Povežite se s nama

Međimurje

Ljubitelji prirode upozorili na važnost močvara rijeke Mure

Objavljeno:

- dana

IDILA

Tristotinjak ljubitelja prirode iz Hrvatske, Slovenije i Austrije u nedjeljno prijepodne propješačili su 8-kilometarsku rutu uz Muru kako bi upozorili javnost na vrijednost i važnost zaštite njezinih močvarnih staništa.

“Pohod na Muri” u ove zimske mjesece organizira se od 2000. godine na raznim područjima toka ove rijeke, a ove je godine domaćin bila Općina Sveti Martin na Muri.

Zanimljivosti

Ni veliki minusi nisu mogli omesti sudionike ovogodišnjeg pohoda da s puno entuzijazma uživaju u zimskoj idili upoznavajući prirodne zanimljivosti močvarnih područja Mure. Staza je prolazila pored poplavnih šuma, livada, riječnih rukavaca i mrtvica zavijenih u ledenu bjelinu. Pohod je bio prilika i za upoznavanje sa znamenitim mlinom na Muri u Žabniku, mlinarskom kućom, ergelom snažnih međimurskih konja i promatračnicom za ptice.

– Već tradicionalni Pohod održava se povodom Svjetskog dana močvarnih staništa, koji se obilježava 2. veljače. Na taj je dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru potpisana Konvencija o močvarama od međunarodne važnosti. Cilj Ramsarske konvencije je osigurati očuvanje i razumno korištenje močvara u cijelome svijetu – objašnjava Siniša Golub, ravnatelj ustanove Međimurska priroda, osnovane također s ciljem očuvanja okoliša međimurskoga kraja. Močvarna staništa uz rijeku Muru još uvijek nisu na karti međunarodno važnih močvarnih staništa prema Ramsarskoj konvenciji i upravo je zbog toga nastala ova manifestacija. Glavni cilj “Pohoda uz Muru” upravo je uvrštenje njezinih močvarnih staništa na kartu međunarodno važnih močvarnih staništa prema Ramsarskoj konvenciji, jer to bi značilo veću mogućnost njihove zaštite.

U zadnjih 50 godina izgubljeno je 50 posto močvarnih područja u svijetu

Prvi “Pohod uz Muru” organizirala je 2000. godine slovenska nevladina organizacija Tabrih iz Razkrižja s namjerom da upozori na sve ozbiljnije planove izgradnje hidroelektrana na rijeci Muri, što bi pogubno utjecalo na njezina močvarna staništa s bogatom florom i faunom. Kasnije je osnovan Međunarodni odbor “Naša Mura”, koji čine organizacije iz Hrvatske, Slovenije, Austrije i Mađarske. Svake je godine jedna od ovih zemalja organizator Pohoda na svome dijelu Mure, a Hrvatska, odnosno Međimurje, ove je godine domaćin treći put. Prvi je put Pohod u Međimurju održan 2011. godine u Križovcu te potom 2014. godine u Kotoribi. 

– Močvarna su staništa od velike važnosti radi svojih ekoloških svojstava, funkcija i gospodarskih vrijednosti te predstavljaju jednu od najvećih vrijednosti biološke i krajobrazne raznolikosti. Njihova je vrijednost vezana i uz obnavljanje zaliha podzemnih voda, učvršćivanje obala, zadržavanje hranjivih tvari i sedimenata, ublažavanje klimatskih promjena i pročišćavanje vode. Zbog stalne prisutnosti čovjeka danas predstavljaju i iznimnu kulturnu vrijednost. Močvarna staništa su najugroženiji ekološki sustavi zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernog iskorištavanja njihovih resursa – upozorava Golub.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Više od 850 sudionika na nedjeljnom Polumaratonu Zrinski

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na konferenciji za medije 16. travnja predstavljeno je novo izdanje najpopularnije i najmasovnije međunarodne utrke, koja se održava povodom Dana Međimurske županije – Polumaratona Zrinski.

Pročelnica Službe za poslove župana Petra Vadlja istaknula je da je riječ o događaju koji oslikava duh Međimurja: „I ove godine nizom sportskih manifestacija pokazujemo da je naša Županija apsolutno zasluženo, prva u Hrvatskoj, ponijela titulu Europske regije sporta. U nedjelju ćemo to potvrditi na sedmom izdanju Polumaratona Zrinski, nakon čega slijedi spidvej spektakl u Donjem Kraljevcu, zatim naš poznati BIMEP, te biciklistička utrka na ranču Curek. Međimurje živi sport kroz sve generacije, živi zdravo i održivo što simbolizira i ovogodišnji slogan promoviran uz Dane Međimurske županije – Green is in Međimurje je in.“

Dodala je da je Polumaraton Zrinski snažna promocija i kraja i sporta te zahvalila članovima organizacijskog odbora na predanosti, kao i novinarima na praćenju bogatog programa Dana Međimurske županije.

Konferenciji su – u ime organizatora – prisustvovali članovi Atletskog kluba Međimurje, na čelu s predsjednikom Marijem Dobšom koji naglašava: „Polumaraton Zrinski najveća je utrka Međimurja i već dosad se prijavilo više od 850 sudionika iz nekoliko zemalja. Prognostičari su za nedjelju najavili temperaturu zraka između 8 i 13° C, što je za trčanje optimalno. O sigurnosti utrke brinut će veliki broj volontera, od vatrogasaca, studenata i srednjoškolaca do pripadnika Crvenog križa, uz podršku Policijske uprave međimurske“.

Dobša je dodao da je Polumaraton Zrinski šlag na torti niza sportskih manifestacija koje AK Međimurje organizira, te predstavlja rezultat rada Kluba sa svim generacijama. Mario Dobša zahvalio je i Međimurskoj županiji koja stoji iza ovog velikog sportskog pothvata.

Nenad Veselko pozvao je vozače na strpljenje, tijekom primjene posebne regulacije prometa u gradu u cilju nesmetanog odvijanja utrke. Start utrke je u nedjelju, 21. travnja, u 9 sati u Zrinsko-frankopanskoj ulici, a cilj na Trgu Republike. Sudionici utrke i ove godine biraju između kraće dionice od 5 kilometara te dulje od 21 kilometra.

I Božica Horvat, članica AK-a Međimurje, zahvalila je Međimurskoj županiji i sponzorima na podršci koja, ne samo da omogućava ovaj događaj, već i osigurava pehare i nagrade najuspješnijim trkačicama i trkačima, te dodala da se vrijednost Polumaratona Zrinski ogleda i u činjenici da mu se sve češće priključuju timovi tvrtki i ustanova te ovaj oblik aktivnog druženja koriste za snažnije povezivanje unutar svojih kolektiva.

Nastavite čitati

Međimurje

Osnovna škola Mursko Središće ide u dogradnju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Murskom Središću je osnovna škola izgrađena prije 60 godina i dobro je desetljećima služila učenicima, međutim, nedostatna je za sve učenike u jednoj smjeni i provođenje jednosmjenske nastave koja je važna za boravak roditelja s djecom, mogućnosti izvannastavnih aktivnosti, mogućnosti organizacije školskih izleta ili odlaska na kazališne i druge predstave i mnoge druge stvari koje danas polako postaju standard.

Vlada Republike Hrvatske teži jednosmjenskoj nastavi na području cijele Republike Hrvatske, a pomoć u tome su velika sredstva koja su osigurana za Nacionalni plan oporavka i otpornosti. Vlada Republike Hrvatske je tako putem NPOO-a osim za dječje vrtiće, koji u Murskom Središću ide u dogradnju, osigurala sredstva i za gradnju i dogradnju osnovnih škola, pri čemu je Grad Mursko Središće u suradnji s osnivačekm osnovne škole, Međimurskom županijom, te Osnovnom školom Mursko Središće protekle tri godine aktivno radio na pripremi i prijavi projekta dogradnje osnovne škole. Prije nekoliko su mjeseci i gradonačelnik Dražen Srpak i župan Međimurske županije, Matija Posavec i bili u Ministarstvu znanosti i obrazovanja upravo s ciljem izvida terena po pitanju prijavljenih idejnih projekata.

Sjajna je vijest što je prije nekoliko dana izdana Suglasnost na idejni projekt i omogućeno financiranje u iznosu od 100 %. To znači da će biti dograđeno devet novih učionica, knjižnica i blagovaona. Slijedi korak izrade glavnog projekta i same prijave, nakon čega bi trebala uslijediti i gradnja i kroz koju godinu sva će djeca u Murskom Središću biti u jutarnjoj smjeni.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje