U sklopu ESF projekta „Tradicija kao alat za razvoj vještina i socijalno uključivanje” uponedjeljak je, 17. siječnja, u Varaždinskim Toplicama započeo prvi ciklus radionica “Kultura življenja u Varaždinskim Toplicama”.
Glavna tema radionica je tradicijska kuća – Fantekova hiža iz Varaždinskih Toplica. Polaznici će se upoznati s poviješću njezine izgradnje i njezinim smještajem, a kroz radionice će upoznati i kulturnu baštinu vlastitog zavičaja te načine spajanja tradicijske kulture i moderne arhitekture.
Radionice će se održavati do 21. siječnja ove godine, a polaznici će sudjelovati i u likovnim radionicama i online izložbi etnografske baštine Varaždinskih Toplica.
Ukupna vrijednost projekta kojeg provode Kulturno umjetničko društvo „Toplice” iz Varaždinskih Toplica, Hrvatsko društvo inženjera geotehnike i Grad Varaždinske Toplice je 468.249,71 kuna, od čega je 85 % sufinancirano iz Europskog socijalnog fonda, a 15 posto iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
Gotovo 130 mladih pijanista iz 21 zemlje svijeta od Portugala do Taiwana okupilo se u varaždinskoj Glazbenoj školi na međunarodnom natjecanju pijanista Memorijalu Jurica Murai.
U proteklih tjedan dana mladi su se pijanisti predstavili članovima ocjenjivačkog suda kojeg su ove godine sačinjavali vrhunski glazbeni pedagozi – Giuliano Adorno iz Italije, Nataša Veljković iz Srbije, Xin Wang iz Kine, Kálmán Dráfi iz Mađarske i Đorđe Stanetti iz Hrvatske.
Glazbena škola u Varaždinu osnovala je ovo natjecanje s ciljem razvoja umjetničkog talenta učenika, mladih profesionalnih glazbenika, kako bi doprinijela promoviranju pijanističke glazbe, razvoju umjetničkog djelovanja mladih nadarenih glazbenika, međunarodne kulturne suradnje i razmjeni iskustava te turističkoj promociji Varaždina.
Iznimno velik broj kandidata svake godine samo je dodatna potvrda prestiža ovog natjecanja koje mladim i talentiranim pijanistima može poslužiti kao „odskočna daska“ u daljnjoj karijeri.
A da je varaždinsko pijanističko natjecanje već postalo prepoznatljivo po svojoj kvaliteti, svjedoče i podatci da laureati ovog međunarodnog natjecanja, nakon nastupa u Varaždinu, započinju osvajati nagrade i širom svijeta.
Međunarodno natjecanje pijanista Memorijal Jurica Murai & Murai Grand Prix je uspješno prošao selekcijski postupak te je uvršten kao jedan od projekata u sklopu “European Year of Youth 2022.” na razini EU.
Natjecanje je postalo privlačno za brojne natjecatelje širom svijeta, steklo je velik ugled i postalo članom Alink-Argerich fondacije. Alink-Argerich fondacija neprofitna je organizacija koja pruža bitne informacije o međunarodnim pijanističkim natjecanjima diljem svijeta, prati većinu njih i pruža korisnu pomoć organizatorima natjecanja i nudi smjernice svim uključenim stranama.
A u Glazbenoj školi u Varaždinu na natjecanju se članovima žirija pridružila i Akemi Alink, supruga predsjednika Alink-Argerich fondacije.
Na završnom koncertu koji je održan 15. svibnja sudjelovali su laureat B kategorije Oleksandr Fediurko iz Ukrajine, kandidat B i C kategorije Jaden Ordoñez iz Nizozemske, laureat F kategorije Stjepan Gerić iz Hrvatske, kao i dobitnici triju nagrada Murai Grand Prix natjecanja Hsin-Yu Kwan iz Tajvana, Andrija Jovović iz Crne Gore i Roman Fediurko iz Ukrajine.
– Vjerujemo kako sudjelovanje na ovom natjecanju predstavlja svima novo iskustvo, jer zahtijeva jako dobru pripremu, a i činjenica da imaju prigodu predstaviti se svjetski poznatim članovima žirija velika je stvar za mlade glazbenike – poručili su organizatori.
Nekadašnja industrija Ivanca i šireg ivanečkog kraja prikazana u riječi, slici i eksponatima iz privatne zbirke Borisa Jagetića Daraboša, moći će se vidjeti na izložbi „Industrijska baština Hrvatskoga zagorja“ koja se u utorak, 17. svibnja, u 19 sati otvara u Tehničkom muzeju „Nikola Tesla“ u Zagrebu.
Izložba baštine ivanečkoga kraja organizirana je posredstvom Turističke zajednice grada Ivanca odabirom prepoznatljivih predmeta, fotografija, dokumenata i drugih priloga, koji dokumentiraju i predstavljaju nekadašnju industriju Ivanca i okolice (rudarstvo, Varteks, Ivančica, ITAS-Prvomajska, Drvodjelac i dr.).
Bit će izložen i stari planinarski cepin iz 1929. godine, ukrašen mjedenom pločicom i na njoj stiliziranom planinom Ivančicom, čime se Ivanec ujedno turistički brendira kao Planinarski grad.
Dio izložbe koji se odnosi na Ivanec posebno je obrađen tematskim tekstovima i naglašen u katalogu izložbe.
Zastupljenost ivanečke baštine na izložbi u Tehničkom muzeju ujedno predstavlja lijepu promociju Ivanca u hrvatskoj prijestolnici, koji se time predstavlja kao grad bogate industrijske baštine i generator industrijskog napretka u Varaždinskoj županiji.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.