Povežite se s nama

U fokusu

Matija Posavec se na NU2 ispričao biračima HNS-a: “Stranka je prije dvije godine pogriješila!”

čestitka

Objavljeno:

- dana

Međimurski župan Matija Posavec gostovao je u emisiji “Nedjeljom u 2” na Prvome programu Hrvatske radiotelevizije.

Nakon uvodnog priloga, u kojem su predstavljene dosadašnje Posavčeve aktivnosti, urednik i voditelj emisije Aleksandar Stanković intervju je započeo pitanjem o situaciji u Posavčevoj stranci, HNS-u. Međimurski župan osvrnuo se na stanje u HNS-u, Vladi, ali i hrvatskoj politici općenito.

20 posto Vlade pod istragom

– Možda ću neke iznenaditi, ali koristim ovu priliku da se ispričam biračima HNS-a za ono što je stranka napravila prije dvije godine. Nakon cijele situacije s ministrima i njihovim aferama, kao i rezultata europskih izbora, dobio sam novu percepciju što se tiče stranke i države. Dao sam ostavku na sve stranačke funkcije. Hrvatskoj ove godine trebaju parlamentarni izbori, jer u domaćoj politici vlada mrak. Smatram da svi ministri koji su pod istragom moraju otići, budući da predstavljaju teret Vladi i onemogućavaju njezino normalno funkcioniranje – rekao je međimurski župan.

Na komentar Anke Mrak-Taritaš iz uvodnoga priloga, koja ga je optužila za politički kukavičluk kad je HNS ulazio u koaliciju s HDZ-om, odgovorio je da je svoj stav imao i onda, no da je tada smatrao da stranku valja mijenjati iznutra.

Osim na sjeveru Hrvatske, HNS je na nedavnim europskim izborima podbacio.

– Iz tog razloga sam želio da idemo samostalno, znao sam da ćemo teško osvojiti mandat. Da smo išli s nekim drugim koalicijama, na primjer, s liberalnim opcijama, vjerojatno bismo osvojili mandat. U početku kampanje bilo je govora o suradnji sa SDSS-om. Kada zbrojite njihove rezultate i rezultate HNS-a, onda je to više od Amsterdamske koalicije – 5,3 posto. Upravo zato sam i htio da idemo samostalno. Očekivao sam da ne bismo trebali dobiti manje od 3,5 do 4 posto glasova, što je bio znak da nešto treba mijenjati – kaže Posavec.

Međimurje – gospodarska snaga i aktualni problemi

Stanković se u intervjuu osvrnuo i na aktualne probleme u Međimurju, s naglaskom na pitanju romske populacije.

– Romska populacija je za neke političare bila samo politički instrument. Nitko nije htio rješavati taj problem, zato što za to nije postojala politička volja. Sigurnost je u Međimurju narušena, ministar Božinović je jedini dosad koji je reagirao vrlo konkretno, pobrinuvši se da se poveća broj policajaca u Policijskoj upravi međimurskoj. Romi u Međimurju za životne potrebe poput obrazovanja i zaposlenja imaju otprilike jednake šanse kao i svi drugi građani. Međutim, postoje neki drugi problemi, poput nenamjenskoga trošenja socijalnih pomoći. Socijalna pomoć je instrument koji služi privremenom olakšavanju životnih prilika, toliko dugo dok se ne pronađe posao… Kod dijela romske populacije u Međimurju to nije slučaj. To je još jedan primjer u kojem je zakazala država – rezolutan je Posavec.

Progovorio je i o maćehinskom odnosu države prema sjeveru Hrvatske, rekavši da se tamošnji stanovnici osjećaju kao građani drugog reda kad se spašavanju tvrtki pristupa selektivno. Kao primjer, spomenuo je primjere Varteksa i MTČ-a, koje nitko nije spašavao kad je bilo prilike.

Župana je na kraju Stanković iznenadio pitanjem je li istina da svake godine posjećuje Međugorje, što je Posavec potvrdio.

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje