Povežite se s nama

Međimurje

LAG “Međimurski doli i bregi”: u tijeku provedba tri projekta

Objavljeno:

- dana

Lokalna akcijska grupa “Međimurski doli i bregi” je trenutno uključena u nekoliko novih projekata suradnje LAG-ova koji ovu jesen paralelno započinju s provedbom što znači da će se na području LAG-a provoditi mnogo zanimljivih aktivnosti.

Jedan od takvih međunarodnih projekata započeo je konferencijom u Mariboru, 30. rujna, na kojoj su sudjelovale i predstavnice LAG-a “Međimurski doli i bregi”. Konferencija je održana na tradicionalnom splavu koji je sudionike tijekom konferencije vozio Dravom, uz glavnu riječ vodećeg partnera projekta LAS-a „Bogatstvo podeželja“ te domaćinstvo TOTI LAS-a na čijem području je Maribor.

Riječ je o međunarodnom projektu pod nazivom „Naša Drava“ kojeg provode čak deset LAG-ova iz Slovenije i Hrvatske, a koji se sufinancira kroz Podmjeru 19.3. Programa ruralnog razvoja. U okviru projekta, koji je ukupno vrijedan 914.872,55 eura, planira se iskoristiti potencijal rijeke Drave za povezivanje, udruživanje te razvoj rekreativnog, kulturnog te prirodi orijentiranog turizma.

LAG “Međimurski doli i bregi” Partneri projekta su LAS Bogastvo podeželja, TOTI LAS, LAS Lastovica, LAS Ovtar, LAS Mislinjske in Dravske doline, LAS Drava, LAS Haloze, LAS UE Ormož iz Slovenije te LAG Međimurski doli i bregi i LAG Mura Drava iz Hrvatske. Voditeljica projekta Mojca Metličar je predstavila partnerstvo, aktivnosti, ciljeve i rezultate.

Projekt će trajati do rujna 2022. godine, a predstavlja inovativni pristup prezentaciji prirodne i kulturne baštine, koja se isprepliće s rekreacijom u prirodi. Partnerski projekt želi povezati i obogatiti događanja te turističku ponudu na rijeci Dravi u skladu sa zaštitom prirode.

U petak, 2. listopada, je pak održan prvi partnerski sastanak drugog projekta teritorijalne suradnje „Skrivena blaga ruralnog turizma“ u Mirkovcu kod Svetog Križa Začretja, a koji je odobren na natječaju za provedbu Podmjere 19.3. „Priprema i provedba aktivnosti suradnje LAG-a“.

„Turizmom razvijamo područje“

Domaćin sastanka je bio glavni partner projekta LAG Zagorje-Sutla, a na sastanku su sudjelovali predstavnici pet partnera: LAG Sava, LAG “Zeleni bregi”, LAG Prizag, LAG “Mura – Drava” i LAG “Međimurski doli i bregi”. Dogovoren je plan aktivnosti i vremenski tijek projekta, a usuglašene su i obaveze pojedinih partnera oko nabave te zajedničkih aktivnosti.

Ukupna vrijednost projekta je 1.323.809,76 kuna, a sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj. Cilj projekta je poticanje inovacija u ruralnom turizmu kroz umrežavanje, prijenos znanja i međusektorsku suradnju u ruralnom području sjeverozapadne Hrvatske. LAG “Međimurski doli i bregi” započinje s provedbom trećeg projekta suradnje kontinentalnih hrvatskih LAG-ova pod nazivom „Turizmom razvijamo područje“, u okviru kojeg će se u Međimurju provoditi aktivnosti vezane uz brendiranje cekera kao elementa nematerijalne kulturne baštine koji ima izraziti potencijal u turističkoj promociji područja LAG-a.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje