Povežite se s nama

Međimurje

Matija Ladić: „Dječji vrtić će udvostručiti kapacitete, Osnovna škola dobiti sportsku dvoranu“

Objavljeno:

- dana

Matiji Ladiću početkom lipnja napunit će se dvije godine kako je na čelu Općine Pribislavec. Sjedanjem u načelničku fotelju sve repove koji su se vezali za ove Općinu prepustio je nadležnim institucijama, a svoju ogromnu energiju i želju za radom usmjerio na boljitak prostora u kojem živi. Za razliku od ostalih kolega načelnika međimurskih općina, Ladića na stolu nisu dočekali gotovi projekti.

– Za sve što smo planirali raditi morali smo krenuti od nule. Ove gotove dvije godine posvetili smo pripremi dokumentacije, koja je preduvjet za bilo koji ozbiljan projekt. Naravno, nije sve moglo ostati samo na papirologiji i administraciji. Mještani žele vidjeti konkretne pomake pa smo u tom smjeru morali učiniti odlučne korake – priča nam na početku našeg razgovora načelnik Matija Ladić.

A od konkretnih infrastrukturnih zahvata svakako treba spomenuti završetak pješačko–biciklističkih staza, zamjenu dijela javne rasvjete, obnovu malonogometnog igrališta na prostoru Nogometnog kluba Polet, rekonstrukciju Ulice Antuna Mihanovića…

Iako u pravilu prvi mandat uvijek služi za pripremu terena, aktualno vodstvo Općine Pribislavec tu je privilegiju moralo skratiti na svega pola mandata.

– Pred sebe smo postavili prilično ambiciozni plan. Određena je lista prioriteta, započeli smo s pripremom projekte dokumentacije tako da ćemo s mnogim zahvatima krenuti i prije nego što je to bilo u startu planirano. Između ostalih riječ je o projektu energetske obnove hangara u zračnoj luci, ali i nadogradnji i rekonstrukciji Dječjeg vrtića u Pribislavcu. Za taj smo projekt putem natječaja Nacionalnog plana oporavka i otpornosti osigurali iznos od 487.000 eura, dok će se preostali iznos namiriti i općinskog Proračuna – pojašnjava načelnik Ladić.

Dogradnjom Dječjeg vrtića bit će osigurani dovoljni smještajni kapaciteti za sve mališane s općinskog područja.

– Sadašnji kapacitet od 74 mališana bit će povećan na 134. S gotovo 100 postotnim povećanjem kapaciteta riješit ćemo sve potrebe za smještaj naših najmlađih sumještana u predškolsku ustanovu. Sada je lista čekanja iznimno dugačka i roditelji s mališanima odlaze u druge vrtiće – dodaje načelnik Pribislavca.

Planovi uključuju i rekonstrukciju te obnovu asfaltnog sloja u Ulici Nikole Tesle. Očekuje se potpuna rekonstrukcija javne rasvjete, dok će u Ulici Ruđera Boškovića niknuti novo multifunkcionalno dječje igralište s 11 igrala, ogradom, video nadzorom. I prostor oko igrališta doživjet će osvježenje rekonstrukcijom pripadajućeg rizičnog raskrižja.

– Ne smijemo zaboraviti niti na Feštetićev dvorac nad kojim je upravljanje preuzela Međimurska županija iz razloga da se iskoristi mogućnost prijave projekata njegove obnove i revitalizacije. Pribislavec će zahvaljujući tome u bliskoj budućnosti dobiti moderni interpretacijski centar. Vizija obuhvaća kulturni, edukativni i gastro turistički doživljaj s kongresnim i smještajnim kapacitetom. Budući sadržaji tako bi uključivali povijesnu cjelinu s postavom, kulinarsku akademiju, vidikovac, heritage hotel, manje kongresne dvorane i engleski vrt – kaže Ladić.

Posvećenost komunalnim i infrastrukturnim projektima ne znači da su ostali ostavljeni po strani. Općina Pribislavec se s jednakom pažnjom posvećuje socijalnim mjerama namijenjenima svim uzrastima svojih mještana.

– Sufinanciramo smještaj u dječjim vrtićima u visini od oko 70 posto ekonomske cijene. Osnovnoškolcima smo financirali troška školske prehrane, a s obzirom da je taj projekt na sebe od ove školske godine preuzela država, sada možemo određeni iznos preusmjeriti u druge školske projekte. Pomažemo koliko možemo, kupnjom televizora, projektora, druge opreme. Također, od ove školske godine je uveden produženi boravak za učenike prvih i drugih razreda uz sufinanciranje Općine u visini od 80 posto. Ne zaboravljamo niti naše umirovljenike za koje svake godine osiguramo prigodne bonove povodom božićno–novogodišnjih blagdana.

Da će 2023. i 2024. definitivno biti godine velikih investicija, potvrđuju i dva kapitalna projekta koji se dogovaraju u suradnji s Međimurskom županijom.

– Dogovaramo i izgradnju pripadajuće školsko–sportske dvorane uz novu školu. Imamo građevinsku dozvolu i nadam se da će i taj projekt uskoro biti realiziran. Postoje i planovi za uređenja prostora oko zračen luke sa širenjem kapaciteta, smještajnih, ugostiteljskih i proizvodnih – otkriva načelnik Pribislavca.

Općina Pribislavec dom je jednog od centara za djecu i obitelj, koji je uspostavljen u okviru projekta „Jamstvo za svako dijete“ kojeg je u Međimurskoj županiji provodio UNICEF zajedno s Europskom komisijom u suradnji s lokalnom zajednicom.

– Kod nas se nije gradio novi objekt za Centra za djecu i obitelji nego smo prenamijenili prostor bivše ljekarne od 80-ak kvadrata. To je postao resursni centar UNICEF-a i Centar igre. U potpunosti je opremljen i funkcionira. Itekako smo svjesni da ne možemo sve pripadnike romske nacionalne manjine svrstati u isti koš. Shvaćamo da se s odgojem započinje od najranije dobi. A upravo takvu ulogu ima novi Centar, koji je na raspolaganju  onim obiteljima koje žele promjenu, a do sada je nisu imali gdje tražiti. Kasnije s povećavanjem kapaciteta u Dječjem vrtiću mališane možemo lakše integrirati u sustav predškolskog odgoja, pa u školski… – zaključuje načelnik Matija Ladić.

Romsko naselje: svim mještanima jednaki uvjeti za život

Općinske investicije ne zaobilaze niti prostor romskog naselja. Početkom godine sanirani su ilegalni deponiji uz pomoć Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

– Slijedi nam zamjena javne rasvjete i izgradnja dječjeg igrališta. Oba projekta u potpunosti će pokriti Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, a trenutno priprema potrebnu dokumentaciju – otkriva Ladić.

Od svibnja prošle godine Općina Pribislavec dio je korisnika komunalnih usluga tvrtke Pre-kom, koja je godinama na vrhu liste uspješnosti u odvojenom prikupljanju otpada. S tom praksom započelo se i u romskom naselju.

– Spremnike za odvojeno prikupljanje otpada dobili se oni koji plaćaju odvoz i zbrinjavanje smeća, a sve kao poticaj da na isto potaknemo i ostala domaćinstva. Cilj je da i mještani romskog naselja dobiju sve uvjete za život kakve imaju i ostali stanovnici Općine Pribislavec. Govorili su nam da u romskom naselju neće imati niti 15 posto korisnika Pre-komovih usluga, a mi smo u vrlo kratkom roku došli na gotovo 60 posto korisnika. Ništa se ne događa preko noći. Na svakoj inicijativi morate raditi dugo i strpljivo – zaključuje načelnik Pribislavca.

„Od spajanja može biti koristi, ali ideja nije do kraja razrađena“

Načelnik Matija Ladić pozdravlja javnu raspravu o mogućnostima stvarnog i funkcionalnog spajanja općina i gradova. Ipak, upozorava da ideja nije do kraja razrađena te da mnoge operativne stvari i dalje vise u zraku.

– Definitivno postoje poslovi koje ne može voditi jedna osoba ili jedan ured za više gradova i općina, dok s druge strane postoje djelatnosti koje bi mogle biti objedinjene za veći teritorijalni i administrativni prostor. Treba smanjiti broj općina i veličinu administracije, ali ovog trenutka ponuđena ideja nije do kraja razrađena. S druge pak strane i prije najave o mogućim spajanjima postojali su poslovi koji su povezivali općine i gradove. Mnogo je projekata na kojima zajednički surađujemo. Također, općine koriste usluge gradova i Županije posebno one vezane za pripremu projektnih dokumentacija. Smatram da je u konačnici građanima manje bitno kako će neka formalna jedinica biti organizirana, važnije im je da imaju osigurane sve uvjete za normalan život.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje