaru Novoselcu i pročelniku Sandru Miku na dugogodišnjoj podršci i suradnji.

Ministarstvo

Nedavno ste imenovani posebnim savjetnikom ministrice poljoprivrede Marije Vučković. U čemu ćete savjetovati ministricu i na koji način će se to odnositi na poboljšanje poljoprivredne proizvodnje i razvoja?

Ministarstvo poljoprivrede kroz svoje programe ima velik utjecaj na razvoj poljoprivrede, ali i jedinica lokalne samouprave, kako u pretpristupnom razdoblju, tako i sada tijekom članstva. Tu je poznati program IPARD, gdje se prvi put moglo prijaviti više općina i gradova sa svojim projektima, ali i pojedini poljoprivrednici su imali mogućnost sufinanciranja svojih projekata. Danas je to Program ruralnog razvoja, iz kojeg se financiraju strategije razvoja, komunalna infrastruktura (ceste, vodovod, kanalizacija) te društvena infrastruktura (kulturni centri, vrtići, vatrogasni i društveni domovi, parkovi). Što se poljoprivrednika tiče, tu je cijeli niz mjera koje se pružaju primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda, kao i ruralnom turizmu i drugim djelatnostima vezanima uz obiteljska poljoprivredna gospodarstva.

Možete li nam konkretno opisati čime ćete se baviti s obzirom na vaše dugogodišnje iskustvo kako u izvršnoj vlasti, tako i na provođenju projekata sufinanciranih iz Europskih fondova te poznavanje konkretnih problema s kojima se susreću poljoprivrednici u Varaždinskoj županiji?

Moja zadaća je da svojim iskustvom u pripremi i provedbi projekata u poljoprivredi te u općinama i gradovima pokušam pojednostaviti procedure s ciljem administrativnog rasterećenja. Cilj je da se projekti počinju prvenstveno vrednovati po kvaliteti, odnosno prema kriteriju povećanja kapaciteta, razvoju proizvodnje i inovativnosti, a ne, recimo, indeksu razvijenosti općine ili grada. To bi na primjeru recimo poljoprivrednika iz Općine Sračinec ili Vidovec (indeks razvijenosti 5) koji se bavi proizvodnjom povrća i želi povećati proizvodnju ima barem iste uvjete kao i onaj koji je u općini s najmanjom razvijenošću (indeks 1). Naravno da bi se taj indeks kompenzirao većim postotkom sufinanciranja kako bi se vodilo računa i o manje razvijenim područjima. Isto tako je s projektima koje provode općine i gradovi. Također, tu su i pitanja potpore za okrupnjavanja zemljišta te rješavanje imovinskopravnih odnosa koji su ponekad i dvostruko veći od cijene samog zemljišta.

Lokalni izbori

S obzirom na to da se bliže lokalni izbori, recite nam koje su vam ambicije u tom smjeru, s obzirom na dugogodišnji angažman u izvršnoj vlasti, kao i na poziciji glasnogovornika koju trenutno obnašate u HNS-u.

Iako sam fokusiran na rad na EU i nacionalnim natječajima, u političkom smislu smatram da je sazrelo vrijeme za mlađu generaciju političara koji nisu opterećeni prošlošću, utezima kojekakvih ideologija i kojekakvih podjela. Pripadam toj mlađoj generaciji, s izraženom željom i voljom da nastavim raditi i na tom, javnom i političkom poslu, kako na lokalnoj, tako i na regionalnoj razini. Uskoro će biti prilika da o tome progovorim i puno šire i glasnije.

Općina sračinec: Akcija ranog otkrivanja raka prostate

Općina Sračinec poziva muškarce starije od 40 godina koji žive na području Općine Sračinec da se odazovu akciji ranog otkrivanja raka prostate. U sklopu akcije provodit će se vađenje krvi i po dobivenim nalazima osobe će se upućivati na ultrazvuk prostate.

Vađenje krvi provodit će Karmela Majcen, bacc. med. tech., u prostorijama Općine Sračinec u utorak, 9. ožujka, od 8 do 10 sati i u srijedu, 10. ožujka, od 16 do 18 sati.

Život i društvo

Više od 300.000 eura uloženo u uređenje vodotoka i sanaciju ceste na području Ivanečke Željeznice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak boravio je 27. ožujka u Ivanečkoj Željeznici u kojoj je u pratnji predsjednika Gradskog vijeća Grada Ivanca Zdenka Đurasa, direktora Hrvatskih voda VGO za Muru i Gornju Dravu dr.sc. Milana Reze, ravnatelja Županijske uprave za ceste Tomislava Osonjačkog, njegovog pomoćnika Krunoslava Lukačića te predsjednika Mjesnog odbora Ivanečka Željeznica Vladimira Mudrog obišao radove koje izvode Hrvatske vode u cilju sprečavanja izlijevanja potoka u Ivanečkoj Željeznici te poplavljivanja javnih i privatnih površina.

Župan Stričak zadovoljan je izvedenim radovima naglasivši pritom važnost sanacije i uređenja prometnica kako bi sigurnost svih sudionika u prometu bila neometana.

– Nakon prošlogodišnje elementarne nepogode prouzročene obilnim padalinama, održali smo kolegij svih načelnika i gradonačelnika kako bi detektirali tzv. crne točke, tj. mjesta koja su usporavala protočnost vode. Temeljem tih prijava, održali smo sastanak s Hrvatskim vodama, Hrvatskim cestama, Hrvatskim šumama i Županijskom upravom za ceste te kako bi pripremili interventne mjere, da bi ovu godinu dočekali što spremniji. Jedan od odličnih primjera te zajedničke suradnje je vidljiv i ovdje u Ivanečkoj Željeznici gdje su Hrvatske vode odradile odličan posao, a ŽUC je sanirao cestu te tako omogućio kvalitetniji i sigurniji promet, pogotovo autobusima koji voze djecu u školu – rekao je župan Stričak zahvalivši se svima na suradnji.

Direktor Hrvatskih voda VGO za Muru i Gornju Dravu dr.sc. Milan Rezo je istaknuo kako su Hrvatske vode u Ivanečkoj Željeznici provele radove kroz hitne intervencije održavanja vodotoka Ivanečka Željeznica.

– Vlada Republike Hrvatske je Hrvatskim vodama VGO za Muru i gornju Dravu osigurala milijun eura za sanaciju šteta na otvorenim vodotocima koje su nastale uslijed oborina u svibnju i kolovozu 2023. Zbog palih oborina kroz program hitnih intervencija u 2023. godini izvedeno je radova u iznosu od 150.000 eura na bujičnom vodotoku Ivanečka Željeznica. U 2024. godini Vodno gospodarska ispostava Plitvica – Bednja je aktivno nastavila na uređenju Ivanečke željeznice s planiranim iznosom od 100.000 eura – rekao je direktor Rezo naglasivši da su Hrvatske vode u fazi projektiranja uređenja sliva Ivanečka Željeznica kojim će se postići cjelovito rješenje zaštite od štetnog djelovanja voda i smanjenja rizika od poplava.

Ravnatelj ŽUC-a Osonjački pohvalio je izvrsnu zajedničku suradnju između ŽUC-a i Hrvatskih voda.

– Ovo je primjer izvrsne zajedničke suradnje. U prvoj fazi Hrvatske vode rješavale su vodotok, dok smo mi u drugoj fazi sanirali cestu uloživši 65.000 eura te smo na taj način omogućili kvalitetniji i sigurniji promet, pogotovo autobusi ma koji voze djecu u školu – rekao je ravnatelj Osonjački.

Nastavite čitati

Život i društvo

Od 1. travnja pojeftinjuje karta za varaždinske buseke

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U moru poskupljenja svega i svačega u Hrvatskoj, zvuči kao prvoaprilska šala, ali konačno stiže jedna dobra, potpuno istinita vijest, a to je da od 1. travnja 2024. godine u Varaždinu pojeftinjuje javni gradski prijevoz, objavio je Grad Varaždin.

Na inicijativu predsjednika Gradskog vijeća Lovre Lukavečkog, gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj dao je trgovačkom društvu Čistoća d.o.o. iz Varaždina suglasnost na izmjenu cjenika komunalnog linijskog prijevoza putnika. Tako će cijene karata u varaždinskim popularnim „busekima“ pojeftiniti do čak 9 %.

Na primjer, jednokratna karta plaćena gotovinom u autobusu stajati će 0,60 umjesto dosadašnjih 0,66 eura što je pojeftinjenje za 9,09 %. Nadalje, mjesečna karta plaćena na blagajni će umjesto 21,24 eura stajati okruglih 20 što je pojeftinjenje za 5,48 %, a za isti postotak će biti smanjena cijena i godišnje karte plaćene na blagajni koja će umjesto sadašnjih 212,36 stajati ravnih 200 eura.

Ovim pojeftinjenjem, modernizacijom voznog parka i unapređenjem mreže linija Grad Varaždin želi još više motivirati građane za korištenje javnog prijevoza kao što je to već ranije učinjeno uvođenjem besplatnog prijevoza za umirovljenike. Uz jačanje javnog prijevoza i biciklističke infrastrukture Grad Varaždin nastoji građanima ponuditi što kvalitetnije modele urbane mobilnosti po čemu se ističe u usporedbi s ostalim hrvatskim gradovima.

U tijeku je modernizacija voznog parka pa će tako Čistoća nabaviti dva nova autobusa s dizelskim motorima, a uskoro će biti realizirana i nabava flote autobusa na električni pogon čime će se značajno unaprijediti kvaliteta prijevoza i mreže linija kojima prometuju sve popularniji varaždinski gradski „buseki“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje