Mr.sc. Renata Čulinović-Čaić primila je nagradu Hrvatske liječničke komore
Hrvatska liječnička komora dodijelila je 8. siječnja četvrtu godinu zaredom svoje godišnje nagrade istaknutim pojedincima, i to za postignuća u...
Počinje 21. rujna
Baština europskih čipkarskih škola tema je ovogodišnjeg Međunarodnog festivala čipke koji će se održati od 21. do 24. rujna u Lepoglavi.
Rekao je to gradonačelnik Grada Lepoglave Marijan Škvarić, koji je i na čelu odbora za organizaciju i provedbu Festivala, na jučerašnjoj konferenciji za medije povodom obilježavanja ovog Festivala.
– Kao gradonačelnik sam ponosan da mogu predstaviti ovu manifestaciju. Ono što je posebnost ovog Festivala jest, ne samo da smo zahvaljujući lepoglavskoj čipki na UNESCO-voj listi, već i da Grad Lepoglava ima bogatu kulturno povijesnu tradiciju, a osnova svega su lepoglavske čipkarice koje su svojim radom gostoljubive prema čipki i njeguju je – rekao je gradonačelnik Škvarić koji se nada da će se cijela budućnost grada Lepoglave i dalje vezati upravo uz čipkarstvo.
Gradonačelnik Škvarić objasnio je i kao se na Festivalu čipke na jednom mjestu može vidjeti cijelo čipkarstvo Hrvatske, ali i čipkarstvo devet zemalja Europske Unije koje sudjeluju na ovogodišnjoj manifestaciji. To su Njemačka kao zemlja partner koja će predstaviti svoju čipkarsku školu, te Belgija, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Estonija, Mađarska, Italija, Poljska i Slovenija.
Naveo i jedan novitet, a to je odluka koju je donio sa čipkarima iz područja Lepoglave, čipkarskim društvom i zadrugom te Udrugom „Ekomuzej“ da ove godine 15 čipkarica prime naslov „Počasna majstorica lepoglavske čipke“.
Osvrnuo se i na obrazovanje čipkarica, koje u Lepoglavi kreće još u vrtićkoj dobi, a nastavlja se kroz osnovnoškolsko obrazovanje i preko tečajeva koje vode stručne majstorice.
– Plan nam je napraviti i Centar za čipkarstvo na području Lepoglave. Projekt ide iz fondova Europske Unije, a njime želimo čipkarstvo i kulturnu tradiciju i baštinu predstaviti prijateljima na jednom mjestu, kao što je ovaj Festival – rekao je gradonačelnik Škvarić.
Na konferenciji za medije program su predstavile i direktorica Turističke zajednice Grada Lepoglave Ljubica Dubovečak i učiteljica Mirjana Posavec.
– Kako je ovogodišnja tema baština europskih čipkarskih škola, tako moramo imati nešto od stručnog dijela u programu. Gostima i posjetiteljima ćemo putem radionica i seminara pokazati na koji način čuvamo baštinu, a bit će zabave koju će upotpuniti zagorski sastavi – izjavila je direktorica Dubovečak.
Svečano otvaranje 21. Međunarodnog festivala čipke i podizanje festivalske zastave bit će u četvrtak, 21. rujna u 18 sati na terasi restorana „Ivančica“, a na prostoru ispred župne crkve organiziran je vatromet.
U petak će se održati predavanje „Ručni rad kao motivacija za razvijanje kreativnosti“ i „Baština u obrazovnim programima na području Grada Lepoglave“. Tijekom cijelog dana organizirane su i radionice izrade lepoglavske čipke, pletenja logožara i košarica, izrade papirnatog cvijeća, vezenja i demonstracija izrade igračaka od prirodnih materijala, kao i izrada licitara. Klub mladih filatelista Trakošćan otvara svoju izložbu, a Ljubomir Kerekeš okupit će glumačku ekipu na terasi hotela „Ivančica“ na predstavi „Bogi Ivač znova“.
Subota, 23. rujna, u znaku je zemlje partnera – Njemačke. Održat će se osmi sajam tradicijskog rukotvorstva i starih zanata koji će obilježiti modna revija, a u planu je i otkrivanje spomen ploče u povodu 80-te obljetnice otvorenja školske zgrade Banovinskog čipkarskog tečaja u Lepoglavi. U crkvi Blažene Djevice Marije koncert će održati Trio doro, a na terasi „Ivančice“ svojim će hitovima „Podvinčani“ zabavljati okupljene do dugo u noć.
Mimohod kroz Lepoglavu praćenim limenom glazbom raznih kulturno umjetničkih društava i sveta misa namijenjena svim čipkaricama i sudionicima Festivala obilježit će nedjelju. Na zatvaranju Festivala godišnji koncert održat će Limena glazba Lepoglava.
Izvor: Foto: Ivan Agnezović
Građevinska inspekcija zatvorila je radove na proširenju parkirališta u varaždinskoj Trakošćanskoj ulici.
Podsjetimo, tamo se ruše breze i proširuje se parkirališe od prošlog tjedna. Mnogim građanima se ovo nije svidjelo, iz niza razloga, te su upozorili na nepravilnosti gradsku upravu Varaždina.
— FOTO Žena u Trakošćanskoj stala ispred stroja i ne da rušiti zdrava stabla
Gradnja parkirališta bila je i tema aktualnog sata sjednice Gradskog vijeća, održane, 22. veljače. SDP-ov Neven Bosilj tada je pitao ima li Grad sve potrebne dozvole za grdanju, ali konkretan odgovor nije dobio.
Bosilj je objavio da je on prijavio Grad građevinskoj inspekciji, a isto je učinila inicijativa Budimo grad.
Nepravilnosti su uočene i Građevinska inspekcija je zatvorila gradilište, te je postavljen njihov znak upozorenja.
– Još prošli četvrtak 18.2. sam osobno predao prijavu građevinskoj inspekciji zbog sumnje na protuzakonito uništavanje zelene površine u Trakošćanskoj koju je gradska vlast naumila pretvoriti u parking. TEK jučer (23.2.) je gradonačelnik Čehok dao nalog i elektroničkim putem je potpisan glavni projekt i prijava gradilišta. Tek je jučer, 23.2. inspekcija zatvorila gradilište i dala rok da svi nedostaci uklone – napisao je Bosilj.
Gradonačelnik Ivan Čehok potvrdio je zatvaranje gradilišta, rekao da je Grad predao svu potrebnu dokumentaciju i očekuje vrlo brzo otvaranje gradilišta.
U Općini Petrijanec nastavljaju se velika ulaganja u podizanje razine komunalnih usluga i standarda.
U veljači 2020. godine Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja raspisalo je Javni poziv za sufinanciranje projekata gradova i općina za poticanje razvoja komunalnog gospodarstva i ujednačavanje komunalnog standarda u 2020. godini. Na temelju tog poziva Općini Petrijanec je u lipnju 2020. godine odobreno sufinanciranje rekonstrukcije Trga Svetog Petra, centra i javnih površina u iznosu od 168.000 kuna.
Predmetnom lokacijom danas prolazi nerazvrstana prometnica, s koje je moguć prilaz na trg i okolne parcele uz trg. Prometnica trga urediti će se i spojiti sa novouređenom ulicom Butina. Na trg su orijentirane povijesne zgrade: zgrada Stare vijećnice i zgrada stare škole koje su upisane u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. S istočne strane na trg su orijentirane i zgrade vatrogasnog doma DVD-a Petrijanec i društveni dom Petrijanec, dok je sa zapadne strane crkva svetog Petra, a u nastavku se nalazi i zdravstvena i stomatološka ambulanta.
– Ukupna vrijednost investicije je 948.931,25 kuna. Nakon provedenog postupka nabave ugovoren je izvođač, a vrijednost ugovora o izvođenju iznosi 803.506,88 kuna. Glavne aktivnosti koje će se projektom ostvariti su rekonstrukcija postojeće nerazvrstane prometnice, parterno uređenje središnjeg pješačkog trga, izgradnja parkirališta za osobna vozila kod ambulante i uređenje površine parka te opločenje šetnih staza. Ovo je prva faza projekta uređenja trga, a iduće godine krenuti ćemo sa drugom fazom u kojoj ćemo u potpunosti urediti sve popratne površine uz trg, hortikulturno uređenje i prilaz kućama koje se nalaze na trgu – pojasnio je načelnik Općine Željko Posavec te dodao da će uređen Trg biti reprezentativan prostor uređen za mnoge sadržaje na području Općine Petrijanec.