Povežite se s nama

U fokusu

Lepoglavi odobreno milijun kuna za kupnju spremnika za prikupljanje selektiranog otpada

Objavljeno:

- dana

S prvim danom studenoga protekle godine na snagu je u cijelo Hrvatskoj stupila Uredba o gospodarenju komunalnim otpadom kojom se propisuje način gospodarenja otpadom odnosno nalaže njegovo odvojeno prikupljanje odnosno selektiranje.

Kako bi se stvorili tehnološko – tehnički uvjeti za provedbu navedene Uredbe dan je period od godinu dana, s krajnjim datum 1. studeni 2018. godine, do kada navedeni uvjeti moraju biti ispunjeni.

Shodno tome Grad Lepoglava je, uz donesen Plan gospodarenja otpadom, pokrenuo projekt nabavke spremnika za selektirano prikupljanje otpada te ga prijavio na Javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, za iskaz interesa za nabavu spremnika. Ovih je dana iz Fonda na gradsku adresu stigao pozitivan odgovor na zahtjev za nabavku spremnika za prikupljanje otpada.

Grad će nabaviti 2.014 spremnika (kanti od 120 litara za prikupljanje papira), 2.014 spremnika (kanti od 120 litara) za prikupljanje plastike, 32 spremnika (kanti od 360 litara) za prikupljanje biootpada, 26 spremnika (kontejnera od 1100 litara) za prikupljanje papira, 26 spremnika (kontejnera od 1100 litara) za prikupljanje plastike, 6 spremnika (zapremnine 1,5 m3) za prikupljanje tekstila te 573 spremnika – kompostera do 400 litara. Riječ je o ukupno 4691 spremnika.

Procijenjeni iznos nabave iznosi gotovo milijun kuna odnosno 999.689 kuna od kojih će Grad Lepoglava osigurati 15 posto sredstava. Preostalih 85 posto sredstava će kroz Operativni program konkurentnost i kohezija osigurati Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji će ujedno i upravljati provedbom projekta.

Po nabavci, spremnici će biti podijeljeni domaćinstvima na gradskom području i postavljeni na zelenim otocima na kojima će se prikupljati selektirani otpad.

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

U fokusu

Hrvatska ima najveći pad industrijske proizvodnje u Europskoj uniji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Industrijska proizvodnja u veljači u Europskoj uniji veća je za 0,7 posto u odnosu na ovogodišnji siječanj, otkrivaju novi podaci Eurostata.

Najveći mjesečni rast zabilježen je u Irskoj (3,8 posto), Mađarskoj (3,5) i Sloveniji (3,3 posto). Najveći pad industrijske proizvodnje u veljači bilježi Hrvatska, čak 4,6 posto u odnosu na siječanj. Slijede Litva s padom od tri posto te Belgija s padom od 2,7 posto, piše Danica.hr.

Najveći međugodišnji pad u odnosu na lanjsku veljaču zabilježen je u Irskoj, čak 36 posto, Belgiji (12,7) i Bugarskoj (8,4). Najveći rast zabilježen je u Španjolskoj (3,5 posto), Sloveniji (2,8) i Danskoj (2,7). Dobro stoji i Mađarska s rastom od 1,3 posto.

Međugodišnji pad industrijske proizvodnje u veljači u odnosu na isti mjesec lani u Hrvatskoj je iznosio 5,7 posto. U prosjeku, industrijska proizvodnja u cijeloj Europskoj uniji pala je za 5,4 posto. I na godišnjoj smo razini, dakle, gori od prosjeka.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje