Povežite se s nama

Kultura

Ludbreškom pjesniku Aleksandru Horvatu još jedna nagrada

Objavljeno:

- dana

Lobor je protekle subote, 9. listopada, bio mjesto održavanja tradicionalne kulturne manifestacije Dani Franje Horvata Kiša i Hrvatskog književnog putopisa kao njenog središnjeg dijela.

Riječ je o programu koji se održava već 15. godinu zaredom i u sklopu kojeg se održava natječaj za najbolji hrvatski književni putopis.

Među prijavljenim putopisnim radovima bio je i onaj Ludbrežanina Aleksandra Horvata koji je prisustvovao ovom svečanom događaju u Loboru iz kojeg nije došao praznih ruku. Naime, osvojio je jednu od tri putopisne diplome časopisa “Kaj” za kajkavski tekst.

Uz Aleksandra putopisne diplome časopisa “Kaj” osvojile su i Marija Drobnjak Posavec također za kajkavski tekst te Željka Bajzi za putopis zagorske tematike.

Prema izboru ocjenjivačkog povjerenstva u sastavu predsjednika Kajkavskog spravišča i ocjenjivačkog suda Ive Kalinskog te članova Božice Pažur i pjesnika Darka Raškaja proglašeni su i laureati 15. Natječaja za hrvatski književni putopis. Novčane nagrade dobili su Tomislav Marijan Bilosnić koji je sa svojim putopisom „U Hemingwayevu Floriditu hodočaste stare američke babe Put u Havanu” osvojio 3. mjesto, Zlata Bujan Kovačević koja je sa „Zorom iz Prizrene” osvojila 2. mjesto te Radovan Brlečić koji je s djelom „S Mostara gledam na Kornate” osvojio 1. mjesto.

U kategoriju Mali putopisi bili su prijavljeni radovi učenica Eleonore Bolšec, Melani Galunić, Lorene Gočen, Lucije Ivančić, Lane Zaplatić i Nike Zgazivode kojima su uručene pohvalnice.
Nagradu organizatora osvojio je Tomislav Ribić sa svojim djelom „Putni tovaruš”, a šestero nagrađenih poveljama Kajkavskog spravišča su Božica Jelušić, Emilija Kovač, Ivan Kutnjak, Denis Peričić, Igor Šipić i Tomislav Šovagović.

Kultura

Na Srijedi u Muzeju o 700. obljetnici osnutka grada Vilniusa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 20. ožujka u palači Herzer GMV-a održava se predavanje o Vilniusu, glavnom gradu Litve, koji je prošle godine proslavio 700. obljetnicu osnutka, a taj događaj u svoj službeni program uvrstio je i UNESCO.

Vilnius se u pisanim izvorima prvi put spominje 25. siječnja 1323. godine u pismima koja je veliki litavski knez Gediminas razaslao udruženjima Zapadne Europe pozivajući obrtnike, trgovce i redovnike da dođu u taj grad i ondje započnu svoje djelovanje. U Gediminasovim pismima iskazane su vrijednosti koje su aktualne i danas: tolerancija, multikulturalnost, kreativnost, orijentacija Litve i Vilniusa, kao glavnoga grada države, prema Europi.

U 700 godina svog postojanja povijesna jezgra grada Vilniusa postala je jedinstven primjer srednjovjekovnoga grada u kojem su se ispreplitali utjecaji zapadne i istočne kulture, što se kroz nekoliko stoljeća odrazilo na razvoj politike, arhitekture, kulture i znanosti u velikom dijelu Istočne Europe. Bez obzira na povijesne promjene, prostorna struktura povijesnog središta odražava raznolikost arhitektonskih stilova, kao i razvoj grada koji su obilježile političke i klimatske (prirodne) prilike. Godine 1994. UNESCO je povijesnu jezgru grada Vilniusa uvrstio u Popis svjetske baštine.

Predavanje se organizira u suradnji Veleposlanstva Republike Litve u RH i Gradskog muzeja Varaždin, koji su već realizirali nekoliko zajedničkih programa, a pripremila ga je varaždinska profesorica i suradnica obiju institucija Mirjana Bračko. Na predavanje je najavljen i dolazak litavskog veleposlanika u RH Eduardasa Borisovasa.

Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Udruga Svibovečki zvon održala tradicionalnu izložbu ručnih radova

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Toplička Udruga Svibovečki zvon protekle je nedjelje u društvenom domu u Svibovcu održala tradicionalnu preduskrsnu izložbu ručnih radova, koje izrađuje njihova članica Marica Zorman.

Kako je istaknula predsjednica Udruge, Verica Pantaler, izlažu se vezeni i našiveni stolnjaci različitih veličina, tabletići, pokrivala za uskrsne košarice, platnene torbice i slično.

– Ove godine smo izložbu nadopunili i izložbom domaćih kolača svakakvih vrsta. Izložba je bila jako dobro posjećena, i od domaćih gostiju, a i od drugih udruga prijatelja – Udruga žena iz Kelemena i Vidovca – rekla je Pantaler te zahvalila svim dragim gostima na posjeti i ugodnom druženju.

Izložbu je posjetila i počasna članica Udruge Svibovečki zvon, Bernarda Cecelja koja od osnivanja udruge prati i podržava njihov rad, te gradonačelnica Grada Varaždinske Toplice, Dragica Ratković, koja je pohvalila rad Udruge.

– Udruga žena Svibovečki zvon postoji već više od 10 godina i zbilja su jedna od najaktivnijih gradskih udruga. Uključuju se u sve gradske manifestacije i same organiziraju brojna događanja. Njegujemo dugogodišnju ugodnu suradnju. Grad, kao i uvijek, podržava rad svih udruga sa područja grada, pa tako i rad Udruge Svibovečki zvon, i tako ćemo nastaviti i dalje – poručila je Ratković.


elnica Ratković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje