Povežite se s nama

Međimurje

Ljubomir Kolarek: HDZ garantira razvoj i uspjeh, a zasluge Darka Horvata za razvoj Međimurja su nemjerljive!

Objavljeno:

- dana

Ime Ljubomira Kolareka nije bez razloga visoko na listi Hrvatske demokratske zajednice za ove izbore. Jedan je komentar bio otprilike ovakav: „Ti samo reci da si gradonačelnik Preloga. To je program i to je rad koji se može preslikati na cijelu Hrvatsku“.

Prelog je danas sinonim za uspješno gospodarstvo, za komunalno uređenje, za zbrinjavanje otpada. Prelog je sinonim za sredinu u kojoj je lijepo i dobro živjeti, u kojem su vrtići puni, u kojem itekako ima planova za daljnji razvoj. Za poboljšanje uvjeta života za svakog stanovnika Preloga. A sve to sa Hrvatskom demokratskom zajednicom na čelu. HDZ čini, sa svojim partnerima, izvršnu vlast u Prelogu već niz godina, ali se i Prelog uvelike razvija zahvaljujući suradnji sa Vladom Republike Hrvatske i njezinim institucijama.

– Sve je to istina. Ali HDZ ne brine samo o onim općinama, gradovima i županijama u kojima je na vlasti. Ima stranaka koje rade na taj način. Mi ne. Pogledajte samo iznose koji premašuju milijardu kuna, koji su kroz razne projekte ušli u Međimursku županiju, ali i Grad Čakovec te sve jedinice lokalne samouprave u Međimurskoj županiji. Kada idemo na potpisivanje ugovora za određene projekte, ne idu u Zagreb samo načelnici i gradonačelnici iz redova HDZ – a. Pitanje je da li bi tako bilo i da je vlasti neka druga stranka. Sjetite se prošlih vremena. Pa stranka koja u Međimurskoj županiji dobiva najviše glasova, najmanje je novaca za vrijeme svojih mandata dala u naše Međimurje. Hvala Bogu, tih mandata nije bilo puno. A nadam se da ih neće biti niti u budućnosti – kaže Kolarek.

Smjernice HDZ – a na predstojećim izborima su jasne.

– Jasne i prepoznatljive. Mi želimo zdravu, solidarnu i pravednu Hrvatsku. Sa moderniziranim zdravstvenim sustavom, novim radnim mjestima. Želimo konkurentnu, vitalnu i obrazovanu Hrvatsku, s projektima pametne Hrvatske, s mjerama samozapošljavanja za mlade, s novcem, s više od 20 milijardi kuna, koje želimo uložiti u ravnomjerni razvoj Hrvatske. Kvalitetni projekti naprijed, a ne politikanstvo. Ono što mene posebno, s obzirom na struku i zanima je održiva i zelena Hrvatska. Povećat ćemo poljoprivrednu proizvodnju za 30%, na 22 milijarde kuna, 300.000 hektara poljoprivrednog i šumskog zemljišta stavit ćemo u funkciju stočarske i biljne proizvodnje, povećat ćemo proizvodnju u ribarstvu za 20% te obnoviti ili izgraditi više od 20 ribarskih luka, izgradit ćemo 20 regionalnih rashladnih, skladišnih i distribucijskih centara za voće. Moramo i naš javni servis učiniti još učinkovitijim te ono što građane najviše zanima, nastavit ćemo odlučnu borbu protiv korupcije i osnaživati sva tijela koja u tome sudjeluju – ističe Kolarek.

Gdje je tu Prelog?

– Prelog je grad koji je danas prepoznatljiv. Grad u kojem se provodi niz projekata. I tu moram istaknuti da polako imamo i problem. Nedostaje nam ljudi za provođenje projekata. U čudnoj smo situaciji. Svako zapošljavanje je pod povećalom, a nama trebaju ljudi. Ako se vratimo u prošlu godinu, na području Grada Preloga, provodili su se brojni projekti.  „Pomozi, zaposli, usreći“, „DESCO“, „Zlatne godine“, „Ne dvoji nego smeće odvoji“, „Interpretacijski centar Prelog“, te projekt „Za obitelj“. U prošlom razdoblju uspješno smo priveli kraju projekt „HAPPY BIKE“. Završeno je odmaralište za bicikliste u Oporovcu, vrijedno više od 2 milijuna kuna iz europskih fondova, kao i izgradnja nerazvrstane ceste u industrijskoj zoni Istok vrijedna 4,2 milijuna kuna. Kad se sve to zbroji, prošle smo godine završili radove vrijedne više od 35 milijuna kuna. Mi smo, a tu moram reći i uz veliku pomoć ministra Darka Horvata, realizirali projekt Izgradnje poslovne infrastrukture i osnivanje Poduzetničkog centra Prelog, vrijedan preko 15 milijuna kuna. Skoro 10 milijuna kuna stiglo je u Prelog za izgradnju infrastrukture u Gospodarskoj zoni Sjever Prelog, uključeni smo sa dijelom naselja Grada Preloga u izgradnju kanalizacije kroz projekt Aglomeracije Donja Dubrava, vrijedan skoro 200 milijuna kuna, rekonstruiran je Dječji vrtić Fijolica u Prelogu gdje je vrijednost radova bila preko 12 milijuna kuna. To su samo najveći projekti. A da ne govorim o Gradskom komunalnom poduzeću Pre-kom d.o.o. koje je primjer cijeloj Hrvatskoj.

Spominjete Darka Horvata, drugog na listi HDZ – a u 3. izbornoj jedinici.

– Na njegovom primjeru možemo vidjeti kakvi smo zapravo mi Međimurci. On je spreman doslovno poginuti, za svaki međimurski projekt. Pa o tome, da smiju zbog stranačke stege govoriti, bi vam mogli ispričati i međimurski župan i gradonačelnik Čakovca. Svaki načelnik i gradonačelnik iz Međimurske županije vrti njegov broj za svaki projekt. Ukazat će na svaku pogrešku, pokušati otvoriti svaka vrata ako može. A to se ne cijeni. Cijenit će se kada, nakon njega, još godinama nećemo imati tako visoko pozicioniranog političara u državnoj vlasti. Zato je nevjerojatno podcjenjivanje njega i sve ga što radi ovdje u Međimurju i za Međimurje. No, to smo mi – upozorava gradonačelnik Preloga.

Za kraj, planovi za Prelog su veliki.

– Zaobilaznica Grada Preloga, uređenje Sportsko rekreacijskog prostora Marina Prelog, Aglomeracija Podbrest gdje će se riješti i najveći problem Preloga, odvodnja voda i kanalizacija dijela Preloga (ulica Vladimira Nazora, Dragutina Domjanića, Stjepana Radića, Jug), uređenje centra Preloga uz tržnicu, ulaganje i omogućavanje stanogradnje na području Preloga. To su najvažnije stvari. Uz još mnogo toga u svakom naselju. Jer kao što se Vlada Andreja Plenkovića brine za cijelu Hrvatsku, na taj se način i mi u Prelogu moramo ponašati prema svakom naselju. I Cirkovljanu, Čehovcu, Čukovcu, Draškovcu, Hemuševcu, Oporovcu, Otoku i na kraju Prelogu – zaključuje Kolarek.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje