Maja Zelenić iz Domašinca predstavljat će Međimurje na Izboru za “Najuzorniju hrvatsku seosku ženu”
I ove će se godine održati Izbora za "Najuzorniju hrvatsku seosku ženu", koji organizira Udruga „Uzorne hrvatske seoske žene“. Ova...
IDILA
Tristotinjak ljubitelja prirode iz Hrvatske, Slovenije i Austrije u nedjeljno prijepodne propješačili su 8-kilometarsku rutu uz Muru kako bi upozorili javnost na vrijednost i važnost zaštite njezinih močvarnih staništa.
“Pohod na Muri” u ove zimske mjesece organizira se od 2000. godine na raznim područjima toka ove rijeke, a ove je godine domaćin bila Općina Sveti Martin na Muri.
Ni veliki minusi nisu mogli omesti sudionike ovogodišnjeg pohoda da s puno entuzijazma uživaju u zimskoj idili upoznavajući prirodne zanimljivosti močvarnih područja Mure. Staza je prolazila pored poplavnih šuma, livada, riječnih rukavaca i mrtvica zavijenih u ledenu bjelinu. Pohod je bio prilika i za upoznavanje sa znamenitim mlinom na Muri u Žabniku, mlinarskom kućom, ergelom snažnih međimurskih konja i promatračnicom za ptice.
– Već tradicionalni Pohod održava se povodom Svjetskog dana močvarnih staništa, koji se obilježava 2. veljače. Na taj je dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru potpisana Konvencija o močvarama od međunarodne važnosti. Cilj Ramsarske konvencije je osigurati očuvanje i razumno korištenje močvara u cijelome svijetu – objašnjava Siniša Golub, ravnatelj ustanove Međimurska priroda, osnovane također s ciljem očuvanja okoliša međimurskoga kraja. Močvarna staništa uz rijeku Muru još uvijek nisu na karti međunarodno važnih močvarnih staništa prema Ramsarskoj konvenciji i upravo je zbog toga nastala ova manifestacija. Glavni cilj “Pohoda uz Muru” upravo je uvrštenje njezinih močvarnih staništa na kartu međunarodno važnih močvarnih staništa prema Ramsarskoj konvenciji, jer to bi značilo veću mogućnost njihove zaštite.
U zadnjih 50 godina izgubljeno je 50 posto močvarnih područja u svijetu
Prvi “Pohod uz Muru” organizirala je 2000. godine slovenska nevladina organizacija Tabrih iz Razkrižja s namjerom da upozori na sve ozbiljnije planove izgradnje hidroelektrana na rijeci Muri, što bi pogubno utjecalo na njezina močvarna staništa s bogatom florom i faunom. Kasnije je osnovan Međunarodni odbor “Naša Mura”, koji čine organizacije iz Hrvatske, Slovenije, Austrije i Mađarske. Svake je godine jedna od ovih zemalja organizator Pohoda na svome dijelu Mure, a Hrvatska, odnosno Međimurje, ove je godine domaćin treći put. Prvi je put Pohod u Međimurju održan 2011. godine u Križovcu te potom 2014. godine u Kotoribi.
– Močvarna su staništa od velike važnosti radi svojih ekoloških svojstava, funkcija i gospodarskih vrijednosti te predstavljaju jednu od najvećih vrijednosti biološke i krajobrazne raznolikosti. Njihova je vrijednost vezana i uz obnavljanje zaliha podzemnih voda, učvršćivanje obala, zadržavanje hranjivih tvari i sedimenata, ublažavanje klimatskih promjena i pročišćavanje vode. Zbog stalne prisutnosti čovjeka danas predstavljaju i iznimnu kulturnu vrijednost. Močvarna staništa su najugroženiji ekološki sustavi zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernog iskorištavanja njihovih resursa – upozorava Golub.
Izvor:
Foto:
U četvrtak, 28. rujna, u prostoru Gradske vijećnice Grada Preloga, gradonačelnik Ljubomir Kolarek treći puta je ove godine podijelio jednokratne naknade za novorođenčad. Ovom prilikom podijeljeno je ukupno 15 naknada.
Naknada za prvo dijete roditelja podnositelja iznosi 270 eura, za drugo dijete 350 eura, za treće 400, za četvrto 600, a za peto i svako sljedeće dijete u obitelji podnositelja zahtjeva naknada iznosi 730 eura.
Roditelji i dalje imaju pravo i na poklon bon za kupnju opreme za novorođeno dijete, a vrijednost poklon bona iznosi 70 eura. Ovom prilikom podijeljeno je pet naknada za prvo, šest naknada za drugo, tri naknade za treće dijete i dvije naknade za četvrto dijete u obitelji, za što je Grad ukupno osigurao 6480 eura.
Kao dodatni poklon podijeljene su i besplatne godišnje članarine za Knjižnicu i čitaonicu Grada Preloga, kao i poklon bonovi Dječjeg kluba SiMS. Grad Prelog ove je godine ukupno podijelio 49 naknada za novorođenčad.
U nedjelju, 1. listopada 2023. godine, na trgu ispred Doma kulture Mala Subotica organizira se Jesenski sajam Općine Mala Subotica. Sajam počinje u 14 sati.
Jesenskom ugođaju Sajma doprinijet će dječja folklorna sekcija KUU Zvon, Puhački orkestar Općine Mala Subotica te tamburaški sastav „Vragolani“.
Oldtimer klub Međimurje-Čakovec će izložiti svoja oldtimer vozila na parkiralištu ispred Općine Mala Subotica, gdje će se vozila moći razgledati.
U 18 sati u Domu kulture održat će se predstava „Gola istina“ u izvedbi Aleksandra Lazića koja je za starije od 14 godina.
Na samom sajmu lokalni OPG-ovi izlagati će svoje proizvode te će biti organizirane jesenske radionice za djecu i roditelje. Na Jesenskom sajmu moći ćete uživati u langošima, pečenim kestenima, domaćim proizvodima lokalnih OPG-ova, itd.
Ulaz na sva događanja je besplatan.