Povežite se s nama

Međimurje

Matija Posavec: „Proizvodimo 28.000 tona voća i povrća, gradit ćemo regionalni distributivni centar“

Objavljeno:

- dana

Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA u suradnji s Međimurskom županijom bila je domaćin tradicionalne godišnje konferencije koja je ove godine posebno bila usmjerena na sektor poljoprivrede kao najvažnijeg pokretača razvoja ruralnih područja. Održiva i samodostatna proizvodnja, kratki opskrbni lanci, zdravstveno ispravna i sigurna hrana… poljoprivredni su trendovi koji se potiču u Europskoj uniji, a koji su već godinama dobro ukorijenjeni u promišljanjima i djelovanjima sa svih razina međimurskih županijskih institucija.

Poljoprivreda u Međimurju ima posebni značaj čemu svjedoči 4800 obiteljsko-poljoprivrednih gospodarstava koja proizvode na 30.000 hektara i na više od 60.000 parcela. Međimurje je najveći proizvođač jabuka i krumpira, ali i kozjeg mlijeka s oko 1,2 milijuna litara godišnje na 30-ak farmi.

Koncept kratkih lanaca opskrbe

– Svim poljoprivrednicima pomažemo brojnim potporama iz županijskog proračuna. Samo ove godine njih 400-tinjak dobilo je oko dva milijuna kuna nekog oblika potpore. Sufinanciramo projekte kontrole plodnosti tla, županijske marke vina, ekološku poljoprivredu, medni dan… Prije nekoliko dana isplaćeno je 54 posto od ukupno procijenjene štete od tuče. Riječ je o iznosu od oko 1,1 milijuna kuna od ukupno procijenjene štete od 2,1 milijuna kuna – istaknuo je župan Međimurske županije Matija Posavec.

Buduća promišljanja idu u smjeru uspostave regionalnog distributivnog centra za voće i povrće koji je višegodišnja želja međimurskih proizvođača.

– Godišnje proizvodimo 28.000 tona voća i povrća, a gradnjom distributivnog centra omogućili bismo lakši, ali i cjelogodišnji plasman visokokvalitetnih proizvoda na tržište. Takav centra zaokružio bi županijsku ideju o proizvodnji zdrave hrane i lokalnoj distribuciji kojom bi se zadovoljile sve potrebe naših stanovnika i turističkog sektora – zaključio je župan Posavec.

Godišnjoj konferenciji prisustvovao je i tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak, koji je potvrdio da su upravo samodostatnost u proizvodnji hrane i njezina kvaliteta na vrhu prioriteta europske i nacionalne poljoprivredne politike.

Hrvatskim poljoprivrednicima 3,8 milijarde eura

– Stoga ne čudi da je hrvatskim poljoprivrednicima na raspolaganju 3,8 milijardi eura u okviru nove EU omotnice za cjelokupni ruralni razvoj. Mogu potvrditi da nastavljamo sa svim mjerama koje su bile aktualne u periodu od 2014. do 2020. godine kao i u posljednje dvije prijelazne godine. Naglasak je na samodostatnosti u proizvodnji hrane, na proizvodnji zdravstveno ispravne i sigurne hrane, održivoj poljoprivredi temeljenoj na svim specifičnostima naših lokalnih proizvoda. Radimo i iskorak koji se odnosi na zaokret prema specijalizaciji u poljoprivrednoj proizvodnji te digitalizaciji i inovativnim procesima, a sve s ciljem da bismo u budućnosti imali pametnu poljoprivredu, naravno na održiv način – poručio je Tugomir Majdak.

U svemu toma na regionalnoj razini veliku će ulogu odigrati upravo REDEA. Stoga je i ova Konferencija u potpunosti bila posvećena hrani.

– Pod nazivom „Hrana kakvu želimo“, Konferencija je bila zamišljena kao mjesto na kojoj će stručnjaci razmijeniti razmišljanja vezana za globalnu nesigurnost u području opskrbe hranom uz prikaz primjera dobre prakse. Uz pregršt novih informacija jasno je da se nalazimo na pragu promjena čije će ostvarenje podupirati i financijska sredstva EU-a predviđena za ovo financijsko razdoblje – istaknula je ravnateljica Razvojne agencije Sandra Polanec Marinović, dodavši pritom da su ove godine iza Ustanove 34 pripremljene projektne prijave, 20 projekata u provedbi, pet dovršenih strateških dokumenata i sedam strateških projekata.

I u školama lokalne namirnice

Uoči Godišnje konferencije, župan Matija Posavec sa suradnicima održao je sastavak s ravnateljima međimurskih osnovnih škola. S obzirom da od 1. siječnja započinje financiranje školske prehrane za sve učenike, upućen je apel ravnateljima.

– U Međimurju savršeno funkcioniraju kratki lanci opskrbe u turističkom sektoru. Svim turističkim subjektima omogućili smo lagani pristup lokalnim proizvođačima i njihovim namirnicama i proizvodima. Istu stvar sada želimo preslikati i na osnovne škole s obzirom da će se pojaviti povećana potreba za hranom. Ovim modelom dajemo zasluženi značaj lokalnim proizvođačima, a korisnicima jamčimo zdrave i kvalitetne namirnice – poručio je Posavec.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje