Povežite se s nama

Međimurje

U Centru za kulturu u Čakovcu održana Županijska smotra LiDraNo 2019. za osnovne škole!

Objavljeno:

- dana

Nakon održanih međuopćinskih smotri LiDraNa 2019., čiji su domaćini bili Osnovna škola Draškovec i Osnovna škola Podturen, u Centru za kulturu Čakovec upriličena je županijska razina natjecanja za učenike osnovnih škola.

Nema škole iz Međimurske županije koja nije sudjelovala na LiDraNu, bilo u literarnom, novinarskom ili dramskom izričaju. Na županijsku razinu plasiralo se 90 učenika iz 21 škole za što ih je pripremalo 36 mentora.

– Djeca vole sudjelovati u ovakvim natjecanjima. Obožavaju nastupati i pravi su umjetnici. Prilika je to da se izraze pri čemu im mnogo znači podrška mentora, ali i pljesak publike – objasnila je predsjednica Povjerenstva za provedbu Županijske smotre LiDraNo 2019. Jasminka Poljanec. Domaćin ovogodišnje smotre bila je Osnovna škola Kuršanec, čija je ravnateljica Marija Tepalović na početku susreta pozdravila sve sudionike i njihove mentore.

Privremena pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Blaženka Novak dobila je čast otvoriti LiDraNo, a srdačne pozdrave prisutnima uputila je u ime međimurskog župana Matije Posavca. Sudionicima je zaželjela uspješne nastupe, a mentorima uputila zahvalnost što su odvajali svoje vrijeme da bi nastup njihovih učenika bio što bolji i reprezentativniji.

– Ono što ste naučili pripremajući se za LiDraNo pratit će vas cijeli život. To je vrijednost koja se nosi bez obzira na činjenicu kojim ćete se aktivnostima u životu baviti ili kakvu karijeru budete imali – poručila im je.

Na Županijskoj smotri u Centru za kulturu publika je uživala u 18 dramsko-scenskih nastupa, a prvi su nastupili učenici 4. razreda Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec sa „Zlatnom ribicom“. Od literarnih radova na županijskoj razini ocjenjivalo se njih 10, samostalnih novinarskih radova bilo je 7, a pristigla su i po 3 školska lista, radijske emisije i radioigre. Članovi stručnih povjerenstava iz svake su kategorije dali svoje prijedloge za državnu razinu LiDraNo, a državno će povjerenstvo odlučiti koga će pozvati na LiDraNo koji će od 25. do 29. ožujka biti održan u Primoštenu.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje