Povežite se s nama

Kultura

FOTO “Ljetna muzezancija” kod Staroga grada: “Djeca su ponosna kad nešto sama izrade!”

Objavljeno:

- dana

U sklopu ovogodišnjeg „Ljeta u Varaždinu“ u utvrdi Stari grad održava se „Ljetna muzezancija“, program besplatnih edukativno-likovnih radionica za djecu svih uzrasta.

„Ljetna muzezancija“ odvija se tijekom dva tjedna, radnim danima od 13. do 24. srpnja u sigurnom hladu atrija, od 10 do 13 sati.

Voditeljica programa je muzejska pedagoginja Jelena Petković, a program aktivnosti obuhvaća izradu makete Staroga grada i kartonskog dvorca, pričaonicu legendi i pripovijetki vezanih uz povijest Staroga grada, igru muzejski Twister, igru pikado na prikladnim kopijama streljačkih meta te popratne likovne aktivnosti (bojenje, crtanje i slično).

Edukativno-likovne radionice provode se u sklopu projekta “Mreža ‘živih’ dvoraca kao oblika održivog turizma za očuvanje i promicanje kulturnog naslijeđa”, odnosno „Living castles“, financiranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Programa suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska 2014. – 2020. godine.

Prvi tjedan

Prvi tjedan radionica bio je vrlo uspješan, a roditelji su već zabilježili djecu i za drugi. Radionicama se do četvrtka odazvalo 63-oje djece, no u petak su aktivnosti zbog lošeg vremena morale biti otkazane.

– Djeci su radionice jako zanimljive, “fora” im je bila izrada makete Staroga grada jer nije baš lagano. Jako su ponosni na sebe kad izrade cijelu i mogu je uzeti doma da pokažu što su radili. U utorak nam se pridružila vrtićka grupa, pa smo svi zajedno bojili kartonski dvorac, bila je dobra podjela mlađih i starijih, pa su si međusobno pomagali. U srijedu sam im ispričala priču koju sam napisala za “Knjigu priča o dvorcima”, koja će biti tiskana u okviru projekta. U mojoj priči za djecu o Starom gradu noćni čuvar otkrije da veliki portret Ivana Nepomuka Erdödyja govori te mu on ispriča razne zanimljive priče o muzejskim predmetima i slično. Druga priča je bila o sireni Meluzini s dva repa, čija je kopija na Korzu. U četvrtak je bila pripremljena prava poslastica – muzejski Twister, na kojem se, umjesto klasičnih šarenih polja, nalaze predmeti Staroga grada. Igrali smo i pikado na streljačkim metama napravljenima po uzoru na one iz stalnoga muzejskog postava – ispričala je voditeljica Jelena Petković, koja je kompletan program radionica, kao i sve rekvizite za igru i bojenje, osmislila i izradila sama.

Djeci su igre bile posebno zanimljive jer su natjecateljskog duha, a osim toga, vizualno zapamte predmete s, primjerice, Twistera.

– Uče putem igre, a to je najvažnije. Osim toga, pamte i kad izrađuju nešto svojim rukama; njegujemo razvoj motoričkih vještina izrađivanjem raznih maketa, predmeta i slično. Bitno je da se djeca dobro osjećaju u muzeju, da znaju što se u njemu nalazi i da upoznaju svoje kulturno naslijeđe te općenito da steknu naviku odlaska u muzej – rekla je muzejska pedagoginja.

Dodaje da djecu najviše zanimaju legende o Starom gradu, kako je to bilo živjeti prije, i jako su iznenađeni kad čuju da je oko dvorca prije bila voda kao mjera sigurnosti, pa im treba približiti i to da se mjesta, građevine, običaji i ljudi mijenjaju kroz vrijeme te da ništa ne ostane zauvijek isto.

Muzej bez pedagoga

Veseli, kaže, što su veliki interes pokazali roditelji. Ipak, u gradu nema mnogo aktivnosti za djecu tijekom ljeta, a da su besplatne. Pogotovo nema takvih ili sličnih edukativno-likovnih sadržaja za djecu, i to zato što nema stručne osobe koja bi se time bavila, odnosno Muzej nema stalno zaposlenog muzejskog pedagoga.

– Tu sam do ožujka iduće godine, kada projekt završava, a Muzej nema mogućnosti zapošljavanja muzejskog pedagoga. Naša je županija među dvije-tri u zemlji koje su još uvijek bez muzejskog pedagoga – ističe kreativna pedagoginja te zaključuje da je prava šteta što je Gradski muzej Varaždin jedan od tek nekolicine muzeja u Hrvatskoj koji nemaju osiguran edukativno-likovni program za najmlađe, a pogotovo kada u gradu već postoji stručna osoba za to, entuzijastična za rad s djecom, za koju je važno da se od malih nogu upoznaju s kulturom podneblja u kojem žive.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje