Povežite se s nama

Život i društvo

Medicinske sestre i tehničari OB Varaždin mogu komunicirati s pacijentima znakovnim jezikom

Objavljeno:

- dana

Zamjenik varaždinskog župana Robert Vugrin te ravnatelj Opće bolnice Varaždin Nenad Kudelić uručili su prva uvjerenja medicinskim sestrama i tehničarima koji su prošli edukativni program za prevođenje hrvatskog znakovnog jezika za zdravstvene djelatnike.

Naime, kroz varaždinsku Bolnicu godišnje prođe na stotine tisuća pacijenata koji zatraže liječničku pomoć. Među njima su i gluhe te gluhoslijepe osobe. Kako bi takvim pacijentima olakšali komunikaciju, stvorili pozitivan odnos liječnik-pacijent, te im time posjet ili boravak u bolnici učinili što ugodnijim medicinske sestre i tehničari Opće bolnice Varaždin započeli su s učenjem znakovnog jezika.

Provedba edukacijskog programa za prevođenje taktilno znakovnog jezika i pisanja na dlanu za zdravstvene djelatnike, odnosno medicinske sestre i tehničare vezana je uz projekt „Izgradnja dnevne bolnice/jednodnevne kirurgije u Općoj bolnici Varaždin“ u sklopu provedbene aktivnosti promicanja horizontalnih politika – pristupačnost za osobe s invaliditetom.

– U razgovoru s predstavnicima civilnih udruga Varaždinske županije mi smo došli do zaključka kako vrlo često postoji određena komunikacijska barijera između određene kategorije pacijenata koji dolaze u varaždinsku bolnicu, a to su primjerice gluhe osobe. Prepoznali smo važnost poznavanja hrvatskog znakovnog jezika kao jednu od stvari u koju treba ulagati. Svjesni smo činjenice kako se jedan jezik ne može naučiti kroz 50 sati, i mi smo sigurni kako ćemo s takvom vrstom edukacije nastaviti i dalje. Ovaj početak samo je poslužio da razbijemo jednu barijeru, prepreku u komunikaciji koja postoji između takvih pacijenata i naših djelatnika – nadovezao se ravnatelj Opće bolnice Varaždin Nenad Kudelić.

– Moram priznati kako je interes za ovakvom vrstom edukacije premašio sva naša očekivanja. No, zbog organiziranosti i složenosti posla, u edukaciju je bilo uključeno 9 medicinskih sestara koje rade u jednodnevnoj kirurgiji i dnevnim bolnicama. Poznavanje znakovnog jezika uvelike će olakšati naš rad jer upravo su sestre u ambulantama te koje prve dolaze u kontakt s gluhom odnosno gluhoslijepom osobom. Iako oni dolaze sa svojim prevoditeljima, sada će nam pristup prema tim osobama biti još lakši. Od njihovog samog ulaska u ambulantu, pitanja zbog čega su došli, uzimanja anamneze, do toga da ih znamo uputiti na daljnje pretrage, ukoliko je to potrebno – objasnila je pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Anica Sekovanić, mag. med. techn.

Radionice učenja znakovnog jezika započele su sredinom listopada i trajale su tri mjeseca, odnosno 50 školskih sati. Voditelji radionica bili su Jasminka Brlić i Ekrem Ahmić iz Udruge gluhih i nagluhih Varaždinske županije.

– Postoje dijalozi, kao i igrokazi, koje smo pripremili, gdje jedna sestara glumi pacijenta, a druga predstavlja medicinsko osoblje te smo na taj način vježbali kako uspostaviti kontakt s pacijentom, kako ga saslušati, objasniti mu što ga očekuje, a da taj isti pacijent koji je došao u ordinaciju bude siguran da će na svoje pitanje dobiti odgovor, odnosno da liječnik i medicinsko osoblje znaju zbog čega je on došao. Veliku pomoć u učenju znakovnog jezika imali smo i u skripti medicinskih znakova i dijagnoza i to zahvaljujući liječniku Ivanu Šegoti s riječkog Medicinskog fakulteta i njegovim suradnicima, a koji su napisali knjigu „Gluhi i znakovno medicinsko nazivlje: Kako komunicirati s gluhim pacijentima“. Nije dovoljno pacijentu samo reći da treba obaviti određenu pretragu, ili da će biti podvrgnut primjerice anesteziji, treba to znati objasniti – pojasnio je način rada učitelj znakovnog jezika Ekrem Ahmić.

Tečaj učenja znakovnog jezika prijavljen je i Hrvatskoj komori medicinskih sestara kao tečaj prve kategorije u sklopu prijave trajnog usavršavanja.

Život i društvo

U Varaždinu javna vježba svih županijskih žurnih službi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije, u ponedjeljak, 29. travnja, održat će se vježba svih žurnih službi Županije u povodu Nacionalnog dana hitne medicinske službe.

Vježbom će se još više povezati sve žurne službe, kako bi i u budućnosti djelovali na najbolji mogući način, a zainteresirano građanstvo vidjelo metode i postupke djelovanja žurnih službi.

Lokacija održavanja vježbe  je Međimurska ulica u smjeru Čakovca.

Nastavite čitati

Život i društvo

Gosti su bili puni hvale na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Maruševca, a za vikend Zlatko Pejaković i Dani folklora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Maruševec šarolikim programom obilježava svoje Dane, a današnji utorak je blagdan svetog Jurja te proštenje u Maruševcu.

Od 10 sati pod šatorom kod crkve sviraju Faringaši, u 11 sati počinje sveta misa, a nakon toga tradicionalno proštenje.

Ponedjeljak poslijepodne, 22. travnja, pak je bio rezerviran za svečanu sjednicu Općinskog vijeća Općine Maruševec. Načelnik Mario Klapša i predsjednik Općinskog vijeća Damir Šprem bili su domaćini brojnim dragim gostima, a spomenut ćemo samo neke; gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić, saborska zastupnica Barbara Antolić Vupora, načelnik prijateljske Občine Rogatec Martin Mikolič, zamjenik gradonačelnika Varaždina Miroslav Marković i potpredsjednik Skupštine Varaždinske županije i načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec.

Gosti su bili puni riječi hvale za suradnju s Općinom Maruševec, njezine prirodne ljepote te dobre ljude.

Šprem je svima poželio dobrodošlicu u Maruševec te svim slavljenicima čestitao imendane.

Načelnik Klapša je u svom govoru naglasak stavio na nestabilna vremena u kojima živimo, ali i brojna ulaganja na području Općine za generacije koje dolaze.

– Hvala svima koji su došli na “rođendan” naše općine, a puno toga se promijenilo i od protekle godine, ali ostao nam je ponos i srce koje malo jače zakuca kad se radi o našem Maruševcu. Svjesni smo da je Maruševec mala sredina, ali smo svjesni i odgovornosti koju imamo prema našim žiteljima; mladim obiteljima, poljoprivrednicima, gospodarstvenicima i starijim sugrađanima. Ono bez čega nema budućnosti je naša mladost koja će razvijati našu općinu te su dočekali gradnju stambene zone u Donjem Ladanju. Ne sumnjam da ćemo radišni i ujedinjeni postići svaki cilj koji si zadamo – istaknuo je načelnik.

Klapša je govorio o klimatskim izazovima i važnosti borbe s njima na lokalnoj razini, zatim važnosti obrazovanja kao temelja gospodarskog razvoja te ulaganjima u uređenje objekata i cestogradnju.

Nagrađeni

Na kraju svečane sjednice dodijeljena su općinska priznanja zaslužnim mještanima. Nagrada Općine Maruševec za iznimna dostignuća u proteklom razdoblju dodijeljena je Udruzi žena Maruša – za izniman doprinos očuvanju i promociji tradicijskih jela, rukotvorina i tradicijskih običaja maruševečkog kraja. Ista je nagrada dodijeljena Luki Hrgareku, za postignute izvanredne rezultate na sportskim natjecanjima u powerliftingu u zemlji i svijetu, a umjesto sportaša nagradu je primila njegova majka.

Plaketu Općine Maruševec primili su Josip Fadiga, za izniman doprinos razvoju sporta na području općine, Darko Posavec, za izniman doprinos u obrani domovine i stvaranju Republike Hrvatske, i KUD Klaruš Maruševec za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja.

Proslava Dana općine traje sve do 29. travnja. U subotu, 27. travnja, održat će se 21. Dani folklora u Maruševcu, a u večernjim satima pod šatorom fešta uz Zlatka Pejakovića. Nedjelja je rezervirana za Općinski kup u malom nogometu, a ponedjeljak za svečano otkrivanje kipa književnika Gustava Krkleca kod osnovne škole u Maruševcu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje