U Ludbregu će 2023. godine novčana naknada za novorođenče iznositi 400 eura
Grad Ludbreg prošle je 2022. godine povećao naknadu za novorođenče koja je tako umjesto dotadašnjih 2000 kuna iznosila 2500 kuna....
KUD Mak
Nakon povratka iz Stuttgarta, gdje su osvojili zlatnu medalju na 4. Susretu čuvara hrvatske baštine, članovi KUD-a „Mak“ iz Trnovca primio je načelnik Trnovca Bartolovečkog Zvonko Šamec.
U čestitare je stigao i varaždinski župan koji je KUD Mak istaknuo kao promicatelja županijske tradicije i kulture. – Županija odlično surađuje s općinom Trnovec i KUD-om. Nastaviti ćemo biti partner u njihovom razvoju. KUD “Mak” se u zadnjih nekoliko godina razvio u jedan od najkvalitetnijih KUD-ova i zaštitnika naše baštine – rekao je na primanju Štromar.
Nadovezao se načelnik Šamec koji je KUD nazvao velikim ponosom općine te da su aktualni rezultati najbolji pokazatelj ulaganja u KUD tijekom zadnje četiri godine. Ponovio je da oni koji ne cijene i ne čuvaju svoju prošlost i tradiciju nemaju budućnosti, a da KUD “Mak” kroz svoj rad, kao i Općina koja ulaže i pomaže rad KUD-a, dokazuju koliko im je stalo do očuvanja tradicije. Zahvalio se članovima KUD-a na njihovom predanom radu i naporu koji svakodnevno ulažu. Poručio je da će ih Općina i dalje pratiti u njihovom radu.
Na smotri u Njemačkoj okupilo se šest ponajboljih hrvatskih KUD-ova. Da je zaista tako govori i podatak da je u konkurenciji bio i državni pobjednik ovogodišnje smotre koreografiranog folklora u Čakovcu, KUD Sv. Juraj iz Draganića.
Trnovčani su osvojili zlato u kategoriji najbolje skupine izvan Njemačke, za najbolje tamburaše na smotri te kao najbolji sudionik na smotri folklora na 4. Susretu čuvara Hrvatske etno baštine .
Predsjednik KUD-a Miro Koren je naglasio da KUD u ovom trenutku možda ima i najbolji postav.
Izvor:
Foto:
U sklopu projekta „Zanimanja“ te organizirane aktivnosti kroz koje su djeca upoznala sportaše i sportove kojima se oni bave, u Dječjem vrtiću Čira-Čara u Varaždinu održana je savate radionica pod vodstvom trenera Predraga Šimuneca, vlasnika i voditelja Savate kluba Šimunec gyma iz Varaždina.
Gospodin Šimunec je predsjednik Hrvatskog Savate saveza, svjetski prvak savate boksa, višestruki prvak Hrvatske, ali i osvajač brojnih europskih medalja.
Kako su sport i redovito kretanje preduvjet zdravog razvoja djeteta, svoje iskustvo kao profesionalni sportaš, želio je podijeliti i sa djecom starije i predškolske skupine Dječjeg Vrtića Čira-Čara.
– Cilj nam je bio osvijestiti kod djece važnost bavljenja sportom, ali i upoznati ih s dobrobitima pravilne prehrane, redovitim vježbanjem te brojnim prednostima bavljenja sportom. Sport osim očuvanja zdravlja stvara i radne i obrambene sposobnosti, ali ima i značajnu društvenu ulogu koja je usmjerena na na odgojno-obrazovne vrijednosti – rekla je ravnateljica vrtića Anja Kelemen Petrlić.
Zašto su odabrali baš savate i zašto je dobro baviti se tim sportom, rekao je trener Predrag Šimunec: „Savate je dobar jer razvija koordinaciju, ravnotežu, snagu i fleksibilnost. Isto tako gradi samopouzdanje koje nam pomaže i u životu, ne samo u sportu.“
Kako je pravilno zagrijavanje neophodno za aktiviranje živčanog sustava i „punjenje“ krvožilnog sistema, djeca su se prvo izvodila razne oblike zagrijavanja, a kasnije se okušala i u osnovnim tehnikama savatea. Vjerujemo kako smo ovim putem dodatno potaknuli interes djece za fizičkom aktivnosti i prakticiranju zdravijeg načina života.
Pjesme „Sreča“ i „Za une koji znaju glediti“ proglašene su najboljima na trećoj po redu Smotri dječjega kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i naša popiefka” održanoj u Varaždinskim Toplicama u sklopu Festivala Ivan Kukuljević Sakcinski.
Prvu nagradu u kategoriji 5. i 6. razreda s pjesmom koja završava stihovima „Bodi ma rieč, muoj stih, popievka, ma sreča“ osvojio je Ivan Posavec Kovač iz PŠ Tina Ujevića Salinovec, a u kategoriji 7. i 8. razreda prva je bila Iva Plišo iz OŠ A. i I. Kukuljević Varaždinske Toplice koja je poručila: „Čuli bute i vidli, sam otprite oči!“
Festival i Smotru organizirali su Europski talent Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije i Centar izvrsnosti za hrvatski jezik za osnovne škole. Na natječaj Smotre pristiglo je 137 pjesama učenika od petog do osmog razreda iz svih županija kajkavskoga govornog područja. Stručno povjerenstvo je odabralo 22 pjesme za izvođenje na Smotri, dok je ukupno 40 pjesama objavljeno u zbirci „Kaj je naša duša i naša popiefka”.
Manifestaciju je u hotelu Minerva otvorila zamjenica župana Silvija Zagorec naglasivši da su varaždinski i toplički kraj bili Kukuljevićev rodni zavičaj, njegovo životno boravište.
– Naša želja i cilj je da mladi budu svjesni svog nacionalnog identiteta i važnosti materinjega jezika. Stoga ih potičemo da stvaraju na kajkavskome kojeg su usvojili kao prvi jezik. Samo tako, prenoseći svijest o važnosti i ljepoti našega “kaja”, očuvat ćemo to veliko bogatstvo. Posebno nas veseli što su pjesme ovdje na pozornici izveli sami autori. Hvala svim učenicima i njihovim mentorima koji su prepoznali važnost ove Smotre i Festivala, kao i organizatorima – istaknula je Silvija Zagorec.
Festival se održava u čast znamenitom povjesničaru, književniku i političaru koji je prije točno 180 godina u Hrvatskome saboru održao svoj znameniti, prvi govor na hrvatskome jeziku.
– Ne treba čuditi da se manifestacija posvećena Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom održava upravo u Varaždinskim Toplicama. Veći dio svog života boravio je na Tonimiru, gdje je napisao svoja najpoznatija djela. Grad će u suradnji s Maticom hrvatskom u spomen na 180 godina od povijesnog govora postaviti njegovu bistu u našem parku – najavila je gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković.
Festival nosi Kukuljevićevo ime i zato što je kao Ilirac propagirao važnost i vrijednost govorenja na materinskome jeziku, napomenula je Nataša Sedlar, voditeljica Centra izvrsnosti za hrvatski jezik za osnovne škole. – Festivalom i Smotrom želimo upravo tu ideju nastavljati i dalje te kod učenika i mladih razvijati svijest o tome koliko je važno njegovati svoju baštinu, govoriti svojim zavičajnim govorom, odnosno kajkavskim jezikom. Uz učenike, svakako su važni i učitelji koji ih potiču na pisanje, tako da se nadamo da ćemo nastaviti tim smjerom i putem – rekla je Nataša Sedlar.
Stručno povjerenstvo doista nije imalo nimalo lak zadatak izabrati najbolje među najboljima. I dok su Ivan i Iva dobili prve nagrade, drugu nagradu u kategoriji 5. i 6. razreda s pjesmom „Pahuljica srameča“ osvojila je Melani Fodrek iz PŠ Tina Ujevića Salinovec, a treću Ines Borko iz OŠ Oroslavje s pjesmom „Vrganj“. U kategoriji 7. i 8. razreda druga nagrada za pjesmu „Dravski veter v pleča“ pripala je Viktoru Turbeliji iz OŠ Ferdinandovac, a treća je bila Jana Krušelj iz OŠ Bedekovčina s pjesmom „Teca Reza“.
Dodajmo da je u sklopu Festivala prof. Valentina Šinjori, voditeljica Centra izvrsnosti za hrvatski jezik za srednje škole, predstavila iskustvo sastavljanja Knigice kajkavčice, čitanke kajkavskih tekstova za osnovnoškolce.
REZULTATI 3. SMOTRE „KAJ JE NAŠA DUŠA I NAŠA POPIEFKA“
A. Učenici 5. i 6. razreda
1. nagrada – pjesma: „Sreča“, autor: Ivan Posavec Kovač, PŠ Tina Ujevića Salinovec, voditeljica: Valentina Posavec Kovač
2. nagrada – pjesma: „Pahuljica srameča“, autorica: Melani Fodrek, PŠ Tina Ujevića Salinovec, voditeljica: Valentina Posavec Kovač
3. nagrada – pjesma: „Vrganj“, autorica: Ines Borko, OŠ Oroslavje, voditeljica: Vesnica Kantoci
B. Učenici 7. i 8. razreda
1. nagrada – pjesma: „Za une koji znaju glediti“, autorica: Iva Plišo, OŠ Ivana i Antuna Kukuljevića Varaždinske Toplice, voditeljica: Sanja Habek
2. nagrada – pjesma: „Dravski veter v pleča“, autor: Viktor Turbelija, OŠ Ferdinandovac, voditeljica: Marina Šapina
3. nagrada – pjesma: „Teca Reza“, autorica: Jana Krušelj, OŠ Bedekovčina, voditeljica: Ivana Kranjčec