Povežite se s nama

Život i društvo

Martijanec u projektu RENEWAT, vezanim uz mogućnosti projekata obnovljivih izvora energije u vodenim mlinovima

Objavljeno:

- dana

RENEWAT je kratica za „renewable energy in European water mills”, odnosno za „obnovljivu energiju u europskim vodenim mlinovima” i bavi se kulturnim i teritorijalnim izazovima obnavljanja vodenih mlinova kao suvremenih alata za proizvodnju obnovljive energije.

Europske rijeke bogate su povijesnim hidromehaničkim građevinama, no mnoge se dugi niz godina nisu upotrebljavale ili se nisu pravilno održavale. Nedavna europska istraživanja otkrila su približno 65.000 potencijalnih lokacija za proizvodnju hidroenergije malih razmjera, uključujući 27.000 vodenih mlinova, s procijenjenim potencijalom za proizvodnju 1,6 TWh energije iz onih mlinova u dobrom stanju. Lokalni nositelji projekta pokazali su interes za ponovno aktiviranje takvih vodenih mlinova za proizvodnju mikrohidroenergije, no često se suočavaju sa značajnim administrativnim preprekama.

Za rješavanje ovih izazova, u okviru „Interreg Europa” programa, pokrenut je projekt RENEWAT, s ciljem „Zelenije Europe”. Na čelu sa Syndicate Energy Haute-Vienne, RENEWAT okuplja devet partnera iz osam zemalja – Francuske, Italije, Hrvatske, Slovenije, Litve, Poljske, Albanije i Ukrajine – a sve kako bi razmijenili znanja i proveli značajne postupke vezane za ponovno osnaženje vodenih mlinova. Tijekom projekta istražit će se teme poput financijskih modela, tehničkih vještina i administrativnih procesa te će se usredotočiti na razvoj najboljih praksi koje partneri u svojim zemljama mogu prilagoditi.

Projekt RENEWAT je započeo svoj put 1. travnja 2024. koji će trajati 48 mjeseci. U razdoblju od 10. do 13. lipnja 2024. godine je održan početni sastanak projekta, gdje su se po prvi put osobno sastali partneri RENEWAT-a i započeli zajednički rad na procesu projekta.

Primarni cilj RENEWAT-a je poboljšati vještine lokalnih i regionalnih aktera unutar teritorija partnera, fokusirajući se na ponovno osnaženje vodenih mlinova. To će pomoći osigurati da ovakav obnovljivi izvor energije bude prepoznat i podržan u lokalnim i regionalnim politikama, integrirajući ga u širu kombinaciju obnovljivih izvora energije.

Poboljšanjem specifičnih instrumenata politike na različitim razinama, pristupima i lokacijama, RENEWAT će moći predstaviti kohezivnu viziju revitalizacije vodenih mlinova, što će također pozitivno utjecati na lokalne zajednice, stvarajući visokokvalificirana radna mjesta u područjima kao što su inženjerstvo, obrtništvo, znanost o okolišu, proizvodnja energije, očuvanje povijesnih zgrada, hidrotehničke strukture i upravljanje vodama.

Nadalje, kroz revitalizaciju tih prastarih praksi, RENEWAT može doprinijeti dovođenju do inovativnih tehnoloških napretka u rješenjima za mikro hidroelektrane i u metodama lokalne proizvodnje i distribucije obnovljive energije, kao što su vlastita potrošnja, pametno mjerenje i pametne mreže.

Dok projekt počinje svoje putovanje, RENEWAT tim naglašava važnost učinkovite suradnje i predanosti, koja spaja niz vještina i stručnosti za izgradnju održivije budućnosti.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Život i društvo

Pješke ili biciklom na posao, druženje i rekreaciju za bolje zdravlje, a možete osvojiti i nagrade

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije poziva sve da se pridruže kampanji “Pješke ili biciklom na posao, druženje i rekreaciju…2024.g”.

-Uključite se i ove godine u tradicionalnu kampanju «Pješke ili biciklom na posao, druženje i rekreaciju…» te osvojite vrijedne nagrade, a ujedno iskoristite brojne blagodati redovite tjelesne aktivnosti koja nam pomaže unaprijediti sveukupno zdravlje i tjelesnu kondiciju! – poručili su.

Kampanja će trajati od 09.- 29. rujna 2024. godine, namijenjena je punoljetnim osobama koje rade u Međimurskoj županiji ili imaju prebivalište u Međimurskoj županiji, a ima za cilj potaknuti stanovništvo da pješače i voze bicikl u svrhu transporta, rekreacije ili sportskih aktivnosti te tako zadovolje preporučenu razinu tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta od 2,5 sata tjedno.

Aktivni oblici prijevoza, poput hodanja i vožnje biciklom ne proizvode emisije štetnih plinova, štede energiju, unapređuju i čuvaju naše zdravlje te štite okoliš. Stoga vjerujemo da ćete se uključiti u kampanju!

Kriteriji za sudjelovanje u kampanji: sudionici trebaju u svakom tjednu barem 3 dana pješačiti ili koristiti bicikl u svrhu transporta, rekreacije ili u svrhu sportskih aktivnosti. Kako bi tom prilikom zadovoljili minimalnu preporučenu razinu aerobne tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta od 2,5 sata tjedno, tijekom svakog tjedna pješaci trebaju proći pješice barem 10 km, a biciklisti 40 kilometara (a tijekom cijele kampanje pješaci 30 km, a biciklisti 120 km).

Postoji mogućnost da se kombinira pješačenje i vožnja biciklom. Stoga zapisujte svoje aktivnosti, kako bi vam po završetku kampanje bilo što lakše ispuniti prijavu. Trebate imati i svjedoke koji će potvrditi da ste zadovoljili pravila kampanje.

Nastavite čitati

Život i društvo

Načelniku Vidovca Bruni Hraniću novi petogodišnji mandat u Odboru regija u Bruxellesu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Odlukom Vlade Republike Hrvatske izabrana je deveteročlana delegacija u Europski odbor regija za mandatno razdoblje od 2025.-2030. godine.

Bruni Hraniću je ovo drugi petogodišnji mandat u Bruxellesu, mada je još 2012. godine imenovan u hrvatsku delegaciju promatrača prije ulaska Republike Hrvatske u Europsku unije.

Bio je i član hrvatske delegacije u Odboru kad je Hrvatska ušla u Europsku uniju pa do 2015. godine, te u punom mandatu od 2015.-2020. i 2020.-2025.

U prvom petogodišnjem mandatu obnašao je i dužnost koordinatora Europske pučke stranke (EPP) u ENVE povjerenstvu.

Trenutno već drugi put obnaša dužnost hrvatskog člana predsjedništva Odbora, s obzirom da svaka zemlja članica ima pravo na jednog člana u predsjedništvu.

Ovaj kontinuitet koji Hranić ima u ovom tijelu Europske unije dokaz je njegovog posebnog angažmana i umijeća u vođenju europske politike koja se reflektira na europske općine, gradove i regije.

Hranić je posebno je angažiran na području energetike, zaštite okoliša i klimatskih promjena te je u tom području izradio i Mišljenje o energetskoj uniji i čistoj energiji kao odgovor na dokumente Europske komisije.

Fokus njegovih rasprava u Bruxellesu je također gospodarstvo i poljoprivreda, a otvaranjem pristupnih pregovora Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniju naglasak je stavio i na zaštitu prava Hrvata u Bosni i Hercegovini.

U ovom mandatu 2020.-2025. član je ENVE (okoliš energija i klimatske promjene) i ECON (gospodarstvo) povjerenstva.

-Zahvaljujem predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću na povjerenju koje mi je ponovno ukazao da i dalje zastupam interese hrvatskih općina, gradova i regija u Europskoj uniji. Izuzetno je bitno da se u Bruxellesu čuje glas svakog europskog lokalnog čelnika, jer se rezultati politika i zakoni EU, temeljem načela supsidijarnosti, najvećim dijelom reflektiraju i primjenjuju na život stanovništva na lokalnoj i područnoj razini.

Na nama je da institucijama Europske unije pružimo uvid u probleme s kojima se susreću europski građani te da iznađemo rješenja za te probleme na temelju iskustva koje imamo u vođenju općina, regija i gradova-rekao je Hranić.

Uz Hranića su u Odbor imenovani i Igor Andrović, župan Virovitičko-podravske županije, Nikola Dobroslavić, župan Dubrovačko-neretvanske županije, Valter Drandić, vijećnik Županijske skupštine Istarske županije, Ivan Gulam, načelnik Općine Pirovac, Joško Klisović, predsjednik Županijske skupštine Grada Zagreba, dr.sc. Danijel Marušić, župan Brodsko-posavske županije, Marija Šarić, gradonačelnica Grada Pleternice te Marko Vešligaj, gradonačelnik Grada Pregrade

-Europski odbor regija (OR) skupština je lokalnih i regionalnih predstavnika Europske unije (EU) koja predstavlja glas podnacionalnih vlasti (tj. regija, županija, pokrajina, općina i gradova) unutar institucionalnog okvira EU-a. Osnovan je 1994 godine.

Ugovori obvezuju Europsku komisiju i Vijeće Europske unije da se savjetuju s Odborom regija u izradi novih prijedloga na područjima koja utječu na regionalnu i lokalnu razinu. Izvan ovih područja, Europska komisija, Vijeće i Europski parlament imaju mogućnost savjetovanja s OR-om u pitanjima koja bi za prijedlog koji donose mogla imati važne posljedice na regionalnoj ili lokalnoj razini. OR također može izraditi mišljenje na vlastitu inicijativu, što mu omogućuje da uvrsti pitanja u program EU-a.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje