Povežite se s nama

U fokusu

Kudelić: Sustav funkcionira, ali situacija je sve lošija, do kraja tjedna popunit ćemo bolničke kapacitete

Objavljeno:

- dana

Danas, 2. prosinca, predstavnici Udruge poslodavaca u zdravstvu posjetili su četiri bolnice na sjeveru Hrvatske – Opću bolnicu Bjelovar, Opću bolnicu „Dr. Tomislav Bardek“ Koprivnica, Županijsku bolnicu Čakovec i Opću bolnicu Varaždin – kako bi iz prve ruke saznali aktualnu situaciju rada i poslovanja u okolnostima uzrokovanima epidemijom koronavirusa.

Ispred Udruge poslodavaca u zdravstvu u obilasku su bili direktor Udruge mr. Dražen Jurković, dr. med., i predsjednik Udruge i ravnatelj Kliničke bolnice „Sv. Duh“ Mladen Bušić, prim. dr. med., a dotakli su se tema organizacije rada, kapaciteta zdravstvenog i drugog osoblja, popunjenosti smještajnih kapaciteta, dostupnosti medicinskih uređaja, opskrbe lijekovima, potrošnim medicinskim materijalom i zaštitnom opremom, utjecaja uvjeta rada tijekom epidemije na poslovanje i slično.

– Udruga poslodavaca u zdravstvu je danas sa svojim članicama obišla bolnice na sjeveru koje su trenutno najizloženije. Htjeli smo im dati podršku i vidjeti kakvo je realno stanje na terenu iz prve ruke, kakvi su im kapaciteti, mogućnosti, kako stoje s liječnicima, sa sestrama, koje imaju organizacijske probleme i mogu reći da je uistinu teško. Sustav je napregnut do krajnjih granica, ali sustav funkcionira, nije se raspao i nije takav da ne može odgovoriti na ove izazove. Ponovo se pokazuje da je hrvatski zdravstveni sustav žilav i da možda najbolje funkcionira kad je najteže – rekao je direktor Udruge Dražen Jurković, dr. med.

Što se tiče situacije u Općoj bolnici Varaždin, ravnatelj Nenad Kudelić upozorio je da je ona sve lošija.

– Trend porasta broja hospitaliziranih se ne zaustavlja. Mi danas imamo 257 covid pozitivnih pacijenata na bolničkom liječenju. Očekujemo da ćemo sve bolničke kapacitete, koji iznose 304 mjesta, popuniti do kraja tjedna. Osigurali smo dodatnih 40 mjesta u Specijalnoj bolnici Varaždinske Toplice i nadamo se da ćemo uspjeti kroz takav vid rada uspjeti savladati epidemiju – rekao je Kudelić i dodao da su pacijenti sve mlađi, a kliničke slike sve teže.

Zbog zaraze i samoizolacije, govori Kudelić, van funkcije je na današnji dan više od 120 medicinskih djelatnika.

Zahvaljujući Ministarstvu zdravstva i kriznom stožeru, danas je u varaždinsku Bolnicu došlo još nekoliko sestara i tehničara za rad na covid odjelima; ispomoć je došla iz koprivničke bolnice, iz Virovitice, Požege i Nove Gradiške, a mobilizirane su i četiri patronažne sestre iz varaždinskog Doma zdravlja.

Problem s lijekovima

Direktor Udruge Jurković dodao je da organizacija rada nije jedini problem te je skrenuo pozornost na problem s dobavljačima lijekova koji je nedavno privremeno riješen, a sada se ponovno javlja.

– Požar je trenutno ugašen. Ponovno se javljaju problemi s dobavljačima, ponovno neke veledrogerije u ovim teškim uvjetima prijete obustavom lijekova nekim bolnicama. Javljaju nam se svi stari problemi i koje će trebati riješiti u najkraćem mogućem roku, a ravnatelji u ovim teškim vremenima ne mogu na sebe preuzeti još i tu odgovornost – istaknuo je dr. med. Jurković.

Osim toga, javlja se i problem s obračunom prekovremenih sati liječnika i med. sestara, govori Jurković, kojima to pitanje još uvijek nije riješeno.

– Stoga šaljemo poruku zdravstvenoj administraciji i ministru da sustav funkcionira, ali moramo konačno riješiti sve one nagomilane probleme s kojima se ljudi na terenu, liječnici, sestre i drugi medicinski djelatnici suočavaju – poručio je.

Obustava isporuke lijekova ponovno bi mogla zadesiti i varaždinsku Bolnicu.

– Zdravstveni sustav se i nadalje bori sa svim problemima koji su postojali i prije epidemije. U preraspodjeli sredstava, varaždinska Bolnica dobila je najveći iznos sredstava, čak 49 milijuna kuna, mi, nažalost, time nismo uspjeli sanirati dugove i dobavljači nažalost i dalje prijete obustavom lijekova i traže plaćanje u onim iznosima koje Opća bolnica Varaždin u ovom trenutku ne može podnijeti – govori ravnatelj OB Varaždin.

Mladi pacijenti

Osim covid bolesnika, u OB se zbrinjavaju isključivo akutna stanja, djeca i onkološki bolesnici.

– Mi liječimo posljedice, a ne uzrok, apeliram stoga još jednom na odgovorno ponašanje svakog pojedinca – rekao je Kudelić, dodavši da u Bolnici trenutno nema pacijenta koji ne zahtijeva liječenje kisikom te da se u jedinici intenzivnog liječenja trenutno nalazi i osoba rođena 1993. godine koja nema dodatnih komorbiditeta te ima tešku upalu pluća.

Trenutno medicinske opreme ne nedostaje, ali problem su ljudi, rekao je, te otkrio da se tražila aktivacija dodatnih anesteziologa i internista za rad na covid odjelima putem kriznog stožera.

– Očekujemo od Ministarstva zdravstva da će nam u tom segmentu pomoći. Već su nam prije došli djelatnici u ispomoć, a sada je došlo još 12 sestara za rad na covid odjelima. U ovom trenutku deficitaran je liječnički kadar, ovakva reorganizacija rada za nas konkretno znači da svaki liječnik specijalista u bolnici, bez obzira na specijalizaciju, je raspoređen na rad s covid pacijentima – rekao je za kraj Nenad Kudelić.

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje