Povežite se s nama

Kultura

Ljubav i druge muke Krležinih junaka

Objavljeno:

- dana

Praizvedena Tri kavaljera frajle Melanije

Žensko srce prepušteno sanjarenju o sreći koja ne dolazi, tri izdajnička kavalira i jedan nesretan pjesnik glavni su akteri Krležine priče koja je doživjela svoju dramatizaciju, tj. koja je u srijedu praizvedena u varaždinskom HNK.

Tri kavaljera frajle Melanije predočila su nam političku i društvenu situaciju u Hrvatskoj s početka 20. stoljeća, a redatelj Georgij Paro maštovito je iz te situacije iskoristio sve ono primjenjivo na današnjicu.

Eros i tanatos

Prikaz sukoba svjetonazora, političkih stavova i ideologija vrlo je dobro upakiran u ljubavne zavrzlame glavne junakinje, gospođice Melanije Krvarić iz Svetoga Križa, trgovišta u hrvatskoj provinciji. Melanija, koju igra svestrana Hana Hegedušić, opčinjena je jeftinim ljubićima, po kojima je iskrojila svoj ideal ljubavi. Ništa od te ljubavi na kraju nije dobila jer od tri kavalira nijedan u suštini nije bio ono što kavalirom volimo nazivati, a onaj jedan nesretnik koji je to htio postati, u sebi nije pronašao dovoljno snage za to. Prvi kavalir, Janko Fintek (Ozren Opačić), bio joj je zaručnik sve dok je nije prodao propalom studentu Mirku Novaku (Miran Kurspahić), na čiji nagovor Melanija prodaje imanje, dolazi u Zagreb i zatim kreće na put po Europi. Za trajanja te veze, Melanija upoznaje pjesnika Marijana Ksavera Trnina (Marinko Prga) koji je prozreo Novaka i Melaniji otkriva kako ovaj samo žudi za njezinim novcem. Trnin, naravno, voli Melaniju, no ne ostvaruje tu ljubav. Zadnji Melanijin udvarač je novinar Puba Vlahović (Jan Kerekeš), koji ju jednako tako izdaje kao i njegovi prethodnici. Da bi ljubavna nesreća bila potpuna, na sceni se javlja i smrt, pa ljubavne epizode završavaju u tipično krležijanskom košmaru.

Autobiografski?

Književna kritika Melaniju povezuje s Flaubertovom madame Bovary. Neki drugi pak u Melaniji vide Krležinu stvarnu ljubav. Naime, u piščevu je životu postojala stanovita Julijana (Julija) Horvatić iz Sv. Ivana Zeline, stasita plavuša i bogata nasljednica, koja je za trajanja ljubavne veze s Krležom “u Francuskoj ‘spiskala’ sav novac i spala na prosjački štap”. Julija je navodno sebe prepoznala u liku gospođice Melanije, a za svoju sudbinu krivila upravo Krležu te ga po zagrebačkim ulicama prostački napadala. No, bilo kako bilo, ostaju jasne neke druge činjenice, a to je da su ljudima i danas male penzije i klimaju im se zubi kao Trninovoj gazdarici (Sunčana Zelenika Konjević) koja je osvojila simpatije publike. Osvaja i koreografija (za koju je zaslužan Milko Šparemblek); ples glavne glumice bio je ugodno iznenađenje. Scenografija i kostimi u pojedinim trenucima nenametljivo preuzimaju glavnu ulogu, pa oni koji se ne žele pretjerano zamarati političkom pozadinom i društvenim problemima, predstavu mogu doživjeti i iz sasvim druge, manje opterećujuće perspektive. Priliku za to imat će na reprizi 2. svibnja u 19.30 na velikoj sceni HNK.

Izvor:
Foto: Darko Gorenak

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje