I Općina Donja Voća poduprla Udrugu Ana
Predsjednica Ana Duga, ispred "Ana - udruga za pomoć djeci i obiteljima" je potpisala ugovor o podršci s načelnicom Sanjom...
Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad i Lokalna akcijska grupa Izvor potpisali su u utorak, 23. srpnja, sa zagrebačkom tvrtkom BorEco Consulting ugovor za izradu studije – Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske.
U sklopu projekta suradnje „Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske, koji je financiran iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. – Podmjera 19. 3 – Priprema i provedba aktivnosti suradnje LAG-a (Tip operacije 19. 3. 2. -Provedbe aktivnosti projekta suradnje) bit će izrađena studija o utjecaju klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo na području Varaždinske, Koprivničko – križevačke, Krapinsko – zagorske i Zagrebačke županije.
-Studija će obuhvatiti analizu poljoprivrednih kultura i agrotehničkih mjera kojima bi se ublažio utjecaj klime u ovom dijelu Hrvatske te povećala poljoprivredna proizvodnja, čime bi se osigurala održivost poljoprivredne proizvodnje i poljoprivrednih proizvođača na sjeveru Hrvatske. Studija će pokazati i utjecaj klime na ratarski i povrćarski sektor te predložiti rješenja za prilagodbu klimatskim promjenama, od novih tehnologija proizvodnje u tim sektorima do novih kultura i sorti koje bi bile pogodnije za ovo podneblje – istaknuo je meteorolog mr. sc. Emil Tkalec, tajnik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad.
Ispred vodećeg partnera u projektu – Lokalne akcijske grupe Sjeverozapad, daljnje korake u ostvarenju projekta predstavio je Marijan Škvarić, predsjednik ove lokalne akcijske grupe.
-Potpis ugovora je prvi, važan korak u ostvarenju ovoga projekta. Svakodnevno svjedočimo o promjeni klime i njenom utjecaju na sve segmente, a posebno na poljoprivredu. Klima se je promijenila i moramo se prilagoditi novim uvjetima. Kada studija bude završena lokalne akcijske grupe koje sudjeluju u projektu – LAG Sjeverozapad, LAG Izvor i LAG Prizag, organizirat će i radionice za poljoprivredne proizvođače na kojima će im biti predstavljeni rezultati ove studije te nove agrotehničke mjere kojima bi se ublažio negativni utjecaj klime na ratarsku i povrćarsku proizvodnju u ovom dijelu Hrvatske – rekao je Marijan Škvarić, predsjednik LAG-a Sjeverozapad.
Vrijednost ugovora je 14 tisuća eura, a studija će biti završena početkom sljedeće godine.
Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije poziva sve da se pridruže kampanji “Pješke ili biciklom na posao, druženje i rekreaciju…2024.g”.
-Uključite se i ove godine u tradicionalnu kampanju «Pješke ili biciklom na posao, druženje i rekreaciju…» te osvojite vrijedne nagrade, a ujedno iskoristite brojne blagodati redovite tjelesne aktivnosti koja nam pomaže unaprijediti sveukupno zdravlje i tjelesnu kondiciju! – poručili su.
Kampanja će trajati od 09.- 29. rujna 2024. godine, namijenjena je punoljetnim osobama koje rade u Međimurskoj županiji ili imaju prebivalište u Međimurskoj županiji, a ima za cilj potaknuti stanovništvo da pješače i voze bicikl u svrhu transporta, rekreacije ili sportskih aktivnosti te tako zadovolje preporučenu razinu tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta od 2,5 sata tjedno.
Aktivni oblici prijevoza, poput hodanja i vožnje biciklom ne proizvode emisije štetnih plinova, štede energiju, unapređuju i čuvaju naše zdravlje te štite okoliš. Stoga vjerujemo da ćete se uključiti u kampanju!
Kriteriji za sudjelovanje u kampanji: sudionici trebaju u svakom tjednu barem 3 dana pješačiti ili koristiti bicikl u svrhu transporta, rekreacije ili u svrhu sportskih aktivnosti. Kako bi tom prilikom zadovoljili minimalnu preporučenu razinu aerobne tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta od 2,5 sata tjedno, tijekom svakog tjedna pješaci trebaju proći pješice barem 10 km, a biciklisti 40 kilometara (a tijekom cijele kampanje pješaci 30 km, a biciklisti 120 km).
Postoji mogućnost da se kombinira pješačenje i vožnja biciklom. Stoga zapisujte svoje aktivnosti, kako bi vam po završetku kampanje bilo što lakše ispuniti prijavu. Trebate imati i svjedoke koji će potvrditi da ste zadovoljili pravila kampanje.
Odlukom Vlade Republike Hrvatske izabrana je deveteročlana delegacija u Europski odbor regija za mandatno razdoblje od 2025.-2030. godine.
Bruni Hraniću je ovo drugi petogodišnji mandat u Bruxellesu, mada je još 2012. godine imenovan u hrvatsku delegaciju promatrača prije ulaska Republike Hrvatske u Europsku unije.
Bio je i član hrvatske delegacije u Odboru kad je Hrvatska ušla u Europsku uniju pa do 2015. godine, te u punom mandatu od 2015.-2020. i 2020.-2025.
U prvom petogodišnjem mandatu obnašao je i dužnost koordinatora Europske pučke stranke (EPP) u ENVE povjerenstvu.
Trenutno već drugi put obnaša dužnost hrvatskog člana predsjedništva Odbora, s obzirom da svaka zemlja članica ima pravo na jednog člana u predsjedništvu.
Ovaj kontinuitet koji Hranić ima u ovom tijelu Europske unije dokaz je njegovog posebnog angažmana i umijeća u vođenju europske politike koja se reflektira na europske općine, gradove i regije.
Hranić je posebno je angažiran na području energetike, zaštite okoliša i klimatskih promjena te je u tom području izradio i Mišljenje o energetskoj uniji i čistoj energiji kao odgovor na dokumente Europske komisije.
Fokus njegovih rasprava u Bruxellesu je također gospodarstvo i poljoprivreda, a otvaranjem pristupnih pregovora Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniju naglasak je stavio i na zaštitu prava Hrvata u Bosni i Hercegovini.
U ovom mandatu 2020.-2025. član je ENVE (okoliš energija i klimatske promjene) i ECON (gospodarstvo) povjerenstva.
-Zahvaljujem predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću na povjerenju koje mi je ponovno ukazao da i dalje zastupam interese hrvatskih općina, gradova i regija u Europskoj uniji. Izuzetno je bitno da se u Bruxellesu čuje glas svakog europskog lokalnog čelnika, jer se rezultati politika i zakoni EU, temeljem načela supsidijarnosti, najvećim dijelom reflektiraju i primjenjuju na život stanovništva na lokalnoj i područnoj razini.
Na nama je da institucijama Europske unije pružimo uvid u probleme s kojima se susreću europski građani te da iznađemo rješenja za te probleme na temelju iskustva koje imamo u vođenju općina, regija i gradova-rekao je Hranić.
Uz Hranića su u Odbor imenovani i Igor Andrović, župan Virovitičko-podravske županije, Nikola Dobroslavić, župan Dubrovačko-neretvanske županije, Valter Drandić, vijećnik Županijske skupštine Istarske županije, Ivan Gulam, načelnik Općine Pirovac, Joško Klisović, predsjednik Županijske skupštine Grada Zagreba, dr.sc. Danijel Marušić, župan Brodsko-posavske županije, Marija Šarić, gradonačelnica Grada Pleternice te Marko Vešligaj, gradonačelnik Grada Pregrade
-Europski odbor regija (OR) skupština je lokalnih i regionalnih predstavnika Europske unije (EU) koja predstavlja glas podnacionalnih vlasti (tj. regija, županija, pokrajina, općina i gradova) unutar institucionalnog okvira EU-a. Osnovan je 1994 godine.
Ugovori obvezuju Europsku komisiju i Vijeće Europske unije da se savjetuju s Odborom regija u izradi novih prijedloga na područjima koja utječu na regionalnu i lokalnu razinu. Izvan ovih područja, Europska komisija, Vijeće i Europski parlament imaju mogućnost savjetovanja s OR-om u pitanjima koja bi za prijedlog koji donose mogla imati važne posljedice na regionalnoj ili lokalnoj razini. OR također može izraditi mišljenje na vlastitu inicijativu, što mu omogućuje da uvrsti pitanja u program EU-a.