Povežite se s nama

U fokusu

Ludbreg dobiva podzemne kontejnere u centru grada koji će javljati kad su puni!

Objavljeno:

- dana

PROJEKT EKO SMART CITIES

Ludbreg će dobiti tri pametna podzemna kontejnera za odlaganje otpada i kante za smeće koje će biti povezane s naprednim softverom za praćenje razine otpada. 

Drugim riječima, kad se napune, pametni sustav za zbrinjavanje otpada o tome će obavještavati ludbreško komunalno poduzeće Lukom.    

Nevidljivo odlaganje otpada za Ludbreg je nešto novo

Moderni sustav odlaganja otpada u Ludbreg stiže u sklopu projekta EkoSmartCities (Ecological Smart and Sustainable Cities). Partneri na projektu su Grad Ludbreg i mađarski Grad Zalaegerszeg uz podršku Zajedničkog tajništva Mađarska – Hrvatska.   

Odlaganje otpada u podzemnim kontejnerima u većim gradovima je nužnost

– Projekt je poseban zato jer je usmjeren na ekološka pitanja i zbrinjavanje otpada, pogotovo u svijetlu uvođenja najnovije Uredbe o gospodarenju otpadom, gdje su svi gradovi prisiljeni učiniti jedan iznimno veliki korak u zbrinjavanju otpada, a ukoliko to ne učine Ministarstvo zaštite okoliša i energetike će to kazniti. Mi smo se na ovaj projekt prijavili jer smo željeli istražiti koje su mogućnosti jednog suvremenog i za same građane nevidljivog sustava odlaganja otpada proizvodnjom jedne digitalne platforme kojom će se baviti monitoringom punjenja i pražnjenja kontejnera sa smećem. Novost je ugradnja tri eksperimentalna podzemna kontejnera za prikupljanje otpada koji će biti postavljeni u centru Ludbrega  – rekao je ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić na početnoj konferenciji projekta EcoSmartCities danas u Ludbregu.  

Dodao je da je sustav zbrinjavanja otpada u podzemnim kontejnerima je u većim gradovima i na otocima nužnost, dok je za Ludbreg novost, posebno što se tiče digitalnog praćenja punjenja i pražnjenja kontejnera.

– To će biti jedno novo iskustvo – rekao je ludbreški gradonačelnik Bilić.

Neće biti poskupljenja otpada za Ludbrežane?  

Osvrnuo se i na Uredbu o gospodarenju komunalnim otpadom, koja je stupila na snagu 1. studenog.  

– U Ludbregu mi već dugi niz godina provodimo sve ono što najnovija uredba traži od gradova: naše su kante čipirane,  a provodimo i odvojeno prikupljanje biootpada tako da smo mi već danas blizu postavljenim ciljevima, odnosno onih 50 % odvojenog prikupljanja otpada.  Trenutno radimo na novom cjeniku i na tome da cijena zbrinjavanja ostane ista. Naši građani već dugi niz godina savjesno odlažu komunalni otpad i nema razloga da ih opterećujemo višim cijenama – rekao je Bilić.

Bilić: Naši građani već dugi niz godina savjesno odlažu komunalni otpad i nema razloga da ih opterećujemo višim cijenama

Na početnoj konferenciji projekta EcoSmartCities u Ludbregu bio je i Tvrtko Čelan, programski i komunikacijski menadžer HU HR iz Zajedničkog tajništva Mađarska – Hrvatska koji se osvrnuo na dosadašnju projektu suradnju između dvije zemlje. 

– U vrijeme kad Hrvatska nije bila članica EU imali smo jako veliki interes za sudjelovanje u projektima: u ukupno 169 projekata Hrvatska i Mađarska dobili su 25 milijuna eura. Sada je isto jako veliki interes i za prvi poziv dobili smo 208 prijava, dok se financira 54 projekta koji su sada krenuli u provedbu. Projekti su vrlo raznoliki, od okoliša, recikliranje otpada, obrazovanja, turizma,  poduzetništva do projekata razminiravanja u Slavoniji, na granici s Mađarskom – rekao je Čelan.  

Na početnoj konferenciji projekta EcoSmartCities bio je i dožupan Robert Vugrin.

 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Trakošćansko jezero uskoro bi napokon trebalo dobiti stari sjaj. Direktor Hrvatskih voda VGO za Muru i gornju Dravu Milan Rezo rekao nam je da su se radovi intenzivirali i maksimalno se koriste povoljni vremenski uvjeti. Radi se i po 12 sati dnevno, svaki dan, uključujući subote i nedjelje.

Radnici s bagerima, kamionima i ostalim radnim strojevima na jezeru u Trakošćanu nisu bili samo u dane uskrsnih blagdana i na Cvjetnu nedjelju.

Radovi na jezeru traju više od 30 dana, a nataloženi sediment koji se prikuplja odvozi se na dva i pol kilometra udaljenu deponiju. Bez obzira na blagdane, praznike i vremenske uvjete izvađen je sav sediment iz prvog dijela jezera. Prema sadašnjem planu voda bi se mogla puštati u taj prvi dio jezera već s prvim danima svibnja, otkriva nam Milan Rezo.

– Do današnjeg dana izvađeno je približno 60 tisuća kubika sedimenta, što bi značilo da se dnevno iskopa i odveze oko dvije tisuće kubika. Paralelno s vađenjem sedimenta pokrenuli smo i projekt i odabrali najpovoljnijeg projektanta za projektiranje i sanaciju erozija. Na lijevoj obali će se obaviti sanacija u dužini od 120 metara i taj dio ćemo urediti kamenim oblogom s kamenim nabačajem. Na desnoj obali, gdje je bilo takozvano bivše kupalište, uredit ćemo 100 metara uz potporni zid pomoću gabionskih zidova na visinu od metar i pol – objašnjava nam Milan Rezo.

Nakon završetka vađenja sedimenta na prvom jezeru, servisni, odnosno gradilišni putevi povlače se dalje, na druge dijelove jezera, a po potrebi će se ugraditi i kameni materijal.

– Kada povučemo sve servisne, odnosno gradilišne puteve, i to očekujemo oko 1. svibnja, onda krećemo s puštanjem vode unutar tog prvog dijela i paralelno s prestankom ispumpavanja, što bi značilo da će voda slobodno kroz temeljni ispust istjecati u rijeku Bednju – kaže Rezo.

Podsjetimo da su Hrvatske vode nakon završetka pripremnih radova uređenja deponije i gradilišnih puteva, 26. veljače krenule s nastavkom čišćenja jezera Trakošćan od nataloženog sedimenta. Podsjetimo i da je i nedavna obilna kiša zakomplicirala tijek radova, ali sve se uspjelo nadoknaditi..

Prema potpisanom ugovoru Hidroing d.d. se obvezao da će radove završiti do kraja lipnja uz povoljno vremenske uvjete. Nakon završetka radova vađenja sedimenta iz jezera, Hrvatske vode su se odvezale urediti obalu uz samo jezero. U međuvremenu će se obaviti sanacija erozija i klizišta.

Za sanaciju erozija Hrvatske vode osigurale su dodatna sredstva.

– Vrijednost investicija uređenja ovih pokosa koji su nastali erozijom je 500 tisuća eura i taj iznos se ne odnosi na onaj iznos koji je ugovoren za čišćenje jezera. Sanaciju Hrvatske vode financiraju kroz svoje preventivne, redovne i izvanredne mjere održavanja od poplava – objasnio nam je Rezo.

Što se tiče kompletnih radova i puštanja vode u jezero, s obzirom na sušni period u srpnju i kolovozu, za očekivati je da će se jezero do kraja popuniti u jesenskim i zimskim mjesecima.

Nastavite čitati

U fokusu

HSRM: Srijeda kao datum izbora onemogućava radnicima koji rade u inozemstvu njihovo pravo glasanja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Hrvatski sindikat radnika migranata (HSRM) poslao je priopćenje medijima, a kojim upozoravaju na to zašto je 17. travnja, srijeda, loš datum za parlamentarne izbore.

Njihovo priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti:

Poštovani, predsjednikov datum izbora koji će se održati 17. travnja 2023 godine ONEMOGUĆAVA se SVIM NAŠIM HRVATSKIM RADNICIMA sa zaposlenjem u inozemstvu njihovo pravo glasanja!

Dnevni migranti RH koji imaju zaposlenje u nama susjednim zemljama te njihov svakodnevni poziv za radno mjesto koje započinje u 05:00 sve do 19:00 ne pruža im izvršenje građanske dužnosti.

Tjedni migranti:
Njihovo udaljenje od samog mjesta boravka u inozemnim zemljama je čak i do 300 km gdje su u nemogućnosti povratka do 19:00 sati na izborna mjesta u hrvatskim konzulatima.

Također svi vozači kamiona koji su na svojim rutama vožnje kao i ujedno njegovateljice koje su na 24-satnoj njezi kao i svi ostali naši radnici migranti spriječeni su pozivu obavljanja građanske dužnosti koji im je izborom datuma glasanja oduzeto pravo.

Svi naši građani izuzeti su protiv ne svoje volje, ne izvršavanju prava glasanja.

HSRM se prošle godine obratio predsjedniku RH i predsjedniku Vlade uzevši u obzir također sve ministre gdje nismo dobili nijedan odgovor na naše apele i ponovno se potvrdilo da smo građani drugog reda.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje