Povežite se s nama

Novosti

Martinjak: Zaboravlja se da su pripadnici “Puma” prvi ušli u Knin, a postavili su i zastavu

Objavljeno:

- dana

Obilježavanje Dana domovinske zahvalnosti

Obilježavanje Dana domovinske zahvalnosti u kojem je sudjelovala i Udruga 7. gardijska brigada „Puma“ bilo je povod da se Predsjednik Udruge 7. gardijska brigada “PUMA” Mirko Martinjak osvrne na događaje koji su se zbili tijekom vojno-redarstvene akcije „Oluja“. Martinjak je istaknuo kako su tijekom Domovinskog rata svi Hrvatski branitelji dali su neizmjeran doprinos stvaranju naše Domovine, no smatra kako se nepravedno zaboravlja da je 7. gardijska brigada „PUMA“ kao prva od brigada Hrvatske vojske ušla u grad Knin 05. kolovoza 1995. godine.

– Obzirom da se radi o povijesnim činjenicama koje mogu potvrditi svi koji su sudjelovali u planiranju i samoj provedbi operacija i zadaća, kao i general Hrvatske vojske Rahim Ademi osobno , smatramo da hrvatska javnost ima pravo i obvezu znati istinu – smatra Martinjak.

Trenutak postavljanja zastave u Kninu Martinjak je usporedio sa nezaboravnom fotografijom na kojoj američki marinci postavljaju zastavu nakon pobjede u velikoj bitki Drugog svjetskog rata na otoku Iwo Jimi.

– Američka i svjetska javnost zna mnogo o tome, a autoru fotografije dodijeljena je i Pulitzerova nagrada. Naša, pak, javnost ne zna tko je postavio hrvatsku zastavu na kninsku tvrđavu u danima Oluje, a imena tih vojnika nisu nikad javno publicirana – ističe Martinjak.

Kako bi ispravio nepravdu Martinjak je objasnio da su se kninsku su se tvrđavu prvi popeli i zastavu postavili pripadnici 7. gardijske brigade: Elvis Mihić (Rijeka), Mario Bilač (Vodice), Eduard Baltić (Čakovec), Ivica Novoselec (Zlatar Bistrica), Jasmin Hadžić (Beli Manastir), Miljenko Hajsok (Varaždinske Toplice).

– Tu slavnu hrvatsku pobjedničku zastavu, dolaskom na kninsku tvrđavu, poljubio je prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman. Te slike i videozapisi dvadestmetarske hrvatske zastave na jarbolu kninske tvrđave, kao zaustavljena slika vremena u danima velike hrvatske pobjede, ostali su trajno urezani u sjećanjima svih hrvatskih branitelja i domoljuba. Odlučni u namjeri da zajedništvo hrvatskih branitelja, potvrđeno u Domovinskom ratu očuvamo i prenesemo na našu djecu, ovaj komentar šaljemo hrvatskoj javnosti radi preciznije spoznaje faktografskih podataka koji se odnose na oslobodilačku operaciju „Oluja“ – poručuje Martinjak.

Izvor:
Foto: vlasništvo 7. gardijske brigade “Pume”

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje