Povežite se s nama

Međimurje

Mala Subotica: načelnik Valentino Škvorc potpisao ugovore s 14 novih stipendista

Objavljeno:

- dana

U prostorijama Općine Mala Subotica, općinski načelnik Valentino Škvorc i 14 novih stipendista potpisali su ugovore o stipendiranju. U ovoj akademskoj godini Općina Mala Subotica stipendira ukupno 38 studenata za što je u proračunu za 2018. godinu osigurano 150 tisuća kuna.

Studenti koji studiraju u Čakovcu, Varaždinu, Koprivnici i Križevcima dobivaju mjesečno 300 kuna, dok oni koji studiraju u drugim udaljenijim mjestima dobivaju 500 kuna. Novost predstavlja lista deficitarnih zanimanja koja ostvaruju pravo na 100 kuna veću stipendiju, a navedeno pravo priznato je i novim i starim stipendistima. Također, ukinuta je gornja granica primanja po članu kućanstva.

Dodatnom stimulacijom za stipendiranje deficitarnih zanimanja (računarstvo, strojarstvo, elektrotehnika, matematika, fizika, medicina, biomedicina, logopedija, rehabilitacija, anglistika) želi se potaknuti učenike srednjih škola na odabir zanimanja u kojima im je vrlo izgledno brzo i sigurno zaposlenje.

– Pozivam stipendiste da se aktivno uključe u iznošenje ideja, mišljenja i kritika u vezi funkcioniranja općinske vlasti i Općine Mala Subotica u cjelini te da na taj način konstruktivno djeluju u zajednici u kojoj žive. Pozivam vas i da se uključite u rad Savjeta mladih i udruga na području Općine – istaknuo je načelnik Škvorc.

Ugovore o stipendiranju potpisali su Ivo Puklek, Denis Janković, Antonija Ciglar, Emili Radiković, Niki Radiković, Saša Vuković, Klara Horvat, Lucija Bekus, Lidija Okreša, Dino Horvat, Magdalena Sklepić, Karla Taradi, Tina Hatlak i Jelena Cirković.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje