Jedna traka županijske ceste Novi Marof – Varaždin bit će do daljnjega zatvorena za promet
Knauf Insulation obavještava građane da će od utorka, 24. rujna 2024. godine, zbog izvođenja radova na novom južnom priključku na...
ISPOVIJEST OBITELJI
Obitelj Fabić iz Kotoribe naizgled je kao svaka druga sretna obitelj s puno djece. U obitelji Ivana i Mirjane rodilo ih se čak devetero, sedam sinova i dvije kćeri.
Vjerojatno će mnogi odmah pomisliti – ah, lako njima, sigurno su vjernička obitelj, djeca su odmalena u Crkvi pa su dobra i poslušna i nikad s njima nisu imali nikakvih problema. No, nije baš uvijek tako.
Iako se već na prvi pogled vidi da u ovoj obitelji vladaju velika obiteljska ljubav i sloga, nisu ni njih zaobišli problemi s odgojem djece. Zapravo, susreli su se jednom od najvećih roditeljskih noćnih mora, a to je ovisnost djeteta. Kao što i sami kažu, i oni su prije mislili da se takvi problemi “događaju nekome drugome i nekim drugim obiteljima”. Njihovo peto dijete, Jakov, u srednjoj je školi počeo s klađenjima na automatima. Vremenom je njegova strast za igrama na sreću poprimila razmjere ovisnosti te je zbog velikih gubitaka i dugova upao u teške depresije.
Njihova priča danas ima sretan epilog. Jakov se “spasio” ulaskom u zajednicu Cenacolo, koja je uglavnom poznata kao zajednica unutar Crkve koja pruža alternativni način liječenja i novu šansu bivšim narkomanima, ali je danas među mladima koji u njoj nađu spas sve više ovisnika o kockanju, pošasti suvremenog doba.
Obitelj Fabić odlučila je svoju priču podijeliti s drugima kako bi pokazala da su ovakvi problemi mogući u svakoj obitelji i kako bi upozorila na opasnost koja na mlade i njihove još nerazvijene mozgovne sklopove vreba iz mobitela, s interneta i video-igrica, o kojima su djeca, slobodno se može reći, postala ovisna (dovoljno je vidjeti njihovu reakciju kad im se uskrati igrica – njihovo emocionalno potonuće gotovo je identično ovisničkoj krizi), ali i kako bi pokazali da za sve to ima lijeka.
– Kasnije smo uvidjeli i neke naše greške koje smo radili kao roditelji. I mi smo se pitali pa u čemu smo pogriješili, jer sve smo ih odgajali jednako. Ali upravo je u tome greška, jer nisu sva djeca ista. Neka su po prirodi čvršća i ne može im nitko ništa nametnuti mimo njihove volje, takav je naš najstariji sin, a Jakov je bio senzibilniji i povodljiviji, društvo bi ga lako povuklo na svoju stranu – govore nam gotovo uglas tata Ivan i mama Mirjana dok razgovaramo u njihovoj kuhinji, koja zbog velikoga drvenog stola s klupom “u L” i tople peći na drva podsjeća na stare filmove s velikim seoskim obiteljima koje su se sve skupljale oko zajedničkog jela.
Objašnjavaju kako je sve to krenulo. Obitelj živi i vodi obiteljski posao uzgoja jednodnevnih pilića u Kotoribi, a Jakov je, kao i ostala njihova djeca, krenuo u srednju školu u Čakovec. U drugom razredu počeo je odlaziti u automat-klubove. Stariji sin ih je na to upozorio i pokušavali su s njim razgovarati, ali se on “uvijek nešto izmotavao”.
– Jednom je dobio i izgubio 162.000 kuna. Zatim bi zapadao u teške depresije. Više nije mogao funkcionirati. Počeo je lagati i krasti. Bojao sam se za njegovu dušu – govori otac Ivan.
Obitelj Fabić svoju je priču podijelila s drugima jer žele pokazati da se “ovisnost” ne događa samo “nekome drugom”
– Nitko u kući više nije imao mira, poremetili su se obiteljski odnosi i tad smo se obratili zajednici Cenacolo, za koju smo i prije znali – prisjeća se majka objašnjavajući kako su tad shvatili da je riječ o pravoj ovisnosti i da ga moraju iščupati iz ove sredine. Nikad nisu tražili pomoć liječnika, psihologa ili psihijatara te ističu da su odmah došli na pravu adresu, jer je njihov 22-godišnji sin nakon dvije godine provedene u Cenacolu danas sasvim druga osoba. Proces “izlječenja” bio je težak i prvi put su ga vidjeli tek nakon sedam mjeseci, ali na kraju se sve isplatilo.
– U našu je kuću ušao mir i sretni smo jer opet imamo sina. Netko mi je jednom rekao da bi mu srce puklo da ne može toliko dugo vidjeti sina, a ja kažem da bi mi srce puklo da sam ga i dalje gledala takvog – govori hrabra majka Mirjana.
Jakov se zajednici Cenacolo pridružio u rujnu 2014. godine u Vrbovcu. Prvih mjeseci obitelj s njime nije imala nikakav kontakt, a zatim je za Božić stigla njegova čestitka u kojoj je pisalo – “hvala što ste mi pomogli”. Nedavno ih je posjetio i opet su o svemu mogli normalno razgovarati. Jakov je u Cenacolu otkrio i svoju umjetničku crtu te se bavi izradom keramike. I njegovi su roditelji postali članovi zajednice te vode informativne razgovore s roditeljima koji im se obrate za pomoć. Ističu da im se slobodno mogu obratiti obitelji koje se suočavaju sa sličnim problemima. Zajednica je otvorena za sve te joj se obraćaju i vjernici drugih vjeroispovijesti, kao i ateisti. Njihov duhovnik don Ivan Filipović, koji je i sam prošao iskustvo ovisnosti i izlječenja, u nedjelju, 20. studenoga, u 18 sati drži misu u Župi sv. Antuna Padovanskog na čakovečkom jugu, pa mu se svi zainteresirani i tamo mogu direktno obratiti.-
Izvor:
Foto: Ivan Agnezović / privatne fotografije
Blagdan Svih svetih se bliži, a s njim i vrijeme kada se na poseban način sjećamo naših voljenih koji više nisu s nama.
Stoga iz varaždinske gradske komunalne tvrtke Parkovi predlažu da razmislite o ekološkim opcijama za ukrašavanje grobova i podržite njihovu kampanju ‘Na groblje bez plastike’.
Podsjećamo, tijekom godine provodili su je u suradnji s varaždinskim osnovnim i srednjim školama.
U sklopu kampanje srednjoškolci su izrađivali plakate, a najbolji radovi izloženi su na križanju Hallerove aleje i Ulice Ratimira Hercega.
U subotu, 12. listopada 2024. od 9:30 do 12 sati na Trgu Slobode u Prelogu će Hrvatsko stomatološko društvo Čakovec (međimurski stomatolozi) i Društvo naša djeca Prelog obilježiti Europski dan oralnog zdravlja ( 12. rujna svake godine, na inicijativu Vijeća europskih doktora dentalne medicine) i Mjesec oralnog zdravlja (od 12. rujna do 12. listopada svake godine, na inicijativu Hrvatske komore dentalne medicine).
-Na štandu ćemo dijeliti savjete, edukativne letke, zubne paste i četkice te zdravi međuobrok – jabuke, a u radionici će djeca vježbati pravilno čišćenje zubi. Svrha obilježavanja je podizanje svijesti o važnosti očuvanja oralnog zdravlja bez kojeg nema ni općeg zdravlja – ističu organizatori.
Suvremeni stil života, koji uključuje pretjerano konzumiranje slatke hrane i napitaka u kombinaciji s lošom oralnom higijenom, ima za posljedicu razvoj bolesti u ustima koje negativno utječu na zdravlje cijelog organizma.
Najčešća bolest u ustima je zubni karijes, koji se na sreću može vrlo lako spriječiti poštivanjem triju jednostavnih pravila:
1. Hraniti se zdravo ( ne jesti slatkiše između obroka )
2. Čistiti zube poslije svakog obroka ( zubni konac ) i navečer prije spavanja ( zubna četkica )
3. Ići redovito na pregled k stomatologu ( najmanje jedanput godišnje )