Povežite se s nama

Život i društvo

Mališani kroz besplatne edukativne radionice radili na očuvanju izvornog bednjanskog govora

Objavljeno:

- dana

U sklopu programa potpore nematerijalnoj kulturnoj baštini, Općina Bednja je uspješno organizirala besplatne radionice očuvanja bednjanskog govora za djecu u dvorcu Trakošćan.

Ove radionice imale su za cilj očuvati izvorni bednjanski govor među najmlađima i potaknuti ih da ga koriste u svakodnevnom životu.

Zahvaljujući financiranju Ministarstva kulture i medija, koje je za ovaj program izdvojilo 3000 eura, Općina Bednja je nastavila raditi na očuvanju svog kulturnog nasljeđa. Kroz niz radionica, djeca su imala priliku na kreativan način učiti i koristiti bednjanski govor u različitim aktivnostima.

Načelnik Damir Poljak naglasio je važnost očuvanja lokalnog govora kao dijela kulturnog identiteta zajednice.

– Očuvanje bednjanskog govora ključno je za našu zajednicu jer je to dio naše povijesti, kulture i načina života. Ove radionice pružile su djeci priliku da kroz igru i učenje koriste svoj izvorni govor. Naš govor je nešto što nas čini jedinstvenima i prepoznatljivima, ne samo u ovom dijelu Hrvatske, već i šire. Svaka generacija treba očuvati i prenijeti to bogatstvo sljedećima i zato su ovakvi projekti izuzetno važni – izjavio je Poljak.

Sve radionice održane su tijekom proteklih tjedana, a djeca su kroz različite aktivnosti učila i koristila bednjanski govor. Mali bednjanski istraživači obišli su Dvorac Trakošćan uz stručno vodstvo na bednjanskom govoru. Osim toga izrađivali su tradicionalne pogače u kuhinji grofova Drašković.

Na radionici “Vrijedne pčelice” učili su o pčelama i njihovim proizvodima, a sve to na bednjanskom govoru. Djeca su se okušala i u likovnom izražavanju na radionici “Mali bednjanski slikari” te na glazbenoj radionici gdje su uz glazbeni sastav Kavaliri, učili i pjevali poznate pjesme na bednjanskom.

– Kroz ove radionice djeca su se družila i učila o bednjanskom govoru na razne kreativne načine, od glazbenih, likovnih, kulturnih pa sve do gastronomskih. Pokazali smo da se naš jezik može koristiti svugdje i u svakoj situaciji. Na mladima svijet ostaje, a tako i naš bednjanski govor – zaključio je načelnik Poljak.

Život i društvo

U petak u Maruševcu radionica za građane o energetskoj obnovi obiteljskih kuća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Cilj radionice je pojasniti svim zainteresiranim građanima uvjete i kriterije za sufinanciranje energetske obnove kuća te način prijave na javne pozive

Općina Maruševec organizira besplatnu radionicu kako bi osigurala da svi zainteresirani građani budu upoznati s uvjetima prijave na nadolazeće javne pozive Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Građani će na radionici dobiti relevantne informacije i upute u mogućnosti ostvarivanja financijskih potpora vezanih uz:

– Javni poziv za poticanje ugradnje fotonaponskih elektrana u obiteljskim kućama te

– Javni poziv za energetsku obnovu obiteljskih kuća.

Naime, podnošenje prijava na Javni poziv za poticanje ugradnje fotonaponskih elektrana u obiteljskim kućama kreće od 4. studenoga 2024. godine. Od toga dana građani će moći prijavu na Poziv podnijeti isključivo elektroničkim putem, unosom podataka i učitavanjem dokumentacije u informacijski sustav eFZOEU.

Također, raspisivanje Javnog poziva o energetskoj obnovi obiteljskih kuća najavljeno je početkom 2025. godine. Poziv će uključivati cjelokupnu energetsku obnovu, od fasada, krovova, ovojnice, a isto tako i pojedinačne mjere ugradnje fotonaponskih elektrana, dizalice toplice, solarne kolektore. Prijave će se podnositi kroz aplikaciju u koju će se građani prijavljivati preko Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava (NIAS).

Sudionicima radionice pojasnit će se uvjeti sufinanciranja, s naglaskom na popis potrebne dokumentacije te približiti način prijave, a nakon radionice će građani imati priliku postavljati i konkretna pitanja.

Ne propustite ovu zanimljivu radionicu o nadolazećim javnim pozivima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koja će se održati u petak, 18. listopada ove godine u dvorani Općine Maruševec (Maruševec 6) s početkom u 18 sati.

Za sudjelovanje nije potrebna prethodna prijava.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Ludbreški mališani kroz igru i zabavu istraživali tajne svemira

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Od 4. do 10. listopada ludbreški Dječji vrtić Radost, točnije skupina Krijesnice i njihove odgojiteljice Julija Biškup i Sabina Štimac, pridružili su se globalnom obilježavanju Svjetskog tjedna svemira. Kroz razne aktivnosti, polaznici vrtića istraživali su kako svemirska istraživanja i tehnologije mogu pomoći u razumijevanju i ublažavanju klimatskih promjena na Zemlji.

Zaposlenici vrtići projekt su proveli s ciljem upoznavanja djece vrtićke dobi s osnovnim pojmovima iz astronomije i Svemira, te potaknuti njihovu znatiželju o Svemiru. Kroz zabavne, praktične aktivnosti i kreativne metode učenja, djeca su istraživala planete, zvijezde i Svemir na edukativan i zanimljiv način.

-Djecu smo upoznali s karakteristikama putovanja u svemir kroz objašnjavanje pojmova  poput rakete, svemirske postaje, centra za kontrolu misije. Naglasak je bio na zanimanju astronauta, izgled opreme, trening, prehrana, kretanje u Svemiru. Također istražili smo i nove pojmove vezane uz svemir, Sunčev sustav, galaksija, crna rupa, meteori, asteroidi, mliječna staza, a također smo ih upoznali s osnovnim karakteristikama pojedinih planeta s posebnim naglaskom na planet Zemlju – rekli su nam u vrtiću Radost.

Kako bi djeci na što jednostavniji način približili cijelu tematiku poslužile su i prigodne priče pa su tako mališani preko „Astronautice Vinke“ doznali više o Sunčevom sustavu i putovanju u Svemir. Dio sobe odgojno-obrazovne skupine preuređen je u svemirsku postaju i prostor je gdje se djeca mogu pretvarati da su astronauti.

-Ova igra bila je važan dio povezivanja učenja s kreativnim razmišljanjem. Djeca su sudjelovala u kreativnoj radionici u kojoj su izrađivali svoje modele Sunčevog sustava. Ovaj praktični pristup pomogao im je da vizualiziraju veličine i položaje planeta u odnosu jednih na druge – kažu u vrtiću.

Korišten je i projektor za zvijezde kako bi se simuliralo noćno nebo. Djeca su bila potaknuta prepoznavati zvijezde i sazviježđa te su naučila važnost Sunca, Mjeseca i zvijezda u našem svakodnevnom životu. Naravno, bilo je tu i pjesama o svemiru, likovnih radionica, a djeca su se okušala i u izradi teleskopa te pokusu lansiranja rakete.

-Djeca su pokazala veliki interes za temu Svemira, često su postavljala pitanja o planetima, astronautima i zvijezdama. Likovne radionice na temu omogućile su djeci da izraze svoju kreativnost, istovremeno učeći imena i položaje planeta. Igre uloga i interaktivne aktivnosti pomogle su u razvoju socijalnih vještina i timskog rada jer su djeca zajedno sudjelovala u “svemirskim misijama”. Sve su planirane aktivnosti i ostvarene, a proučavanje teme Svemira nastavit će se i dalje i proširiti jer je interes djece vremenom postajao sve jači. Projekt je potaknuo njihovu znatiželju i otvorio im umove za koncept Svemira izvan našeg planeta. Obzirom da su aktivnosti bile planirane i provođene kako bi se podupirao razvoj svih razvojnih područja djeteta, možemo reći da je utjecao i na cjelokupan razvoj djece koja su u njemu sudjelovala – ističu u Radosti.

World Space Week Asocijacija (WSWA) je najveća svjetska obrazovna organizacija povezana sa svemirom, pokrenuta od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za miroljubivo korištenje svemira (COPUOS) te Ureda za izvanzemaljske poslove (UN OOSA).

Svjetski tjedan svemira se obilježava svake godine od 4. – 10. listopada, a nacionalni koordinatori rade tijekom cijele godine i pomažu organizatorima događanja te koordiniraju aktivnosti povezane s obilježavanjem Svjetskog tjedna svemira. World Space Week Asocijacija ima nacionalne koordinatore u preko 80 država širom svijeta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje