Povežite se s nama

Međimurje

Liljana Zubić i hodočašće Camino de Santiago: „Zahvalnost čini čovjeka sretnim!“

Objavljeno:

- dana

Prije nešto manje od dva mjeseca u čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ putopisno predavanje „Moj Camino – Stazom tišine“ održala je Liljana Zubić.

Govorila je o pješačenju i duhovnom pročišćenju koje je doživjela na Caminu de Santiago – Putu svetog Jakova.

Sveti Jakov

Radi se o, osobito u srednjem vijeku, jednom od najvažnijih hodočasničkih putova Europe. Zapravo je to cijela mreža hodočasničkih ruta koja usput obuhvaća više od 1800 sakralnih i svjetovnih građevina. Put je odigrao temeljnu ulogu u poticanju kulturne razmjene između Iberijskog poluotoka i ostatka Europe u srednjem vijeku. Postao je svjedočanstvom snage kršćanske vjere među ljudima svih društvenih slojeva iz cijele Europe. Kasnije je zanimanje za ovo hodočašće oslabilo, ali u današnje vrijeme ponovno mu se vraća popularnost.

Smatram da zahvalnost čovjeka čini sretnim. Nemojte se ničega bojati, već slijedite svoje snove! – Liljana Zubić

Put završava u glavnom gradu španjolske pokrajine Galicije, Santiagu de Compostela, odnosno tamošnjoj katedrali svetog Jakova. U bazilici u sklopu katedrale čuvaju se moći apostola Jakova. Ta je relikvija postala simbolom otpora protiv islama u vrijeme muslimanske vladavine dijelom današnje Španjolske, a nadahnula je i takozvanu rekonkvistu, to jest ponovno osvajanje španjolskog teritorija.

Zahvalnost

Svoju pustolovinu Liljana je preživjela u kolovozu prošle godine. Rođena Čakovčanka nakon Prve osnovne škole u Čakovcu pohađala je Srednju ekonomsku školu, kao i Drvnu školu u Varaždinu, te potom završila izvanredni studij šumarstva. Nakon gubitka supruga i brojnih nedaća, pobijedila je i tešku bolest, što joj je bio izravan poticaj da učini nešto izvanredno.

Nakon gubitka supruga i brojnih nedaća, pobijedila je i tešku bolest, što joj je bio izravan poticaj da učini nešto izvanredno

– Za hodočašće sam se odlučila iz zahvalnosti za sve što imam: prije svega tu mislim na zdravlje, svoje roditelje, i na dvije prekrasne kćeri, Filipu i Martinu. Odluka nije donesena ishitreno, dobro sam o svemu promislila i planirala put tri-četiri godine.
Unatoč tome, kad dođeš u nepoznato, potrebno je nekoliko dana da se snađeš i privikneš na običaje.

Prvih tjedan dana puta hodala sam središnjim španjolskim visoravnima. Ta se regija naziva Meseta, a nakon nje slijedi vinorodna regija.
Posljednja etapa je planinski masiv, što me se posebno dojmilo. Propješačila sam 675 kilometara klasične, francuske rute Camina de Santiago, koja se nalazi i na UNESCO-vu popisu svjetske baštine.

– Odluka nije donesena ishitreno, dobro sam o svemu promislila i planirala put tri-četiri godine. Unatoč tome, kad dođeš u nepoznato, potrebno je nekoliko dana da se snađeš i privikneš na običaje – kaže Liljana.

Već nakon četiri dana dobila sam žuljeve i upalu, zbog koje sam morala potražiti liječničku pomoć, no sve se na kraju isplatilo – kaže Liljana.
Suočavanje
Dodaje da je tog mjeseca osim nje Santiago posjetilo 210.000 hodočasnika.

– Težina puta ne sastoji se u broju dnevno prijeđenih kilometara, što je tridesetak, već u tome što se to radi tri tjedna, svakog dana. Unatoč tome, smatram da ako sam ja uspjela, onda to može svatko.

Ljudi svih profila

Na takvom se putu suočavate sami sa sobom. Na Putu ćete susresti ljude svih profila, upoznati nove prijatelje, a pomoći će vam svatko. Prekrasan je osjećaj da se možete osloniti na pomoć potpuno nepoznatih ljudi.

Propješačila je gotovo 700 kilometara klasične, francuske rute Camina de Santiago, koja se nalazi na UNESCO-vu popisu svjetske baštine

Tko god ima priliku, toplo preporučam neka se odvaži na taj put. Zapravo se, oduzmete li vjerske konotacije, radi o šetnji i planinarenju, što, kao članica Hrvatskoga planinarskog društva „Međimurje“ iz Čakovca, osobito cijenim. Društvo mi je pomoglo i u organizaciji predavanja – napominje Zubić.

Liljana kaže da već planira iduće godine prijeći i portugalsku rutu Camina:
– Smatram da zahvalnost čovjeka čini sretnim. Nemojte se ničega bojati, već slijedite svoje snove!

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje