Povežite se s nama

Međimurje

Mala Subotica: Povelja Međimurske županije u rukama vatrogasca Ivana Horvata

Objavljeno:

- dana

Na prijedlog Vatrogasne zajednice Međimurske županije i Kluba vatrogasnih veterana Vatrogasne zajednice Međimurske županije, Skupština Međimurske županije dodijelila je Povelju Ivanu Horvatu, članu DVD-a Držimurec-Strelec.

Nagrada je uručena u znak priznanja i zahvalnosti zbog zasluga i izvanrednog doprinosa u razvoju i unaprjeđenju vatrogastva na području Međimurske županije, a u ime Ivana Horvata nagradu je preuzeo sin Dejan Horvat.

Ivan Horvat rođen je 16. srpnja 1949. godine u Držimurcu, gdje i danas živi. U vatrogasnu organizaciju uključuje se davne 1970. godine kao mladić iz vatrogasne obitelji. Odmah po prijemu u društvo uključuje se u rad s najmlađim članovima, a po stjecanju potrebnih godina i u operativno članstvo. Kao mladi vatrogasac uključuje se u obrazovanje za vatrogasna zvanja: vatrogasac 1980.-1981. godine, vatrogasac I klase 1981.-1985., dočasnik 1985.-1987., dočasnik I klase 1987.-1988., časnik 1988.-1999., dok je 1999. godine od Hrvatske vatrogasne zajednice stekao zvanje Višega počasnog vatrogasnog časnika.

Temeljem njegova izvanrednog zalaganja u radu DVD-a Držimurec–Strelec više puta je bio biran za najodgovornije dužnosti. Tako je od 1976. do 1984. godine bio tajnik DVD-a, od 1984. do 2004. godine predsjednik društva, a od 2005. godine uživa u tituli počasnog predsjednika DVD-a Držimurec-Strelec. Bio je predsjednik SIZ-a (1982-1993.), VZPO-a Belica – Mala Subotica – Orehovica (1993.-2005.), Vatrogasnog saveza Općine Čakovec (1988.-1993.), počasni predsjednik VZPO Belica-Mala Subotica-Orehovica od 2005. godine, kao i zamjenik predsjednika VZMŽ od 1996. do 2005. godine.

U dugogodišnjem dobrovoljnom radu pod njegovim rukovodstvom Društvo postiže zapažene rezultate, koji se u najvećoj mjeri oslikavaju na izgradnji vatrogasnih domova i drugih objekata, nabavi vatrogasne opreme, prijmu mladih članova u vatrogasne organizacije na području cijele Međimurske županije.

Posebno se isticao u aktivnostima u provođenju operativnih zadaća, odnosno u provođenju preventivnih mjera i samim akcijama gašenja požara.

– Nažalost, prilikom gašenja požara u naselju Piškorovec došlo je do ozljede uslijed ugriza psa, od čega je teško obolio i bio u smrtnoj opasnosti. Usprkos naporima liječnika i svojoj osobnoj upornosti, kao i podršci obitelji, danas je pokretan, no nesreća je ipak ostavila vidljive posljedice. Samim time ne može obnašati svoje omiljene operativne i organizacijske poslove te zadaće dobrovoljnog vatrogasca – rekli su Ivanovi prijatelji iz vatrogasne zajednice.

Svoje vatrogasno iskustvo prenio je na sina Dejana, koji danas obnaša dužnost predsjednika DVD-a Držimurec-Strelec. Još uvijek, koliko mu zdravlje dopušta, daje mu potporu.  Za svoj pedesetogodišnji uzoran rad u vatrogastvu primio je brojna vatrogasna odlikovanja i priznanja: brončanu vatrogasnu medalju (1985.), Zlatnu plamen zvijezda – VSO Zabok (1990.), srebrnu vatrogasnu medalju (1995.), Spomenicu Domovinskog rata (1996.), Spomenicu HVZ-a (2001. i 2006.), zlatnu vatrogasnu medalju (2005.), Odlikovanje za posebne zasluge (2005.), Povelju i plaketu s likom Mirka Kolarića od HVZ-a (2006.) i Vatrogasne spomenice za 10, 20, 30, 40 i 50 godina djelovanja, kao i veteransku spomenicu.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje